خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  گزارشی از شرایط ناگوار زندان شیروان

گزارشی از شرایط ناگوار زندان شیروان

خبرگزاری هرانا – در حالیکه مقامات جمهوری اسلامی معتقدند “زندان‌های کشور در ردیف استانداردترین و بی نظیرترین زندان‌های جهان” است و مانند “هتل می باشد و رفتارهای زندانبانان نیز بهترین در دنیاست”، گزارش های متعدد از نقاط مختلف کشور حاکی از آن است که شرایط زندان ها و بازداشتگاهها بسیار ناگوار و غیر انسانی بوده و غالب آنها از امکانات ابتدایی نیز برخودار نمی باشند.

سایت کردانه در یکی از این گزارش ها، ضمن انتشار مواردی از شرایط زندان شیروان، واقع در استان خراسان شمالی، که در خارج شهر ساخته شده و در حدود ۵۰۰ زندانی در آن نگهداری می شود”، می نویسد: “علاوه بر این تعداد حدود ١۴۴ زندانی در بند باز و ٢۴ زندانی در بند کارگری زندان مشغول گذراندن دوران محکومیت خود می باشند. این زندان دارای دو بخش مشاوره و بند یک می باشد. بند یک به دو بخش عمومی و بند متادون تقسیم می شود. زندانیان در بدو ورود به قرنطینه برده می شوند تا بعد از ترک اعتیاد به بندهای دیگر منتقل شوند. به علت اینکه بیشتر ورودیها معتاد هستند مسئولین زندان با توجه به شکل ظاهری دستگیر شدگان را به بند یک یا مشاوره یک منتقل می کنند.

در این گزارش آمده است: زندانیان از کمترین امکانات محروم هستند. پتو در فصل سرما به اندازه کافی به زندانی داده نمی شود. سهمیه غذا اگر چه کمترین کیفیت را دارد از لحاظ مقدار هم بسیار ناچیز است.

این گزارش افزوده است: در زندان شیروان یک انفرادی وجود دارد که به سگدانی معروف است. کسانی که مقررات زندان را رعایت نمی کنند به آنجا منتقل می شوند.  سگدانی، اتاقی با دو متر طول و یک متر عرض و بدون امکانات سرمایشی و گرمایشی و حتی این اتاق هواکش هم ندارد.

در خصوص بند زنان این زندان آمده است: زندانیان زنی که به وضع بد غذا و سو استفاده های مسولین زندان اعتراض داشتند تمامی ملاقاتهایشان لغو شد. تعداد زندانیان این زندان بیشتر از ظرفیت زندان است و زندانیان بر روی زمین و در کریدور زندان و در سرویس بهداشتی بندها می خوابند.

چندی پیش یکی از مقامات قضایی در باب “هتل” بودن زندان ها” گفته بود “در حال حاضر مدیران زندان‌ها نقطه‌ امید زندانیان هستند، بسیاری از مشکلات زندان‌ها در شرایط فعلی حل شده و دقت در این نکته که سرویس‌رسانی و خدمات‌دهی در زندان‌ها به گونه‌ای شده که از جو یک محیط بد به محیطی دست پیدا کنیم که آن را هتل می‌نامند، نشان‌دهنده آن است که واقعاً این‌گونه رفتار همراه رحمت، در سازمان زندان ها نهادینه شده است.”

هفته گذشته نیز عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هشتم مدعی شد: “زندان‌های کشور در ردیف استانداردترین زندان‌های جهان و از بهترین و موثرترین زندان‌های منطقه در اصلاح مجرمین هستند.”

فرهاد تجری با ادعای اینکه وضعیت زندان‌های کشور مطلوب است، افزوده بود: با تدابیر مثبت سازمان زندان‌ها و اقدامات مثبت تربیتی انجام شده با قاطعیت می‌توان ادعا نمود که زندان‌های کشور جز استاندارد ترین زندانهای دنیا و جزء بی‌نظیرترین زندان‌ها در منطقه هستند.”

طی ماههای اخیر، گزارش های متعددی پیرامون شرایط ناگوار زندان های رجایی شهر، قزل حصار، عادل آباد شیراز، وکیل آباد مشهد، دیزل آباد کرمانشاه و زندان ها و بازداشتگاههای مختلف کشور مخابره شده بود، از جمله اینکه خبر رسید “زندان فعلی آبادان در گذشته اسطبل و مکان نگهداری اسب بوده” و زندان در محلی بسیار نامناسب واقع شده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید