خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۸۹, 21st of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۳۰ ساعت ۱۴:۵۹:۱۲

    خانه  > سایر گروهها  >  دست کم هشتاد هزار نفر در ایران به ایدز مبتلا هستند

دست کم هشتاد هزار نفر در ایران به ایدز مبتلا هستند

خبرگزاری هرانا – با توجه به این آمار جدید و گفته‌های وزیر بهداشت باید مبتلایان به ایدز را بیش از ۸۰ هزار نفر دانست که در این میان یک چهارم آن‌ها شناسایی شده‌اند.

بعد از آنکه ماه پیش، وزیر بهداشت به عنوان یکی از معدود مسولان رسمی کشور نسبت به شیوع ایدز از طریق رفتارهای جنسی پرخطر هشدار داد، روز گذشته آخرین گزارش موارد ثبت شده HIV/AIDS‌ در کشور در سه ماهه دوم سال ۱۳۸۹ اعلام شده است. براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تا اول مهر ماه سال جاری مجموعا ۲۱ هزار و ۸۹۰ فرد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند که ۲/۹۲ درصد آنها را مردان و۸/۷ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. تاکنون ۲ هزار و ۶۰۳ مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۳ هزار و ۹۲۷ نفر از مبتلایان فوت کرده‌اند.

براساس این گزارش، ۷/۴۶ درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا، در گروه سنی ۳۴ – ۲۵ سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

علل ابتلا به HIV‌ در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (۹/۶۹درصد)، رابطه جنسی (۳/۹درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (۱/۱ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۷/۰ درصد) بوده است. راه انتقال در ۱۹ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

بر اساس اعلام وب‌دا، در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال ۱۳۸۸ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۱/۷۱ درصد، برقراری روابط جنسی ۱۸ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۷/۱ درصد را تشکیل داده است. در ۲/۹ درصد از موارد شناسایی شده در این سال، راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

بر اساس آخرین آماری که در این مورد از سوی وزارت بهداشت اعلام شده بود، علل ابتلا به   HIV/AIDS  تا ابتدای فروردین ۸۹ سهم اعتیاد تزریقی ۵/۷۰ درصد، برقراری روابط جنسی ۹/۱۷ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۷/۱ درصد بوده است. در حالی که این میزان تا پایان نیمه اول سال ۸۸ نشان می دهد اعتیاد تزریقی ۶/۷۶ درصد، رابطه جنسی ۳/۱۳ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۸/۰ درصد بوده است.

این گزارش در حالی راه ابتلای ۳/۹درصد از مبتلایان به ایدز را رابطه جنسی اعلام کرده است که مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت در جدیدترین اظهارنظرش گفته است که « از افراد خیابانی و طبق خوداظهاری این افراد، حدود ۵۰ درصد از افراد خیابانی به ایدز مبتلا هستند که می‌توانند این بیماری را به دیگران منتقل کنند.»

وحید دستجردی تاکید کرد که « خطر ارتباطات جنسی غیرقانونی و غیراخلاقی می‌تواند افراد را به شدت در معرض ابتلا به ایدز قرار دهد. بررسی‌ها نشان داده که بسیاری از افراد خیابانی مبتلا به ایدز هستند که می‌توانند دیگران را نیز درگیر این بیماری کنند.»

با اینکه هرسال به فاصله چندماه از هم، آمارهای مختلفی در مورد تعداد مبتلایان به ایدز در کشور اعلام می‌شود اما هنوز هم تعداد زیادی از کارشناسان هستند که نسبت به زیادتر بودن تعداد مبتلایان به ایدز در کشور هشدار می‌دهند و این آمار را مخدوش و بسیار کمتر از تعداد واقعی این مبتلایان می‌دانند؛ به طوری که حتی وزیر بهداشت هم بر این مسئله تاکید دارد و معتقد است که آمارهای جهانی مبنی بر آن است که آمارهای واقعی مبتلایان به ایدز در کشورها باید چهار برابر آمارهای شناسایی ارزیابی شوند. بنابراین با توجه به این آمار جدید و گفته‌های وزیر بهداشت باید مبتلایان به ایدز را بیش از ۸۰ هزار نفر دانست که در این میان یک چهارم آن‌ها شناسایی شده‌اند.

از سوی دیگر آنطور که رییس انجمن ایدز ایران به « خبر» می‌گوید « آماری که وزارت بهداشت از مبتلایان به ایدز ارائه می‌کند، تجمعی است و مربوط به مبتلایان به این بیماری از سال ۶۵ تاکنون است بنابراین به هیچ دردی نمی‌خورد.»

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید