خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  بحران ۲ هزارواحد تولیدی و اخراج سالانه ۲۰۰ هزارکارگر

بحران ۲ هزارواحد تولیدی و اخراج سالانه ۲۰۰ هزارکارگر

خبرگزاری هرانا – دبیر کل خانه کارگر در آستانه هفته کارگر در مورد وضعیت اشتغال کشور بحران مالی دو هزار واحد را مسجل دانست و اعلام کرد که سالانه  ۲۰۰ هزار کارگر بیکار می شوند. طبق برآورد وی با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها این وضعیت تشدید خواهد شد.

علی رضا محجوب در نشستی خبری وقتی با سوالی در مورد تعداد واحدهای تعطیل شده کشور مواجه شد هرچند در این مورد آماری نداد اما در مورد واحدهای بحران زای کشورعنوان کرد:  شک نکنید که به طور متوسط سالانه ۵۰۰ واحد بزرگ و متوسط در کشور بحران زا هستند. حتی وزیر سابق کار هم ابتدای کارش می گفت این رقم درست نیست اما در پایان کار فهمید که این میزان از این رقم هم بیشتر است.هم اکنون نیز در برخی از جلسات که ما شرکت می کنیم این میزان را بالای هزار واحد اعلام می کنند.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر بحران مالی داشتن دو هزار واحد مسجل است که تعداد کارگران آن ۲۰۰ هزار نفر می شوند.  به عبارتی به طور متوسط سالانه  ۲۰۰ هزار کارگر بیکار می شوند و یا با مشکلات صنفی ناشی از مشکلات مالی واحدها درگیر هستند.

این فعال کارگری در مورد این که با اجرای طرح هدفمندکردن یارانه ها این ارقام چه تغییری خواهند کرد؟ متذکر شد: با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها هرچند نمی توان عدد مشخصی در مورد بیکاران و واحدهای بحران زا ذکر کرد اما پیش بینی ما تشدید رکود است.

وی در این مورد با تشبیه رکود به سرطان بیان کرد: از من می خواهید که در مورد این وضعیت اظهار نظر کنم اما حتی دکترها هم در مورد سرطان و مرگ اظهارنظر نمی کنند. آن چه که قطعی است تشدید مسائل است.

طبق برآورد او، چون با اجرای این طرح تورم دست کم دو برابر می شود، بنابراین طبیعی است که رکود هم دو برابر شود.

وی اضافه کرد: اجرای این طرح یک شوک است که شوک درمانی نیز یک شیوه درمانی است اما پاسخ دادن به این شوک همیشه مبهم و مجهول است. البته بعضی از اقتصادها به ندرت توانسته اند با شوک درمانی به این شوک پاسخ دهند اما عمده دولت هایی که این را مدنظر قرار دادند آن را نتوانسته اند حل کنند، هیچ ، دچار مشکلاتی نیز شده اند.

او در کسوت یک نماینده مجلس نیز اظهار نظر متفاوتی در این مورد کرد و گفت: در اجرای این طرح دولت می گوید به ما اعتماد کن که ما هم می گوییم به دولت اعتماد داریم اما علم می گوید اعتماد نکن. به هر ترتیب خسارت قطعی است.

*تخلف دولت در مورد بیمه کارگران ساختمانی احراز شده است

محجوب در ادامه در مورد بیمه کارگران ساختمانی توضیح داد: طرح بیمه شدن کارگران ساختمانی از سال ۱۳۰۵ در کشور ما مطرح بود و این موضوع در سال ۶۷ مصوب و در سال ۸۶ به مدت ۱۵ روز اجرا شد اما پس از اعتراضات کارفرمایان که ما باور نداشتیم این اعتراض ها بزرگ بود، مجلس این بحث را مسکوت گذاشت و در پایان سال ۸۷ اصلاحاتی در مورد آن انجام شد.

وی ادامه داد: پس از آن اصلاحات دولت مهلت داشت تا ۲۴ فروردین سال ۸۸ آیین نامه مربوط به این موضوع را تهیه کند که انجام ندادن این کار تخلف است. به همین دلیل کمیسیون اجتماعی مجلس در بهمن ماه سال گذشته گزارشی را در این مورد آماده کرد که در روزهای آتی در مجلس قرائت خواهد شد.

وی با تصریح اینکه در این مورد تخلف دولت احراز شده است، افزود: در زمانی که این طرح مطرح شده بود، قرار بود یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مشمول آن شوند اما اکنون ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی می توانند مشمول آن شوند که از این تعداد ۲۵۶ هزار نفر دارای پروانه مهارت هستند. با وجود این، کارگرانی هم که دارای پروانه مهارت نیستند می توانند ثبت نام کنند.

*۶۰ درصد کارگران ساختمانی غیرایرانی هستند

دبیر کل خانه کارگر در همین مورد با انتقاد به کاهش تعداد کارگران ساختمانی آمار داد که ۴۰ درصد شاغلان بخش ساختمانی کشور نیروی کار داخلی و باقی نیروی کار غیرایرانی هستند.

وی همچنین در مورد اصلاح قانون کار نیز که مدتی است وزیر کار ادعا می کند لایحه آن به مجلس ارسال شده است، یاد آور شد: هنوز من چیزی در این مورد ندیدم و هنوز واصل نشده است. اگر در این  اصلاحیه رویکرد بین مجلس و دولت دو طرفه نباشد، مطمئن باشید که این دیر یا زود پایدار نخواهد بود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید