خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  رهنورد از دستگاه قضایی خواست از ” خشونت سیاسی ” علیه زنان دست بکشد

رهنورد از دستگاه قضایی خواست از ” خشونت سیاسی ” علیه زنان دست بکشد

خبرگزاری هرانا – زهرا رهنورد فعال سیاسی و از رهبران جنبش اعتراضی در ایران به مناسبت روز ” مبارزه با خشونت علیه زنان ” در نامه ای به رئیس دستگاه قضایی ایران از ” خشونت سیاسی ” علیه زنان در ایران انتقاد کرد.

خانم رهنورد در این نامه که امروز پنجشنبه ۲۴ – ۱۱ – ۲۰۱۰ منتشر شده است با اشاره به اینکه زنان در ایران از تبعیض های متعدد ، فرهنگی ،حقوقی و ارزشی رنج می برند تاکید کرده است اخیرا ” خشونت سیاسی و نظامی ” علیه آنها به تبعیض های پیشین اضافه شده است.
دستگاه امنیتی ایران پس از انتخابات جنجال برانگیز سال گذشته تعداد زیادی از زنان را که از جنبش اعتراضی پشتیبانی کرده بودند به زندان انداخت.

رهنورد فعالان سیاسی زن که به زندان افتاده اند را چنین توصیف می کند :” زنانی که به جرم آزادیخواهی، دموکراسی طلبی، حمایت از حقوق زنان و کودکان و فعالیت علیه تبعیض جنسیتی و فعالیت برای تصحیح قوانین ناقص و یا غلط خانواده که فرسنگها از دین و دنیای مدرن دور است، طرفدرارن حقوق بشر، به جرم روزنامه نگاری، به جرم دفاع از حق تحصیل ،به جرم های ساختگی و من درآوردی و اتهامات قومی، فکری و اعتقادی و تهمت و افترا و پرونده سازی و به جرم سوال رای من کجاست به جرم سوال فرزند من کجاست؟گرفتار خشونت سیاسی شده اند.”

وی با اشاره به اینکه در زندان ها با زندانیان سیاسی زن بدرفتاری می شود گفت :” این سیاهه حاکی از ضرب و شتم و شکنجه واحتمال تجاوز و اعدام و ترور شخصیتی و فیزیکی و زندانهای طویل المدت بر زنان زندانی با ادعاهایی نظیر محارب و اقدام علیه امنیت ملی است .”
قرص های روان گردان برای اعتراف

خانم رهنورد در نامه خود به اعترافاتی که از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی پخش شده است اشاره کرده و تاکید کرده است این اعترافات زیر فشار و به واسطه قرص ها و مخدرهای روان گردان از آنه گرفته شده است.

اغلب کسانی که اعترفات آنها پخش شد علیه خود و دیگر فعالان سیاسی سخن گفتند و از گذشته خود اظهار پشیمانی کردند.

او گفت : بسیاری از آنها را، با انواع قرص ها و مخدرها و داروهای روانگردان به اعترافاتی پوچ و غیرواقع وادار کرده اند و ره اورد این همه رفتار خارج از قوانین انسانی و اخلاقی انواع بیماریها مانند فلج شدن و… بوده است.”
زندان بزرگ ایرانیان

این فعال سیاسی تاکید کرد جو حاکم بر ایران ” پلیسی ” شده است و حاکمیت با عملکرد خود کشور را به زندانی برای مردم تبدیل کرده اند.

رهنورد گفت :” بیرون این زندانهای کوچک و مخوف چون اوین و کهریزک، گوهر دشت و بهبهان و ایذه و بابل و ساری و کرمانشاه و مشهد و شیراز واهواز سایر زندانهای ریز و درشت و پنهان و آشکار دیگر ، که در گوشه و کنار مملکت برپا کرده اند ایران سرتاسر زندانی بزرگ با شنودها و تعقیبها و مراقبتها و محیط سرتاسر پلیسی تبدیل شده است .

او افزود :” در پرده ای دیگر از این روایت محنت بار دردآور در کشوری که قرنها پایمال شدن حقوق زنان بوده است این فشار بر آنان شدید تر است، هنگامی که خود با چشمانشان نظاره گر زندان های طویل المدت ، شکنجه ها، توهین ها و بازجویی ها و تازیانه های بی رحم و تماس کاسه توالت با دهان حق گو و ذکر گوو ویا بدتر ازآن ، درحق همسران دلاور و فرزندان سلحشور و حق طلب شان اند .

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان مصادف است با سالمرگ خواهران ” میرابل ” فعالان سیاسی در دومینیکن که در سال ۱۹۶۰ توسط ماموران تروخیو دیکتاتور این کشور به قتل رسیدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید