خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۹ آبان ۱۳۸۹, 21st of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۲۹ ساعت ۱۹:۵۹:۴۷

    خانه  > سایر گروهها  >  استقبال بان کی‌مون از دعوت کمیساریای عالی حقوق بشر به ایران

استقبال بان کی‌مون از دعوت کمیساریای عالی حقوق بشر به ایران

خبرگزاری هرانا – بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از دعوت ایران برای سفر کمیساریای عالی حقوق بشر به این کشور استقبال کرد.

به گزارش رادیو زمانه به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران در دیدار روز جمعه ٢٨ آبان با بان کی مون از خانم ناوی پیلای، کمیساریای عالی حقوق بشر برای سفر به ایران در سال ٢٠١١ دعوت کرده است.

با این حال محمد جواد لاریجانی روز چهارشنبه ٢۶ آبان در سازمان ملل گفته بود: «در شرایط طبیعی از آمدن هر گزارشگری به ایران استقبال می‌کنیم اما زمانی که احساس کنیم زیر فشارهای غیر طبیعی سیاسی قرار گرفته‌ایم در برابر آن می‌ایستیم.»

کمیته سوم سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه ٢٧ آبان با تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه نقض حقوق بشر در ایران، جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد.

کمیته سوم سازمان ملل که کمیته «اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی» نامیده می‌شود، با ۸۰ رأی مثبت، ۴۴ رأی مخالف، و ۵۷ رأی ممتنع به پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، از «نقض جدی حقوق بشر در جمهوری اسلامی» ابراز نگرانی کرد.

«تشدید سرکوب مدافعان حقوق بشر، استفاده بیش از حد از زور، بازداشت‌های خودسرانه، محاکمات غیرعادلانه، شکنجه، قطع اعضای بدن، سنگسار، افزایش شمار اعدام‌ها از جمله اعدام افرادی که به هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند، نابرابری گسترده جنسیتی، خشونت علیه زنان، نقض حقوق اقلیت‌های آذری، عرب، بلوچ و کرد، مسیحی، صوفی، یهودی و اهل تسنن» از جمله مواردی هستند که در این پیش‌نویس آمده‌اند.

محمدجواد لاریجانی، پیش‌نویس پیشنهادی سازمان ملل در محکومیت نقض حقوق بشر توسط دولت ایران را «کاملاً غیر حرفه‌ای» و مجموعه‌ای از «دروغ‌های بسیار شنیع» دانست و آن را یکی از «سیاه‌ترین» اسناد سازمان ملل خواند.

لاریجانی گفت مسأله حقوق بشر یک مسئله کاملاً فرهنگی است. وی در نقد مخالفان حکم سنگسار نیز گفت خشونت نیز یک مقوله فرهنگی است.

کمیته سوم سازمان ملل همچنین از «محدودیت‌های جدی و سیستماتیک» در مورد آزادی گردهمایی و آزادی سازمان‌های مسالمت‌جو، آزادی اندیشه و بیان در رسانه‌ها، آزادی مخالفان سیاسی، مدافعان حقوق بشر، وکلا و روزنامه‌نگاران در ایران ابراز نگرانی کرده است.

در این پیش‌نویس نسبت به عدم پاسخگویی دولت ایران نسبت به اعزام نمایندگان ویژه سازمان ملل به ایران به‌منظور بررسی وضعیت حقوق بشر، انتقاد شده است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که روز پنج‌شنبه تصویب شد، در ماه دسامبر به‌طور رسمی تأیید خواهد کرد.

مخالفان دولت ایران نیز می‌گویند که حکومت این کشور به آن‌ها اجازه فعالیت نمی‌دهد و آن‌ها را «سرکوب» می‌کند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید