خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  هرانا؛ واکنش ها به اعدام مخفیانه ۵ تن از زندانیان سیاسی در زندان اوین

هرانا؛ واکنش ها به اعدام مخفیانه ۵ تن از زندانیان سیاسی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز یکشنبه ۱۹ اردی بهشت ماه ۸۹، فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، مهدی اسلامیان، علی حیدریان و فرهاد وکیلی؛ پنج تن از زندانیان سیاسی، مخفیانه در زندان اوین اعدام شدند. این تا جایی بود که خانواده های ایشان، خبر اعدام عزیزنشان را اولین بار بر روی خروجی سایت دولتی “فارس” مشاهده کرده و در بهت و حیرت فرو رفتند.

جمهوری اسلامی بنا بر گزارش سالانه ی عفو بین الملل، دومین آمار اعدامیان در جهان را پس از چین به خود اختصاص داده است و به نظر می رسد اعدام پنج تن از زندانیان سیاسی در این برهه از زمان تنها برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم باشد.

بر همین اساس اعدام های روز یکشنبه اعتراض شدید ایرانیان در بسیاری از کشورهای جهان را در پی داشت.

پس از اعلام این خبر صدها نفر از ایرانیان مقیم پاریس عصر روز یکشنبه در میدان “تروکادرو” ی این شهر اجتماع کردند تا به این اعدام ها اعتراض کنند.  شعارهای جمعیت معترض بیشتر به محکومیت عمل دولت ایران در اعدام زندانیان سیاسی مربوط می شد.

ساعتی پس از آغاز این تجمع، جمعیت خشمگین بسوی سفارت ایران راه افتادند و پس از رسیدن به سفارت به سمت ساختمان آن رفته و به در و پنجره ها و تابلوی سفارت حمله کردند.  این اعتراض با دخالت پلیس همراه شد و دستگیری ده ها ایرانی خشمگین را در پی داشت.

هم چنین عصر روز یکشنبه به وقت محلی در لندن، بسیاری از معترضان به اعدام های نوزده اردی بهشت منجمله فرزاد کمانگر، در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در لندن تجمع کرده و در اقدامی اعتراضی تمام شیشه های کنسولگری را خرد و در و دیوار آنرا رنگ پاشی کردند.

از سویی در شهر کلن آلمان، صدها ایرانی و آلمانی در تظاهرات علیه اعدام دگراندیشان به خیابان آمدند؛ و به دعوت “کمیته بین‌المللی علیه اعدام” در برلین و هامبورگ نیز تجمعاتی شکل گرفت.

به دعوت “کمیته نروژی-ایرانی حمایت از مبارزات مردم ایران” در اسلو نیز تجمعی اعتراضی رو‌به‌روی سفارت ایران برگزار شد.

در استکهلم و دوبلین نیز ساعت پنج عصر به وقت محلی تجمعاتی برگزار شد. برای اعتراضی مشابه در ساعت شش عصر در بروکسل نیز “فدراسیون اروپرس” به تجمع در مقابل سفارت ایران در این شهر فراخوانده است.

هم چنین صبح روز دوشنبه، کنسلوگری ایران در شهر فرانکفورت آلمان شاهد تجمع اعتراضی جمعی از ایرانیان بود که به دعوت مادران عزادار این شهر در آن‌جا گرد آمده بودند. این تجمع که از ساعت ۱۱ صبح شروع شده بود، تا یک بعد از ظهر ادامه یافت و سپس راس ساعت ۵ در خیابان رایموند اشتراسه و مقابل کنسولگری ایران اعتراضاتی شکل گرفت.

در همین رابطه جمع کثیری از از فعالان سیاسی، مدنی و روزنامه نگاران کرد تحت عنوان “ستاد هماهنگی بزرگداشت شهدای کرد زندان اوین” در شهر سلیمانیه عراق اعلام اعتصاب و تحصن اعتراض آمیز کردند.

در ایران و در مقابل دانشگاه تهران نیز با دعوت خانواده های اعدام شدگان مقرر شده بود که در ساعت ۱۱ صبح روز دوشنبه ۲۰ اردی بهشت ماه تجمعی اعتراضی برپا شود. اما نیروهای امنیتی با حضوری چشمگیر از ساعات اولیه ی صبح و ایجاد فضایی پلیسی تا جایی پیش روی کردند که میدان انقلاب را به وسیله ی موتورسواران یگان ویژه به تسخیر درآوردند و مانع از هرگونه تجمع شدند و حتی اقدام به فیلم برداری از رهگذران و عابرین در حوالی درب اصلی دانشگاه و میدان انقلاب نمودند.

هم چنین از عصر روز نوزده اردی بهشت ماه بسیاری از دانشجویان کرد دانشگاه تهران برای جلوگیری از هر نوع تجمع اعتراضی، به کمیته ی انضباطی دانشگاه احضار شدند.

به همین دلیل خانواده ی اعدامیان و جمعی از فعالین مدنی، در اعتراض به عدم تحویل اجساد اعدامیان نوزده اردی بهشت در جلوی زندان اوین جمع شدند.

تا جایی که تا لحظه ی تنظیم این گزارش مقامات مسئول هیچ یک از اجساد را تحویل نداده و بدون توجیه مشخصی شرط تحویل را جلوگیری از هرگونه ناآرامی در تهران و مناطق کرد نشین اعلام کرده اند.

این در حالیست که مردم مناطق کردنشین به خصوص منطقه کامیاران و سنندج دوشنبه ۲۰ اردی بهشت ماه را بعنوان عزای عمومی اعلام کرده اند. هرچند که در اولین ساعات انتشار خبر اعدام ۴ تن از زندانیان سیاسی کرد به نام های فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، علی حیدریان و فرهاد وکیلی، با استقرار نیروهای انتظامی فضای مناطق کرد نشین عموما و سنندج و کامیارن خصوصا شکل حکومت نظامی به خود گرفت و از صبح روز دوشنبه نیز اداره مخابرات استان کردستان برای جلوگیری از شکل گیری تجمعات اعتراضی در شهر های سنندج و کامیاران اقدام به قطع خطوط تلفن همراه و اینترنت نمود.

دامنه ی اعتراضات به اعدام های مخفیانیه ی سحرگاه نوزده اردی بهشت، زندانیان محبوس در اوین، رجایی شهر و زندان ارومیه را نیز به خشم و اعتراض واداشت و ایشان با برگزاری مراسم یاد بود، یاد و خاطره ی ۵ یار اعدام شده شان را گرامی داشتند.

زندانیان سیاسی کرد محبوس در زندان ارومیه با انتشار بیانیه ای اجرای حکم اعدام زندانیان سیاسی را اقدامی بسیار ناجوانمردانه و ضد بشریت و ضد تمام مکتب های سیاسی دانسته  و آن را با تمامی مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر مغایر دانستند و اعلام کردند که که نه تنها با شهادت این عزیزان بلکه با شهادت هزاران شهید دیگر هم مبارزان و قهرمانان کرد دست از دفاع و آزادی و دفاع از خاک و ناموس خود بر نداشته و بر نخواهند داشت.

فضای درونی زندان اوین نیز بسیار امینتی گزارش شده و بسیاری از زندانیان محبوس در بند ۳۵۰ به رجایی شهر و بضا پردیس کرج منتقل شده اند. این در حالیست که زندانیان سیاسی کماکان در بهت اعدام شدگان نوزده اردی بهشت به سر می بردند و قصد دارند تا روز پنج شنبه اعتصاب غذا نمایند.

در پی اعدام فرزاد کمانگر فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمان نیز با انتشار بیانیه ای و ضمن ابراز تاسف شدید از اعدام مخفیانه ی این معلم آزاده به همراه ۴ تن دیگر، صدور حکم اعدام برای وی در عرض ۵ دقیقه را شرم آور توصیف کرد.

میرحسین موسوی، یکی از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهوری نیز به تازگی در واکنش به اعدام شدگان نوزده اردی بهشت، روند دادرسی و محاکمه ی فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، مهدی اسلامیان، علی حیدریان و فرهاد وکیلی را ناعادلانه توصیف کرده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید