خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۷ آذر ۱۳۸۹, 15th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۰۷ ساعت ۱۱:۵۶:۴۲

    خانه  > اندیشه و بیان  >  “تابناک ” و “فرارو” در دادگاه مطبوعات محکوم شدند

“تابناک ” و “فرارو” در دادگاه مطبوعات محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – با رای اکثریت هیئت منصفه مطبوعات، مدیر‌مسئول سایت خبری و اطلاع‌رسانی “تابناک ” با شکایت مدیران سازمان میراث فرهنگی، مجرم شناخته شد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات مطبوعاتی سایت‌های خبری و اطلاع‌رسانی “فرارو ” و “تابناک ” امروز در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی مدیرخراسانی و با حضور هیئت منصفه مطبوعات برگزار شد. در ابتدای این جلسه، کیفرخواست سایت خبری فرارو به مدیرمسئولی “عادل خالقی ” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش افکار عمومی با درج خبری با عنوان «در صنعت خودروی ایران چه خبر است» و با شکایت “مهرداد بذرپاش ” قرائت شد.

با قرائت کیفر‌خواست، قاضی مدیر‌خراسانی خواستار ارائه دفاعیات متهم پرونده شد که عادل خالقی به دلیل عدم حضور در این جلسه، دفاعیه‌ای در خصوص اتهام خود به دادگاه ارائه نکرد.

در ادامه جلسه امروز، رسیدگی به اتهامات سایت خبری “تابناک ” در دستور قرار گرفت که کیفرخواست این سایت توسط نماینده دادستان قرائت شد.

در کیفرخواست قرائت شده، “امیر‌علی امیری ” مدیرمسئول تابناک به دلیل انتشار مطلبی با عنوان «اخراجی‌های رادیو در میراث فرهنگی» متهم به نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و علی‌اصغر پرهیزکار، آرش کوشا، مجید هاشمی و رضا موسوی به عنوان شاکیان خصوصی این پرونده اعلام شدند.

در مطلب منعکس شده در سایت تابناک، این افراد به عنوان اخراجی‌های صدا‌و‌سیما معرفی شده بودند که پس از استعلام مشخص شد، آن‌ها کارمند صدا‌و‌سیما محسوب شده و مأمور به خدمت در میراث فرهنگی بوده‌اند.

پس از قرائت کیفرخواست این سایت، قاضی مدیرخراسانی خواستار ارائه دفاعیات متهم پرونده شد که مدیر سایت تابناک نیز با عدم حضور در این جلسه، دفاعیه‌ای برای ارائه به دادگاه نداشت.

در ادامه قاضی مدیرخراسانی ختم جلسه را برای وارد شور شدن هیئت منصفه مطبوعات اعلام کرد.

پس از شور هیئت منصفه مطبوعات، دبیر هیئت منصفه مطبوعات نظر این هیئت را در خصوص اتهامات ۲ سایت خبری “فرارو ” و “تابناک ” اعلام کرد.

علی‌اکبر کسائیان در خصوص اتهامات سایت تابناک اظهار داشت: هیئت منصفه مطبوعات، مدیرمسئول سایت تابناک را در خصوص اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش افکار عمومی با اکثریت آراء مجرم دانست.

وی افزود: همچنین هیئت منصفه مطبوعات با اکثریت آراء، متهم را مستحق تخفیف دانست.

دبیر هیئت منصفه مطبوعات خاطر‌نشان کرد: همچنین هیئت منصفه مطبوعات در خصوص نشر اکاذیب به قصد تشویش افکار عمومی توسط سایت فرارو با اکثریت آراء، متهم را مجرم دانست و با اکثریت آراء وی را مستحق تخفیف ندانست.

وی در خصوص صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به اتهامات پایگاه‌های خبری و اطلاع‌رسانی اینترنتی اظهار داشت: طبق قانون مطبوعات، دادگاه مطبوعات تنها امکان رسیدگی به اتهامات خبرگزاری‌ها و سایت‌هایی را دارد که مجوز خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده‌اند اما در خصوص سایت تابناک و فرارو به دلیل آنکه دادگاه مطبوعات از دیوان عالی کشور برای رسیدگی به اتهامات این ۲ سایت استعلام کرده بود و دیوان عالی کشور، دادگاه مطبوعات را موظف به رسیدگی به پرونده سایت‌های تابناک و فرارو کرد لذا دادگاه این ۲ سایت تشکیل شد و هیئت منصفه مطبوعات نیز طبق وظایف قانونی خود در دادگاه شرکت و رأی خود را اعلام کرد.

کسائیان یادآور شد: موضوع شرکت هیئت منصفه مطبوعات در دادگاه امروز جهت رسیدگی به اتهامات این ۲ سایت، مورد بحث و بررسی اعضای هیئت منصفه مطبوعات قرار گرفت و اکثریت اعضای هیئت اظهار داشتند به دلیل ارجاع پرونده از سوی دیوان عالی کشور و تأیید صلاحیت دادگاه مطبوعات برای رسیدگی به این ۲ پرونده و تشکیل دادگاه، هیئت منصفه نیز در دادگاه شرکت و رأی خود را اعلام داشت.

دبیر هیئت منصفه مطبوعات متذکر شد: موضوع عدم حضور هیئت منصفه برای رسیدگی به اتهامات سایت تابناک، تنها از سوی یکی از وکلای شکات سایت تابناک اعلام شده بود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید