خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۱ آذر ۱۳۸۹, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۰۱ ساعت ۱۳:۱۹:۰۱

    خانه  > کارگران  >  کارگران پارس متال: با ۲۰ سال سابقه، ماهی ۲۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیریم

کارگران پارس متال: با ۲۰ سال سابقه، ماهی ۲۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیریم

خبرگزاری هرانا – در حالی که به موجب مصوبه دستمزدهای شورای عالی کار در سال ۸۹ دستمزد یک کارگر ساده نباید از سیصد و سه هزار تومان کمتر باشد، کارگران کارخانه پروفیل پارس از دریافت ماهانه ۲۰۰ هزار تومان به عنوان دستمزد در سال ۸۹ خبری دهند.

به گزارش ایلنا، این کارگران می‌گویند: از ابتدای سال جاری، کارفرمای شرکت بدون درنظر گرفتن مصوبه حداقل مزد شورای عالی کار حقوق هرکارگر را هفته‌ای ۵۰ هزار تومان تعیین کرده است.

این در حالی است که به گفته همین کارگران در سال ۸۸ متوسط دریافتی ماهانه هر کارگر برمبنای مصوبه وقت شورای عالی کار حداقل ۶۰۰ هزار تومان بوده است.

به گفته کارگران پارس متال، هم اکنون دراین کارخانه نزدیک به ۳۸۴ کارگر با سابقه ۱۸ تا ۲۰ سال آماده به کار هستند که به دلیل نبود برنامه‌ریزی سهم تولید روزانه کارخانه به روزانه ۱۵ تن لوله و محصولات فلزی کاهش یافته است.

کارگران پارس متال همچنین از تاخیر چندین ماه کارفرما در مورد پرداخت عیدی بن کارگری و پاداش بهروری سال ۸۸ انتقاد دارند.

کارگران می‌گویند: برای وصول مطالبات خود تاکنون چند بار به مجلس و نهاد ریاست جمهوری مراجعه کرده‌اند و با وجود انجام مکاتبات اداری هنوز به خواسته خود نرسیده‌اند.

کارگران با یادآوری اینکه حتی کارگران بازنشسته این شرکت از چندسال گذشته تاکنون موفق به وصول سنوات پایان خدمت خود نشده‌اند، افزود: تاکنون شکایات بسیاری از سوی کارگران شاغل و بازنشسته در مورد عدم پرداخت حقوق و سنوات در مراجع قانونی طرح شده و برخی از شاکیان حکم توقیف اموال را نیز دریافت کرده‌اند.

کارگران پارس متال با بیان اینکه مدیریت به جای رسیدگی به مشکلات کارگران اقدام به اخراج رئیس شورای اسلامی کار کارخانه نیز کرده است، افزود: حتی در یک مورد کارفرما با شناسایی کارگران معترض برای آنها مشکل تراشی کرده‌است.

این کارگران می‌گویند: این درحالی است که به دلیل ماهیت سخت‌ و زیان‌آور بودن کار و ممانعت کارفرما از تهیه لباس و ابزار کار مناسب بسیاری از کارگران شاغل و بازنشسته درمعرض ابتدا به بیماری‌زا ناشی از کار قرار دارند.

این اظهارات کارگران پارس متال درحالی است که به گفته یک مقام آگاه در دورن کارخانه وضعیت کنونی کارخانه در مقایسه با وامهای نخستین سال جاری بهبود یافته است.

این مقام آگاه در گفت‌وگو با ایلنا با قبول ادعای کارگران افزود: در ابتدای سال جاری مطالبات کارگران برخلاف قانون و عرف رایج کارگاه به پایین‌ترین سطح رسیده بود.

وی گفت: اما از سه ماه پیش تاکنون که مدیریت کارخانه برای چندمین بار تغییر کرد؛ مدیرعامل جدید با کارگران برای بهبود شرایط کارخانه به طور دسته‌جمعی پیمان بست.

وی افزود: براساس این توافق قرار شد تا کارگران تا سه ماه بصورت علی‌الحساب ماهانه ۲۵۰ هزار تومان دریافت کنند تا کارفرما در این مدت با پرداخت بدهی سازمان تامین اجتماعی و انعقاد قرارداد سفارش تولید زمینه را طوری فراهم کند تا مطالبات مزدی کارگران از ماه چهارم به بعد مطابق مصبه دستمزدهای شورای عالی کار و سایر قوانین پرداخت شود.

این مقام آگاه با بیان اینکه مشکل کنونی کارخانه از بدهی‌های انباشته شده کارخانه در ۲۰ سال گذشت، کمبود نقدینگی و ساختار فرسوده خط تولید ناشی می‌شود؛ گفت: این درحالی است که رقیبان داخلی وضع بهتری نسبت به پارس متال دارند.

وی افزود: مدیریت جدید در راستای توافق انجام شده تاکنون نسبت به پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی و انعقاد قرارداد سفارش تولید اقدام کرده است و در این مدت تعاونی مصرف کارخانه را با تسهیلات دوباره راه‌اندازی کرده و همچنین در برخی موارد به کارگردان کمک‌های نقدی موردی نیز پرداخت کرده است.

وی با اشاره به آغاز همکاری نزدیک میان کارخانه پارس متال با شرکت و قطعات فولادی؛ گفت: باتوجه به بازار مطلوب قطعات فولادی امید دایم از طریق توسعه همکاری با شرکت قطعات فولادی بتوانیم از این وضع خارج شویم.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید