خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۸۹, 15th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۲۵ ساعت ۱۲:۲۷:۳۱

    خانه  > سایر گروهها  >  انتقاد شدید لاریجانی از پیش نویس قطعنامه حقوق بشری علیه ایران

انتقاد شدید لاریجانی از پیش نویس قطعنامه حقوق بشری علیه ایران

خبرگزاری هرانا – مشاور ارشد امور بین الملل رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه حقوق بشر نباید به میدانی برای سوء استفاده سیاسی و تحمیل و فشار بر کشورهای دیگر از سوی غربی ها تبدیل شود به شدت از تهیه پیش نویس قطعنامه علیه ایران پیرامون حقوق بشر انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هیئت عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی دبیر ستادحقوق بشر و مشاور ارشد امور بین الملل ریاست قوه قضائیه به منظور دفاع از مواضع اصولی خود در برابر بانیان پیش نویس قطعنامه پیشنهادی از سوی کشورهای غربی وارد نیویورک شد.

دکتر محمد جواد لاریجانی در بدو ورود به نیویورک برای شرکت در شصت و پنجمین اجلاس عمومی سازمان ملل، مطرح کردن پیش نویس قطعنامه علیه ایران از سوی کشورهای غربی را اقدامی اساسا غیر حقوقی و فاقد وجاهت دانست.

درحالیکه اجلاس شصت و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از اوایل ماه جاری در نیویورک آغاز به کار کرده و قطعنامه هایی را نیز در دستور کار قرار دارد، کشورهای غربی پیش نویس قطعنامه ای را تحت عنوان موارد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی مطرح کرده اند .

لاریجانی با اشاره به تاسیس شورای حقوق بشر سازمان ملل به جای کمیسیون حقوق بشر سابق و تعریف ساز و کار نظارت دوره ای جهانی موسوم به UPR بر وضعیت حقوق بشر در همه کشورهای عضو سازمان ملل این اقدام کشورهای غربی را سوء استفاده سیاسی و به منظور انحراف تعامل و همکاری سازنده با شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دانست چرا که  ایران در بهمن ماه سال گذشته با تعاملی سازنده با شورای حقوق بشر توانست در خردادماه با موفقیت، گزارش خود را با اجماع به تصویب برساند.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه تاکید کرد این موضع گیری ها علیه ایران در حالی است که مدعیان دفاع از حقوق بشر امروز بیش از هرزمان دیگری در برابر ملت های خود و مردم جهان رسوا شده اند چرا که هریک از آنها خود دارای کارنامه ای بسیار ننگین  از موارد نقض اشکار نسبت به حقوق شهروندان خود و سایر کشورهای دنیا هستند.

لاریجانی با اشاره به اینکه این اقدام کشورهای غربی نوعی زیر سئوال بردن جایگاه شورای حقوق بشر محسوب می شود افزود: امروز جوامع غربی مملو از تبعیض، اسلام هراسی و مجازات ها و دستگیری های غیرقانونی و بازجویی های همراه با شکنجه هستند که همه را به بهانه حفظ امنیت و مبارزه با تروریسم سرپوش می گذارند.

دکتر لاریجانی با تاکید براینکه مردم دنیا طبیعتا حق دارند سئوال کنند که این مدعیان دفاع از حقوق بشر چه صلاحیتی برای این امر دارند گفت : جمهوری اسلامی ایران معتقد است که حقوق بشر یک مسئله ای است کاملا فرهنگی و همه کشورهای دنیا با فرهنگ های مختلف خود باید در این فرایند حضور فعال داشته باشند و از آنجا که مسلمانان از جمعیت بالایی برخورداند باید فرهنگ اصیل و عمیق اسلامی در این زمینه نقش افرینی جدی داشته باشد.

مشاورارشد امور بین الملل رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه حقوق بشر و نهادهای مربوط به آن نباید به میدانی برای سوء استفاده سیاسی و تحمیل و فشار بر کشورهای دیگر از سوی غربی ها تبدیل شود گفت : کشورهای غربی نسبت به یک روند عادلانه و بدون تبعیض در رسیدگی به کارنامه حقوق بشر کشورها موضع بسیار منفی دارند و این ناشی از خود محوری و خود بزرگ بینی برخی از این کشورها و نگاه تحقیر آمیزشان به دیگران است.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید