خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۹, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۲۰ ساعت ۳:۴۲:۰۸

    خانه  > زندانیان  >  واکنش کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری و عفو بین‌الملل نسبت به ادامه ی بازداشت محمد اولیایی فر

واکنش کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری و عفو بین‌الملل نسبت به ادامه ی بازداشت محمد اولیایی فر

خبرگزاری هرانا – کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری و سازمان عفو بین‌الملل، دستگیری محمد اولیایی‌‌فر، وکیل مدافع فعالان صنفی و مدنی، که از ۱۱ اردی بهشت ماه به اتهام تبلیغ علیه نظام در اوین به سرمی‌برد را نکوهش کرده و خواستار آزادی وی شده‌اند.

به گزارش دویچه وله، محمد اولیایی‌فر، وکیل بسیاری از فعالان دانشجویی، مدنی، کارگری و صنفی است. وی دفاع از پرونده برخی محکوم‌شدگان نابالغ را نیز بر عهده داشته است. اعتراض وی به اعدام بهنود شجاعی و انتقاد از روند دادرسی این پرونده، منجر به بازداشت وی شد. این وکیل دادگستری به دلیل تلاش‌های انسان‌دوستانه و انتقاد از سیستم قضایی، با اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه روبرو شده و حکم بدوی یک سال محکومیت را دریافت کرده است.

محمد اولیایی‌فر، روز شنبه ۱۱ اردی بهشت در حالی که قصد ملاقات با معاون دادگاه انقلاب و اعتراض به اتهام خود را داشت، به شکلی نامتعارف در راهروی دادگاه بازداشت شد. همسر وی به دویچه‌وله می‌گوید که این وکیل دادگستری را با دستبند و پابند به زندان اوین منتقل کرده‌اند.

محمد اولیایی‌فر مبتلا به میگرن است و داروهای ویژه‌ای برای این بیماری مصرف می‌کند. فشار عصبی و عدم دسترسی به دارو موجب شده که وی در روزهای نخست بازداشت، پس از سرگیجه‌های شدید، نقش بر زمین شود. شهره طاقتی در باره شرایط عمومی همسرش به دویچه‌وله می‌گوید: «ایشان معمولا روزی دو سه دقیقه تماس تلفنی می‌گیرد. وضع جسمی‌اش به نسبت روزهای اول بهتر است، اما از نظر روحی حال مساعدی ندارد. همسرم بازداشت خود را به آن شکل موهن و بدون ابلاغ حکم، غیرقانونی می‌داند.»

محمد اولیایی‌فر از همکاران کانون مدافعان حقوق بشر است. حکم یک سال حبس وی تاکنون به شیوا طاقتی، نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، هوشنگ پوربابایی و مسعود اولیایی‌فر که وکلای وی هستند، ابلاغ نشده است. طبق قانون، هر متهم مهلت ۲۰ روزه‌ای برای اعتراض و تجدید نظرخواهی دارد.

بازداشت محمد اولیایی‌فر و نگاهداری او در بند ۳۵۰ اوین در حالی ادامه دارد که سازمان عفو بین‌الملل و کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری خواستار آزادی او شده‌اند. معاون خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل اعلام کرده که دستگیری آقای اولیایی‌فر پیامی رقت‌انگیز برای حقوقدانان در ایران دارد مبنی بر اینکه «اگر آنها جرات کنند سوءرفتارها و عدم اجرای قانون را تقبیح کنند، با تلافی و انتقام روبرو می‌شوند.»

گای رایدر، دبیرکل کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نیز طی نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد، به نیابت از سوی ۱۷۶ میلیون عضو این اتحادیه، بازداشت آقای اولیایی‌فر را محکوم کرد و خواستار آزادی وی شد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید