خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  سازمان ملل قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران رابا اکثریت چشمگیر تصویب کرد

سازمان ملل قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران رابا اکثریت چشمگیر تصویب کرد

خبرگزاری هرانا – کمیته سوم سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با تصویب قطعنامه ای از «نقض جدی حقوق بشر در جمهوری اسلامی» عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، این قطعنامه در کمیته حقوق بشر  سازمان ملل متحد با حمایت آمریکا، اتحادیه اروپا و کانادا مطرح شد که با ۸۰ رای موافق، در برابر ۴۴ رای مخالف و ۵۷ رای ممتنع تصویب شد. در این قطعنامه آمده است: سازمان ملل « عمیقا از نقض جاری حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی می کند.»

در این قطعنامه  از  شکنجه، قطع اعضای بدن، سنگسار و «نابرابری گسترده جنسیتی و خشونت علیه زنان » به عنوان مصادیق نقض حقوق بشر یاد شده است.

در این قطعنامه همچنین از قصور حکومت جمهوری اسلامی در تحقیق درباره مسایل مطرح شده در خصوص نقص حقوق بشر در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری به عنوان «نگرانی ویژه» یاد شده است.

در این قطعنامه از ایران خواسته شده است تا به تبعض و نابردباری مذهبی پایان دهد و رویکرد خود را در قبال بهائیان تغییر دهد.

در قطعنامه کمیته سوم سازمان ملل همچنین آمده است: هفت رهبر بهایی که از سال ۲۰۰۸ در زندان به سر می برند می بایست از حق داشتن وکیل، رسیدگی عادلانه و شفاف به پرونده اشان برخورد باشند.

.کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه همچنین قطعنامه هایی درباره نقض حقوق بشر در میانمار و کره شمالی صادر کرد.

انتظارمی رود که این سه قطعنامه ماه آینده به طور رسمی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب برسند.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در بیانیه ای از تصویب این قطعنامه ها در کمیته سوم سازمان ملل استقبال کرد.

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر اسلامی و مشاور رییس قوه قضائیه، در کمیته سوم حقوق بشر،  آمریکا را عامل اصلی حمایت از این قطعنامه دانست.

محمد جواد لاریجانی از چند روز پیش به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک سفر کرده است و فعالان حقوق بشر می گویند این سفر در راستای جلوگیری از تصویب این قطعنامه بود .

محمد جواد لاریجانی با انتقاد از کانادا گفت: این کشور سابقه خوبی در خصوص رفتار با اقلیت های قومی ندارد.

محمد جواد لاریجانی همچنین گفته است: ایران «دمکراسی غربی نمی خواهد».

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید