خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, 26th of September 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۲۱ ساعت ۹:۱۸:۴۲

    خانه  > اندیشه و بیان  >  آزادی مطبوعات در ایران فراتر از قانون است!

آزادی مطبوعات در ایران فراتر از قانون است!

خبرگزاری هرانا – معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بر قراری عدالت قضایی، بهترین راه ساماندهی امور جامعه و از جمله اصلاح وضعیت رسانه‏هاست، گفت: آزادی مطبوعات در ایران بیسار فراتر از قانون است.

به گزارش ایرنا، محمدعلی رامین در دانشگاه امیرکبیر به مناسبت روز آزادی مطبوعات اظهار داشت: از نظر دین اسلام آزادی معنوی اصل و مقدمه اساسی آزادی‏های فردی و اجتماعی است.

وی با تشریح رسالت حکومت دینی در توصیف واژه آزادی افزود: تعریف مفاهیمی چون آزادی، گاهی منشاء سکولار و دین گریزی دارد و گاهی خواستگاه اش توحیدی و الهی است و آزادی از منظر اسلام، آزادی عقلانی و قانونمند است که همه باید بطور یکسان از آن برخوردار باشند.

رامین اضافه کرد: هیچکس نباید از ابزار و جایگاهی که در اختیار دارد به بهانه آزادی اخلاق، معنویت و کرامت انسانی دیگران را مورد تهاجم قرار دهد.

معاون امور مطبوعاتی درباره منزلت قلم افزود: در دین ما قلم قداست دارد و اهل قلم جایگاهشان می‏تواند از شهدا بالاتر باشد اما سؤال اینجاست که این جایگاه مخصوص کدام گروه از اهل قلم است؟

وی تصریح کرد: این گروه کسانی هستند که حرمت حریم قلم را پاسداری می‏کنند و با این قلم به روشنگری افکار عمومی می‏پردازند و دانایی و رشد مخاطب را هدف قرار می‏دهند و نگهبان پاکی‏ها و صداقت ها و ارزشهای انسانی می‏شوند.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی افزود: طبق ماده ۴۵ قانون مطبوعات، نظارت دقیق بر عملکرد جراید و انجام رسالت مطبوعاتی به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و آیا در این صورت، اگر کسی پیدا شود که بخواهد اصول بر زمین مانده قانون اساسی و قانون مطبوعات را پیگیری کند، باید با او برخورد کرد یا به وی یاری رساند؟

معاون امور مطبوعاتی ادامه داد: علامت متمدن بودن هر جامعه تطابق عملکردها با قانون است و من نیز در جایگاه معاون مطبوعاتی صرفاً با تکیه بر قانون به انجام وظایف سازمانی و مأموریت قانونی خود به رشد و تعالی مطبوعات می‏اندیشم و طبیعی است برخی عناصر قانون گریز در مطبوعات که مانع ارتقاء جایگاه مطبوعات هستند، باید قانون تکلیف آنان را مشخص کند و همه دستگاهها و خود رسانه‏ها باید از اجرای قانون حمایت کنند.

رامین افزود: اگر دستگاه قضایی درصدد اعمال عدالت قضایی در عرصه رسانه‏ ها باشد، ما می‏توانیم به سرعت فضای مطلوب و معقول و قانونی فعالیتهای رسانه‏ای را که موجب رشد و سعادت جامعه می‏شود، فراهم کنیم.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید