خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  گزارش وال استریت ژورنال از ایران: قطع یارانه ها و تدابیر امنیتی

گزارش وال استریت ژورنال از ایران: قطع یارانه ها و تدابیر امنیتی

خبرگزاری هرانا – مقامات ایران در آستانه اجرای طرح حذف یارانه ها و برای پیشگیری از ناآرامی های احتمالی به دلیل تورم و افزایش هزینه های ناشی از آن ،تدابیر شدید امنیتی به اجرا گذاشته اند.

محمود احمدی نژاد چهارشنبه درمورد سیاسی کردن طرح اصلاحات اقتصادی هشدار داد و تهدید کرد که با تجاری که در عکس العمل به حذف رایانه ها قیمت ها را افزایش دهند به شدت برخورد خواهد شد.

به گزارش وال استریت ژورنال، وی در یک سخنرانی که در جمع مردم بجنورد ایراد می شد عنوان کرد: “کسانی که در صدد سو استفاده از موقعیت بر آیند را جریمه کرده و پشیمانی بر دل آنها خواهیم گذاشت.”

دولت به دنبال آن است که در یک برنامه تدریجی ۵ ساله، سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار از راه حذف یارانه های ارزاق و اترژی کسب درآمد کند. حدود ۶۵ میلیون ایرانی از کل جمعیت ۷۵ میلیونی، ۴۰ دلار ماهانه و به صورت نقدی به منظور جبران حذف یارانه ها دریافت خواهند کرد. پرداخت نقدی در برخی از استان ها هم اینک آغاز شده است.

این طرح در حالی آغاز می شود که ایران گزندگی تحریم های بین المللی را بر اقتصاد خود حس می کند، و ظاهرا این امر دولت را نگران شروع دور تازه ای از اعتراضات کرده است. اعتراضات جریان مخالف دولت پس از انتخابات بحث انگیز ژوئن ۲۰۰۹ کشور را به لرزه در آورد و موجب تشدید سرکوب مخالفت ها شد.

هفته گذشته رییس سپاه پاسداران تهران، سردار حسین همدانی، گفت که نیروی ویژه ای برای کنترل اعتراضات احتمالی تشکیل شده است تا اطمینان حاصل شود که “فتنه اقتصادی” به پا نخواهد شد.

رهبران مخالفان، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دوشنبه اعلام کردند که اجرای طرح تحول اقتصادی از جانب دولت آشفته است، و موجب برانگیختن اعتراض های عمومی است.

حسن ساجدی رییس پلیس تهران اعلام کرد که هزاران نیروی پلیس مجهز به آلات ضد شورش نظیر باتوم و گاز اشک آور به ۲۰۰۰ نقطه در تهران گسیل شده اند، و مراکز موقتی در چهارراه ها و میادین اصلی شهر بر پا کرده اند.

طبق گفته خبرگزاری های رسمی، شامگاه پنجشنبه ۱۰۰ نفر در راستای طرحی با نام “پاکسازی” بازداشت شده اند که همگی زیر ۳۰ سال دارند.

آقای ساجدی چهارشنبه گفت که بیش از ۴۰۰ نفر در روزهای آینده بازداشت خواهند شد تا عبرتی باشد برای کسانی که طرح ایجاد آشوب اجتماعی در سر دارند. وی افزود برخی از آنان اتهام “محاربه” یا “جنگ با خدا” دارند، اتهامی که جزای آن اعدام است و معمولا به مخالفان سیاسی تفهیم می شود.

حذف یارانه ها از این ماه اجرا خواهد شد اما بسیاری از جزئیات آن نظیر جدول اجرایی و کالاهایی که شامل این طرح اند همچنان نامعلوم است. دولت می گوید که جزئیات طرح برای جلوگیری از نگرانی عمومی مکتوم مانده است، اما مشتریان نگران در تهران و شهرستان ها در حال خریداری خشکبار، نظیر برنج و حبوبات و روغن، برای رویارویی با افزایش پیش بینی شده قیمت ها هستند. شهروندان می گویند که قیمت گوشت ظرف هفته گذشته ۵ درصد افزایش یافته است.

یکی از شهروندان تهرانی، که مادر سه فرزند است می گوید: “اگر طرح برای بهبود اوضاع مردم است چرا این همه پلیس در خیابان هاست؟”

گزارش شده است که دولت از ارگان های رسانه ای خواسته است که در این هفته تحلیل های مربوط به طرح حذف یارانه ها یا هرگونه انتقاد از آن را منعکس نکنند.

به تجار، صنعتگران، مغازه داران و مدیران رده بالا درباره صحبت در مخالفت با طرح هشدار داده شده است. آنها می گویند که از طرف مقامهای امنیتی تهدید شده اند که در صورت بالا بردن قیمت ها یا تحریک به اعتراض های عمومی جواز کار و شغلشان را از دست خواهند داد.

یک تحلیلگر در تهران می گوید: “طرح اصلاحات اقتصادی هر چه بیشتر دارد شبیه به عملیاتی امنیتی می شود.”

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید