خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  عفو بین الملل اعدام های نوزده اردی بهشت را در ایران محکوم کرد

عفو بین الملل اعدام های نوزده اردی بهشت را در ایران محکوم کرد

سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه ۱۱-۵-۲۰۱۰، اعدام پنج نفر را در ایران که به “محاربه” متهم شده بودند محکوم و محاکمه این افراد را غیر منصفانه توصیف کرد.

به گزارش العربیه، مالکوم اسمارت مدیر بخش خاورمیانه وشمال آفریقای این سازمان مدافع حقوق بشر که مقر آن در لندن است امروز اعلام کرد، “ما این اعدام ها را که بدون اعلام قبلی به اجرا گذاشته شد محکوم می کنیم.”

وی افزود با وجود اتهامات سنگین علیه این پنج تن آنها از محاکمه ای منصفانه محروم شدند. و سه تن از این متهمان در معرض شکنجه قرار گرفتند و از دو تن از آنها زیر شکنجه اعتراف گیری شده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن وی گفت، این افراد با نقض قوانین ایران که از مقامات می خواهد قبل از تطبیق حکم، وکلای متهمانان را در جریان اجرای آن قرار دهند، اعدام شدند.

جمهوری اسلامی سحرگاه روز یکشنبه پنج زندانی متهم به عضویت در “گروهک های ضد انقلاب” را در زندان اوین تهران اعدام کرد که چهار تن از آنان، از جمله فرزاد کمانگر، مرتبط با گروه پژاک معرفی شده‌اند. یک نفر از این افراد نیز متهم به مشارکت در انفجار حسینیه سیدالشهدای شیراز در سال ۸۷ است.

سحرگاه روز یکشنبه حکم اعدام فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم‌هولی و مهدی اسلامیان به اجرا درآمد.

آقای اسمارت در بیانیه خود وی گوید: “اعدام های اخیر نشانه تلاش برای رساندن پیامی پر سر و صدا به اقلیت کرد در ایران و دیگر منتقدان در آستانه سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد و حوادث پس از آن است.”

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید