خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸۹, 19th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۱۸ ساعت ۱۹:۴۴:۵۰

    خانه  > اندیشه و بیان  >  استمداد خانم عبادی از سازمان ملل برای محکوم کردن نقض حقوق بشر در ایران

استمداد خانم عبادی از سازمان ملل برای محکوم کردن نقض حقوق بشر در ایران

خبرگزاری هرانا – شیرین عبادی می گوید تردید ندارد که مخالفت با دولت در کشور رو به افزایش است و دولت  روز به روز در سرکوبگری خشن تر می شود ونقض حقوق بشر نیز شدت بیشتری به خود می گیرد .خانم عبادی از جامعۀ بین المللی خواست صدای مردم ایران و زندانیان سیاسی این کشور را به گوش جهانیان برساند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شیرین عبادی، وکیل دعاوی و برندۀ جایزۀ نوبل صلح در سال ٢٠٠٣ میلادی، دیروز (دوشنبه) تأکید کرد که مخالفت مردم با حاکمان درجمهوری اسلامی ایران رو به افزایش داشته و به تشدید خشونت و نقض حقوق بشر از سوی حکومت منجر شده است.

خانم عبادی که یکی ازبنیان گذاران کانون مدافعان حقوق بشر در ایران است در گفتگوئی با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت برای نشان دادن وخامت وضع حقوق بشر در ایران و جلب پشتیبانی سازمان ملل متحد در راستای تدوین پیش نویس قطعنامه ای برای محکوم کردن نقض این حقوق از سوی دولت ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، به نیویورک- مقر این سازمان- سفر کرده است.

اسوشیتدپرس در گزارش خود در مورد گفتگو با خانم عبادی می نویسد برغم آن که بخش اعظم جنبش مخالفت با دولت حالتی زیرزمینی به خود گرفته است، شیرین عبادی می گوید که جنبش قطعاً رو به رشد داشته و تقویت شده است.

برندۀ جایزۀ صلح نوبل در گفتگو با این خبرگزاری می گوید تردید ندارد که مخالفت با دولت در کشور رو به افزایش است و دولت نه تنها روز به روز در سرکوبگری خشن تر می شود ونقض حقوق بشر نیز شدت بیشتری به خود می گیرد، بلکه فقر نیز برای دولت مشکل آفرین شده و بدون تردید در تشدید مخالفت با حکومت نیز نقش دارد.

این مدافع حقوق بشر در ایران یادآور شد که آخرین آمار اعلام شده نشان می دهد که نرخ رشد اقتصاد کشور در سال ۶/١٪ بوده است که از نرخ رشد سالانۀ اقتصاد افغانستان نیز پائین تر است.

خانم عبادی از جامعۀ بین المللی خواست صدای مردم ایران و زندانیان سیاسی این کشور را به گوش جهانیان برساند. برندۀ جایزۀ نوبل صلح تأکید کرد که حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران وضعیت بدی دارد و این وضعیت روز به روز بدتر می شود.

شیرین عبادی به عنوان نمونه به وضعیت خانم نسرین ستوده، وکیل دعاوی و فعال حقوق بشر، اشاره کرد که به عنوان اعتراض به دستگیری و وضعیت خود در زندان از ٢۵ سپتامبر دست به اعتصاب غذا زده و از چند روز پیش این اعتصاب غذا را به اعتصاب غذای خشک تبدیل کرده است.

خانم عبادی به نقل از خانوادۀ نسرین ستوده که اخیراً با او در زندان ملاقات کرده اند وضعیت جسمی خانم ستوده را بسیار بد و نگران کننده توصیف کرد و گفت که خانم ستوده قادر به تکلم نبوده است.

اسوشیتد پرس یادآوری می کند که خانم نسرین ستوده وکیل مدافع شماری کثیر از در حدود صد تن از فعالان سیاسی بازداشت شده پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران است.

خانم عبادی در پاسخ به این پرسش که از احتمال بازداشت خود در صورت بازگشت به ایران نگران نیست گفت بازداشت شدن یا نشدن مهم نیست مهم این است که او در کجا برای مردم ایران مفیدتر است. شیرین عبادی افزود در حال حاضر، با وجود سانسور در ایران، بر این باور است که در خارج از کشور مفیدتر خواهد بود.

سرنوشت سه شهروند آمریکائی بازداشت شده در ایران از دیگر پرسش های مطرح در مصاحبۀ اسوشیتد پرس با شیرین عبادی بود. البته خانم سارا شورد، یکی از این سه تن، به قید یک وثیقۀ پانصد هزار دلاری از زندان آزاد و به آمریکا بازگشته است. آمریکا این سه تن را کوهنوردانی می داند که اشتباهاً از عراق وارد خاک ایران شده اند ولی جمهوری اسلامی ایران آنان را به جاسوسی متهم کرده است.

خانم عبادی در پاسخ به این پرسش گفت این سه تن اگر هم قصد جاسوسی داشته اند فرصتی برای آن نداشته اند و از این رو به عقیدۀ او مسأله یک مسألۀ سیاسی است و دولت ایران دو آمریکائی در بند را به گروگان گرفته است و احتمالاً قصد دارد آنان را با ایرانیان زندانی در آمریکا مبادله کند.

سرانجام این که خانم عبادی در پاسخ به پرسشی پیرامون سرنوشت خانم سکینۀ محمدی آشتیانی ضمن تأکید بر مخالفت خود با سنگسار گفت از وضعیت خانم آشتیانی هیچ اطلاعی ندارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید