خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱ آذر ۱۳۸۹, 16th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۰۱ ساعت ۱۲:۱۱:۲۱

    خانه  > زندانیان  >  دادگاه سه شهروند آمریکایی زندانی در ایران ۱۷ بهمن برگزار می‌شود

دادگاه سه شهروند آمریکایی زندانی در ایران ۱۷ بهمن برگزار می‌شود

خبرگزای هرانا – وکیل سه شهروند آمریکایی که سال گذشته در مرز ایران و عراق از سوی جمهوری اسلامی بازداشت شدند روز دوشنبه اعلام کرد که دادگاه موکلینش در تاریخ ۱۷ بهمن در تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش رادیو فردا، مسعود شفیعی، وکیل پرونده جاش فتال، شین باوئر و سارا شورد، سه آمریکایی که بیش از یک‌سال است در بازداشت به سر می برند روز دوشنبه، اول آذر، به خبرگزاری فرانسه گفت که زمان برگزاری دادگاه سه موکلش رسما به وی ابلاغ شده و قرار بر این است که این دادگاه در تاریخ ۱۷ بهمن برگزار شود.

این در حالی است که پیش از این قرار بود دادگاه این سه نفر روز ۱۵ آبان برپا شود، اما پنج روز پیش از این تاریخ، غلامحسین محسنی اژه‌ای،‌ دادستان کل ایران،‌ اعلام کرد که محاکمه این سه نفر به تاریخ نامعلوم دیگری موکول شده است، زیرا سارا شورد، یکی از متهمان که با سپردن وثیقه آزاد شده و به آمریکا بازگشته است، باید احضار شود.

مقامات قضایی ایران روز ۲۳ شهریور سال جاری، سارا شورد، یکی از سه آمریکایی بازداشت شده را به قید وثیقه ۵۰۰ میلیونی، تا زمان برگزاری دادگاه آزاد و اعلام کردند که در صورت عدم بازگشت خانم شورد به ایران در زمان محاکمه، مبلغ وثیقه را ضبط خواهد کرد.

آقای شفیعی به خبرگزاری فرانسه گفته است که وی از ارسال احضاریه از سوی مقامات قضایی برای سارا شورد بی‌اطلاع است.

وی همچنین از به تعویق افتادن زمان دادگاه ابراز ناخرسندی کرد و گفت: زندانی بودن آن‌ها (جاش فتال و شین باوئر) هیچ توجیهی ندارد. من در دادگاه ۱۵ آبان حضور داشتم؛ قاضی نیز آنجا بود، آما مقامات قضایی جاش و شین را نیاوردند… آن‌ها به من گفتند که دلیل تعویق، عدم حضور متهم (سارا شورد) است.

آقای شفیعی همچنین خاطرنشان کرد که از زمان خروج سارا شورد از ایران، با موکلینش دیدار نداشته است.

وکیل سه شهروند آمریکایی همچنین روز یکشنبه به آسوشیتدپرس گفته است که از صلواتی، قاضی پرونده، درخواست کرده است تا با موکلینش در ایران دیدار داشته باشد، اما قاضی با این درخواست موافقت نکرده و گفته است که آقای شفیعی موکلینش را در روز دادگاه خواهد دید.

وی در این زمینه گفت: من باید با آن‌ها ملاقات کنم تا بتوانم متن دفاعیه‌ام را تنظیم کنم.

جاش فتال، سارا شورد و شین باوئر، نهم مردادماه سال ۸۸، در منطقه مرزی ایران و عراق، به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران، بازداشت شدند و بعدها از سوی مقامات قضایی ایران علاوه بر «عبور غیرقانونی» به «جاسوسی» نیز متهم شدند.

سارا شورد که اکنون در آمریکا به سر می‌برد، پیش از این در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد که با علامت مرزبان و به طور غیرعمدی وارد خاک ایران شده بودند.

این سه شهروند پیش از این نیز اعلام کرده بودند که هنگام کوهپیمایی در مرز عراق، از گذرگاهی بدون نشان و علامت، ندانسته به خاک ایران پا گذاشته بودند.

سامانتا تاپینگ، سخنگوی خانواده‌های این سه نفر روز یکشنبه گفت که خانواده‌های باوئر، فتال و شورد در حال حاضر در مورد زمان برگزاری این دادگاه اظهار نظر نخواهند کرد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید