خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  خاطرات زندان محسن امین زاده؛ « ۶۰۰ ساعت در اتاق‌های بازجویی»

خاطرات زندان محسن امین زاده؛ « ۶۰۰ ساعت در اتاق‌های بازجویی»

خبرگزار هرانا – محسن امین زاده، قائم مقام پیشین وزارت خارجه در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، در  یادداشتی که در وب سایت های اینترنتی  منتشر شده است به خاطرات دوران زندان خود پس از انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است.

محسن امین زاده از لحظات تلخ دوره ۲۳۸ روزی یاد کرده که در زمان بازجویی ها و جلسات دادگاه مشترک خود، همفکران و دیگران داشته است. آقای امین زاده که چهار روز پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بازداشت و  حدود ۶۰۰ ساعت بازجویی شد.

او در یادداشت های دوره زندان خود که به نوشته وبسایت روز در فروردین ماه سال جاری تدوین شده است، نوشت: برای یک زندانی سیاسی، گذراندن هر روز و هر ساعت از هشت ماه بازداشت در اوین، چهارماه در سلول انفرادی زندان سپاه پاسداران و ۶۰۰ ساعت در اتاق‌های بازجویی، سرشار از خاطره است؛ خاطراتی که به گفته وی، « تلخ، دردناک، جانکاه و گاهی هم شیرین و آرام‌بخش» هستند.

به گزارش رادیو فردا، آقای امین زاده در یادداشت های خود اشاره کرده است  که ساعت یک صبح روز ۲۶ خرداد ماه ۸۸ به شیوه‌ای بسیار غیرعادی دستگیر و به سرعت به بند تحت کنترل سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل شد و تحت بازجویی قرار گرفت.

وی افزوده است: تا ۵۰ روز پس از بازداشت، به جز چند روز، بی‌امان بازجویی شد؛ حتی گاهی نیمه‌شب ها و مدت بازجویی ها بین هفت تا ۱۵ ساعت بود.

سیاه ترین روز دوره بازداشت، به گفته محسن امین زاده، روز چهارشنبه، هفتم مرداد ۱۳۸۸، بود که بازجویان از ابراز جملات نسبتاً محترمانه‌تر هفته های قبل دست برداشتند و همراه با برخوردهای فیزیکی، الفاظ رکیک بر زبان آوردند.

این سیاستمدار اصلاح طلب نوشت: بازجویانش به زشت‌ترین روش‌ها بر مبنای ادعاهایی سرتا پا دروغ و بسیار توهین‌آمیز دست یازیدند؛ روش‌هایی که شنیده بود، اما هرگز آن را همچون آن روز باور نکرده بود.

آقای امین زاده در خصوص آن ساعات نوشته است: تحمل کتک‌ها از تحمل اظهارات و رفتار زشت سر بازجویش آسان‌تر بود، و افزود: مات و مبهوت بود … زیرا با پدیده‌هایی در زندان مواجه شده بود که تحمل آن برای کسی، که به گفته او، همیشه به اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران اندیشیده و برای آن تلاش کرده بود، بسیار دشوار محسوب می شد.

او بازجویی‌ها از خود را توهین‌آمیز، تکراری، بی‌محتوا و آزاردهنده توصیف کرده و افزوده است: بازجویی‌ها حکایت از فقدان اطلاعات بازجویان نسبت به وی و فقدان تجربه و تخصص آنان نسبت به کارشان داشت.

محسن امین زاده همچنین  گفته است: سلول انفرادی نوعی شکنجه بود و سلول انفرادی بدون توالت برای او که سنگ کلیه دارد، شکنجه‌ای مضاعف به شمار می رفت.

این سیاستمدار اصلاح طلب روز ۱۰ مرداد ماه سال گذشته به دادگاه گروهی از بازداشت شدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری برده شد و در آنجا او دید که « همه خیلی لاغر و شکسته شده بودند».

محسن امین زاده همچنین نوشته است: محتوای دادگاه خیلی بد بود و در کیفرخواست نیز تلاش شده بود تا ادعاهای عجیب و غریب و بی اساس علیه متهمان ثابت شود.

بر اساس این یادداشت ها، وی بار دیگر در روز سوم شهریور سال گذشته به دادگاه منتقل شد که در آنجا گروهی از فعالان مدنی و سیاسی بازداشت شده پس از انتخابات ریاست جمهوری نیز حضور داشتند.

آقای امین زاده به نقل از احمدزیدآبادی نوشته است که او علاوه بر کتک های ضمن بازجویی، دو بار هم شلاق خورده است.

محسن امین زاده پس از گذراندن ۲۳۸ روز در زندان با وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی به مرخصی رفت و در بهمن سال ۸۸، دادگاه انقلاب تهران، این سیاستمدار اصلاح طلب را به شش سال حبس تعزیری محکوم کرد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید