خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸۹, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۱۸ ساعت ۱:۳۶:۴۲

    خانه  > زندانیان  >  وضعیت وخیم و اضطراری محمدصدیق کبودوند، فعال حقوق بشری زندانی

وضعیت وخیم و اضطراری محمدصدیق کبودوند، فعال حقوق بشری زندانی

خبرگزاری هرانا – وضعیت جسمانی محمد صدیق کبودوند، روزنامه نگار و فعال حقوق بشری زندانی، بسیار وخیم و اضطراری بوده و مقامات قضایی و مسولان زندان، نسبت به این مسئله هیچگونه توجه و واکنشی ندارند.

“کانون حمایت از خانواده های جان باختگان و بازداشتی ها”، با توجه به وضعیت حاد و وخیم این فعال حقوق بشری، جهت آزادی و رسیدگی های فوری به وضعیت وی و زندانیان مشابه، به مجامع مختلف بین المللی وحقوق بشری فراخوان داده و خواستار فشار آنها به مقامات جمهوری اسلامی برای اعزام این زندانیان به بیمارستان و آزادی آنان شده است. بر اساس این گزارش، کبودوند از ۱۸ تیرماه ۸۵ بازداشت گردید و بدلایل واهی و البته بدلیل مواضع انسانی و حقوق بشری اش با پرونده سازی های مختلف به ۱۰ سال و نیم زندان نهایتاً محکوم گردید.

در این گزارش همچنین آمده است کبودوند هم اکنون با شرایط وخیم جسمی محکومیت خودش را می گذراند, او در طول ایام حبسش به عارضه قلبی دچار گردیده و در اواخر دیماه ۸۸ نیز بدلیل همین عارضه دو روز در بیمارستانهای بیرون از زندان بستری گردید, اما وضعیت وی بهبود نیافته و علیرغم نیاز ایشان برای ادامه و استمرار مداوا توسط عناصر اطلاعات مجدداً به زندان منتقل گردید و تا کنون نیز از همین عارضه و دردهای جانبی دیگر رنج می برد.

کانون حمایت از خانواده های جان باختگان و بازداشتی ها اعمال فشارهای غیر انسانی و ممانعت از پیگیری های پزشکی توسط خود زندانیان در بیمارستانهای بیرون از زندان را توسط حکومت جبار و آزادی کش محکوم نموده و برای درخواست آزادی و رسیدگی های فوری به وضعیت این زندانیان به مجامع مختلف بین المللی وحقوق بشری فراخوان می دهد.

این کانون در شرح زندگینامه این فعال حقوق بشری کُرد، آورده است “… محمدصدیق کبودوند در تابستان ۱۹۹۷ همراه با تعدادی از فعالان ایرانی سازمان «اتحاد برای دموکراسی در ایران» را تاسیس کرد. سازمانی با مشی مسالمت آمیز مدنی برای ترویج فرهنگ دموکراسی، جنبش های مدنی و اجتماعی و مسایل و حقوق زنان گردآوری و درصدد چاپ و انتشار آن برآمد اما اجازه انتشار به وی داده نشد.

پس از آن کبودوند تلاش کرد تا مجوز و امکان انتشار نشریه ای را فراهم آورد که سرانجام پس از پنج سال دوندگی در دسامبر ۲۰۰۳ موفق به انتشار هفته نامه «پیام مردم» که در ابتدا گستره سراسری داشت و در زمینه های سیاسی- اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی اجازه انتشار یافته بود، به دلیل فقدان پشتوانه مالی گستره آن به تهران و استان های کردنشین محدود گردید و به دو زبان فارسی و کردی انتشار می یافت. پیام مردم به جهت عدم پیروی از سانسورهای دستوری و دولتی و به دلیل صراحت لهجه در بیان مطالب، خیلی سریع در میان مردم محبوبیت پیدا کرد و به عنوان اولین نشریه ایرانی که گروه حقوق بشری داشت بخش عمده ای از مطالب را به موضوعات حقوق بشری آموزش و آشنایی با این حقوق، دموکراسی، حقوق زنان، حقوق اقلیتها و مردم کرد و حقوق مدنی و شهروندی اختصاص می داد.
مشی مستقلانه و عدم پیروی از سیاست های سانسور دولتی و خودسانسوری سرانجام با فشار وزارت اطلاعات محمدصدیق کبودوند مدیرمسئول و سردبیر پیام مردم در ۲۵ ژوئن ۲۰۰۴ بازداشت و دادگستری کردستان دستور توقیف پیام مردم را صادر کرد…”

محمدصدیق کبودوند که از ۱۸ تیرماه ۱۳۸۵ بازداشت و زندانی شده دارای ۳ پرونده قضایی به قرار ذیل در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در تهران، کردستان و آذربایجان غربی است که هر ۳ مورد آن با فشار و خواست و گزارش وزارت اطلاعات افتتاح و گشوده شد.
۱- پرونده قضایی از شعبه دوم ویژه امنیت دادگاه انقلاب اسلامی تهران که توسط شعبه ۱۵ این دادگاه به اتهام اقدام علیه امنیت جمهوری اسلامی از طریق تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به ده سال حبس و از بابت تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق ارتباط و مراوده با سازمان های بین المللی حقوق بشر و ارتباط و مکاتبه با شخص کوفی عنان دبیرکل سازمان ملل متحد و گفتگو با رسانه های عمومی به یکسال حبس جمعاً به یازده سال حبس محکوم شده است که در شعبه ۵۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ده سال حبس از بابت تاسیس سازمان، مورد تایید قرار گرفته و قطعی شده است.

۲- پرونده مربوط به فعالیت روزنامه نگاری که به اتهام تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب در هفته نامه پیام مردم توسط شعبه اول دادگاه عمومی و انقلاب سنندج به یکسال حبس تعزیری، ۵ سال محرومیت از روزنامه نگاری و مدیریت نشریه و ابطال پرونده انتشار پیام مردم محکوم شد که پس از تایید در دادگاه تجدیدنظر استان تهران میزان محکومیت حبس در دیوان عالی کشور به ۶ ماه تقلیل یافته است.

۳- پرونده مربوط به انتشار کتابچه ای در مورد زنان و نقض حقوق آنان در ایران که در دادگاه انقلاب آذربایجان غربی مطرح و مفتوح گردید که پس از چندبار انتقال های همراه با شکنجه و آزار و اذیت ایشان به مهاباد منجر به تبرئه ایشان گردید.

با توجه به مراتب فوق محمدصدیق کبودوند ده سال و نیم حبس قطعی شده دارد.

کبودوند که تا پیش از بازداشت هیچگونه سابقه بیماری نداشته، در جریان نگهداری وی در سلول انفرادی ، و وضعیت نامطلوب بهداشتی، غذایی و محیطی در زندان دچار ناراحتی های پوستی، گوارشی، کلیه و کبد شد و به دلیل محدودیت های خاص در سلول انفرادی به طور طولانی هم اکنون با مشکل حاد کلیه و پروستات روبرو است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید