خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  عباس جلیلیان، نویسنده کُرد، آزاد شد

عباس جلیلیان، نویسنده کُرد، آزاد شد

خبرگزاری هرانا – عباس جلیلیان، متخلص به «آکو» با گذراندن دوره محکومیت ۱۵ ماهه‌ی خود از زندان دیزل‌آباد کرمانشاه آزاد شد.

این نویسنده و پژوهشگر که دارای تألیفات متعدد و معتبری در حوزه زبان و ادبیات کُردی است، دی ماه ۱۳۸۷ در شهر اسلام‌آباد غرب بازداشت و مدت دو ماه را در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه گذراند. وی پس از آزادی با قرار وثیقه، در دادگاه بدوی و تجدیدنظر به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم و راهی زندان شد.

اتهام وی «شناسایی و جذب جاسوس و معرفی آن به کشور بیگانه» عنوان شده بود. فردی که در این پرونده به عنوان جاسوس معرفی گردید، «مهدی حمیدی» افسر نیروی هوایی و فعالی فرهنگی در کرمانشاه بود که وی نیز به پنج سال حبس محکوم شد و اینک در زندان اوین دوره محکومیت خود را می‌گذراند.

عباس جلیلیان در تمامی مراحل بازجویی و طی جلسات دادگاه اتهام نسبت داده شده به خود را قویاً رد کرده و خواهان ارائه‌ی اسناد و مدارکی در اثبات این اتهام ساختگی شده بود. اما دادگاه تنها با استناد به گزارش اداره اطلاعات، به بهانه‌ی سفرهایی که وی به کردستان عراق جهت شرکت در برنامه‌ها و مراسمات ادبی و فرهنگی داشته، قرار محکومیت را صادر نمود.

این نویسنده و پژوهشگر سرشناس کُرد در طول مدت حبس خود از حق مرخصی برخوردار نبود و در مواردی نیز ملاقات‌ها و تماس‌های تلفنی وی با محدودیت همراه بوده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید