خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۸۹, 20th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۲۴ ساعت ۱۹:۵۳:۳۴

    خانه  > سایر گروهها  >  حکم غیابی علیه محمد مصطفایی

حکم غیابی علیه محمد مصطفایی

خبرگزاری هرانا – محمد مصطفایی، وکیل دادگستری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق مصاحبه با رسانه های فارسی زبان خارج از ایران و کمپین برای پرونده سکینه محمدی آشتیانی در مجموع به ۶ سال حبس تعزیری و تبعید به شهرستان ایذه محکوم شد.

آقای محمد مصطفایی از حدود ۳ ماه پیش، پس از احضارش به دادسرای اوین، ایران را ترک کرد و هم اکنون در کشور نروژ بسر می برد.
رادیو فردا با محمد مصطفایی، درمورد اتهام ها و حکم غیابی دادگاه برای او گفت وگو کرده است.

محمد مصطفایی: زمانی که مرا احضار کردند، اتهام تحصیل مال نامشروع را به من وارد کردند. اما چند روز پیش یکی از همکارانم به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب می رود و به طور اتفاقی پرونده ای را می بیند که روی آن اسم من نوشته شده بود و به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به پنج سال حبس محکوم شده بودم آن هم به خاطر مصاحبه با تلویزیون ها و رادیوهای معاند نظام از جمله رادیو فردا، بی بی سی و صدای آمریکا و همچنین یک سال حبس نیز برای تبلیغ علیه نظام.

این در حالی است که در هفته های اخیر بارها هم ماموران امنیتی با من تماس گرفتند و هم از سفارت ایران در نروژ و گفتند آقای مصطفایی شما هیچ مشکلی ندارید و می توانید به ایران برگردید و ایران جای شماست. آنها قصد داشتند مرا اغفال کنند تا به ایران برگردم.

شما گفتید از سفارت ایران در نروژ با شما تماس گرفتند. آیا مقام رسمی سفارت با شما صحبت کرد در مورد این که مشکلی ندارید و می‌توانید به ایران برگردید؟

یکی از مقامات رسمی سفارت با من تماس گرفت که درست نیست اسمش را بگویم. او هفته گذشته به من گفت می توانم به ایران برگردم و هیچ مشکلی ندارم. در صورتی که فقط می‌خواستند مرا به ایران بکشانند و بگویند ماموران امام زمان آقای مصطفایی را دستگیر کردند.

اتهام شما اقدام علیه امنیت کشور از طریق مصاحبه با رادیوها و تلویزیون های فارسی زبان خارج از کشور مطرح شده است. آیا به لحاظ حقوقی این کار جرم به حساب می آید؟

در هیچ جای قانون مجازات اسلامی و دیگر قوانین جمهوری اسلامی عملی که در برگیرنده این جرم بوده و مجازاتی برای آن تعیین شده باشد وجود ندارد. یعنی اگر شخصی با رادیو، تلویزیون و روزنامه مصاحبه کند، اصلا مجازاتی برای این عمل وجود ندارد. تنها زمانی می‌توان برای مصاحبه کردن با رسانه ها جرم در نظر گرفت که فرد بخواهد نشر اکاذیب کند یا توهین و افترا ببندد، در حالی که من هرگز در هیچ مصاحبه ای به کسی توهین نکرده ام و نشر اکاذیب هم نکرده ام.

همان اوایل که شما از ایران خارج شده بودید، دادستان تهران در مصاحبه با رسانه های داخل ایران شما را متهم کرده بود به تحصیل مال نامشروع و این که اتهام شما ربطی به پرونده هایی که روی آن کار می کنید ندارد. اما گویا اکنون در مورد اتهام مالی برای شما حکم برائت صادر شده است؟

بله، یکی از شیوه های دستگاه امنیتی و قضایی این است که در وهله اول به دنبال این نیستند که دلایلی را که به ضرر متهم است جمع آوری کنند، بنابراین تنها کاری که می توانند انجام دهند این است که ابتدا متهم را به یک اتهام غیرقانونی بازداشت کنند و بعد تازه شروع می کنند به جمع آوری دلایل. در واقع می خواهند فعالیت های وکلای دادگستری را سرکوب کنند و اجازه ندهند آنها به نحو احسن از موکلین خود دفاع کنند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید