خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  وب سایت بنیاد گلشیری و احمد شاملو فیلتر شد

وب سایت بنیاد گلشیری و احمد شاملو فیلتر شد

خبرگزاری هرانا – وب سایت بنیاد هوشنگ گلشیری و وب سایت رسمی احمد شاملو، نویسنده و شاعر ایرانی، مسدود شده است.

یکی از نزدیکان هوشنگ گلشیری به بی بی سی فارسی گفت که دسترسی به سایت بنیاد گلشیری، که اداره آن را فرزانه طاهری همسر آقای گلشیری برعهده دارد، در داخل ایران از روز پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۸۹ (۱۸ نوامبر ۲۰۱۰) مقدور نبوده است.

خبرها از ایران همچنین از فیلتر شدن سایت رسمی احمد شاملو از روز ۲۲ آبان ۱۳۸۹ (۱۳ نوامبر ۲۰۱۰) حکایت دارد.

وب سایت بنیاد گلشیری علاوه بر زندگینامه، کتابشناسی و مجموعه ای از دستنوشته ها و کلیپ های صوتی و تصویری مربوط به آقای گلشیری، اخبار مربوط به فعالیت های این بنیاد را نیز منتشر می کند.

این وب سایت بیشتر محلی برای نگهداری آثار مربوط به هوشنگ گلشیری است و معمولا چند ماه یک بار با خبرهای مربوط به جایزه گلشیری به روز می شود.

بنیاد گلشیری پس از درگذشت هوشنگ گلشیری در خرداد ۱۳۷۹ به همت همسرش و تنی چند از دوستان و دوستداران نویسنده گلشیری شکل گرفت. این جایزه هر سال به آثار برتر در حوزه های مختلف ادبیات داستانی جایزه می دهد و تاکنون ده دوره آن برگزار شده است. این جایزه یکی از معتبرترین جایزه های ادبی و مستقل ایران است.

بنیاد گلشیری در سال ۱۳۸۷ اعلام کرد به دلیل سانسور گسترده کتاب های ادبیات داستانی، این جایزه از آن به بعد دو سال یک بار برگزار می شود.

هوشنگ گلشیری از جمله نویسندگانی است که چاپ کتاب هایش در بیشتر سال های حکومت جمهوری اسلامی ممنوع بوده است.

کتاب های آقای گلشیری تا پیش از درگذشت او در سال ۱۳۷۹ ممنوع الچاپ بودند، اما بعد از فوتش و در دولت محمد خاتمی بیشتر کتاب های او مجوز انتشار گرفتند.

اما با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، مجوز چاپ هیچ کدام از آثار داستانی هوشنگ گلشیری تمدید نشده و چاپ آنها ممنوع است.

با آن که فیلتر شدن وب سایت ها در ایران سابقه نسبتا زیادی دارد، اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ فیلتر شدن سایت ها بسیار گسترده تر شده است تا آنجا که در ماه های اخیر به وب سایت های چند نفر از مراجع تقلید حامی مخالفان دولت هم رسیده است.

در یک سال و نیم اخیر حتی وب سایت و وبلاگ تعدادی از روزنامه نگاران یا فعالان سیاسی نزدیک به جناح اصولگرا و مخالف جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز نیز فیلتر شده است. گردانندگان این پایگاه های اینترنتی، دلیل مسدود شدن پایگاه هایشان را انتشار مطالبی در نقد محمود احمدی نژاد و دولت او عنوان کرده اند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید