خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸۹, 24th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۱۱ ساعت ۱۸:۰۲:۳۶

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  گزارشی از آخرین احکام صادر شده برای دانشجویان و اساتید در دانشگاه بین المللی قزوین

گزارشی از آخرین احکام صادر شده برای دانشجویان و اساتید در دانشگاه بین المللی قزوین

خبرگزاری هرانا – سال تحصیلی جدید در دانشگاه ها در حالی آغاز شد که تداوم برخورد ها با دانشجویان و اساتید در دانشگاه های مختلف و نیز در بند بودن بیش از ۷۰ دانشجو، نه تنها بر نگرانی جامعه دانشگاهی کشور افزود بلکه بیش از پیش عزم دولت را در سرکوب عریان دانشگاه نمایان ساخت.

به گزارش دانشجو نیوز، دانشگاه بین المللی “امام خمینی” که تنها دانشگاه سراسری استان قزوین میباشد نیز با آغاز سال تحصیلی جدید عرصه تاخت و تاز مجدد نیروهای امنیتی و مسئولین بعضا غیر دانشگاهی قرار گرفته است. این دانشگاه که در جریان انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۸۸ و نیز در حوادث پس از آن یکی از فعال ترین دانشگاه های کشور بوده است هم اینک به یکی از مراکز اصلی سرکوب تبدیل شده است بطوریکه دانشجویان و اساتید این دانشگاه تحت شدید ترین فشارهای ممکن قرار دارند.

در ادامه گزارشی از آخرین وضعیت حاکم بر این دانشگاه ارائه می شود.

احکام انضباطی دانشجویان

از خرداد ۸۸ تا کنون تعداد بسیار زیادی از دانشجویان به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شده اند و برای بسیاری از آنان حکم انضباطی صادر شده است که با توجه به حجم بالای آنها، ارائه آماری دقیق از احکام صادره تقریبا غیر ممکن است.
اما در تازه ترین اقدام ودر اوایل آبان ماه، مسئولین دانشگاه احکام پیام حیدرقزوینی، ملیکا امین توکلی، فرهاد فتحی، زینب رحیمی، مریم شفیع پور، نگین آرامش، محمد رضا آقا یاری، مهرشاد مرتضوی و مرجان کاظمی را صادر کرده اند.

با این حساب، اسامی برخی از دانشجویانی که در این مدت با حکم انضباطی روبرو شده اند و از احکام آنان اطلاعی در دست است به شرح زیر می باشد:

– پیام حیدر قزوینی (فقه و حقوق): اخراج از دانشگاه و محرومیت از حق تحصیل در کلیه دانشگاها تا ۳ سال(حکم قطعی)، همچنین وی سال گذشته نیز به ۲ ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود.

– حامد هنر خواه (روانشناسی): اخراج از دانشگاه(حکم قطعی)
– ملیکا امین توکلی (حقوق): ۴ ترم محرومیت از تحصیل و یک ترم محرومیت از تسهیلات رفاهی(حکم بدوی)
– فرهاد فتحی (فلسفه): ۴ ترم محرومیت از تحصیل و یک ترم محرومیت از تسهیلات رفاهی(حکم بدوی)
– زینب رحیمی (تاریخ و تمدن اسلامی): ۴ ترم محرومیت از تحصیل و یک ترم محرومیت از تسهیلات رفاهی(حکم بدوی)

– مریم شفیع پور (آبیاری): ۴ ترم محرومیت از تحصیل و یک ترم محرومیت از تسهیلات رفاهی(حکم بدوی)
– مرجان کاظمی (آمار): ۴ ترم محرومیت از تحصیل و یک ترم محرومیت از تسهیلات رفاهی(حکم بدوی)
-نگین آرامش(حسابداری): ۳ ترم محرمیت از تحصیل (حکم بدوی)
– سعید سکاکیان (حسابداری): ۲ ترم محرومیت از تحصیل (حکم قطعی)
– فرزام معینی (فقه و حقوق): ۲ ترم محرومیت از تحصیل (حکم قطعی)
– دانیال کرانیان (حقوق): ۲ ترم محرومیت از تحصیل (حکم قطعی)
– فرهاد کیاشمشکی (حقوق): ۲ ترم محرومیت از تحصیل (حکم قطعی)
– فرشید آذر نیوش (فقه و حقوق): ۲ ترم محرومیت از تحصیل (حکم قطعی)
– محمد رضاآقا یاری (ادبیات): ۱ ترم محرومیت از تحصیل (حکم قطعی)
– مهرشاد مرتضوی (برق): تذکر کتبی و درج در پرونده(حکم قطعی)

اتهام تمامی دانشجویان فوق “ایجاد بلوا  و آشوب در محیط دانشگاه” به واسطه شرکت در “اغتشاشات انتخابات ۸۸” بوده است، علاوه بر این بسیاری دیگر به علت “توهین به رهبری و محمود احمدی نژاد” با احکام تعلیقی، تغییر محل تحصیل، تذکر کتبی ودرج در پرونده و محرومیت از خوابگاه روبرو شده اند که به علت تعداد بسیار بالای احکام صادره، نمی توان آمار دقیقی از آنها ارائه داد. همچنین برای بسیاری از دختران دانشگاه به علت “بد حجابی” یا اتهاماتی از این دست، احکام تعلیق یا تذکرکتبی و درج در پرونده صادر شده است.

احکام انضباطی اساتید و کارکنان

اساتید و کارمندان این دانشگاه نیز از احکام انضباطی بی نصیب نمانده اند، که بنا به بعضی ملاحظات از ارائه گزارش پیرامون آنها خودداری مینماییم و فقط به یک مورد اشاره کوتاه میکنیم.

دکتر حسن رئیسان، عضو هیئت علمی گروه فیزیک دانشگاه و دبیر جبهه مشارکت قزوین، از ترم گذشته اجازه حضور در دانشگاه را نداشته است و در ترم جاری حکم اخراج این استاد دانشگاه که از مسئولین ستاد میر حسین موسوی در قزوین نیز بوده است، به وی ابلاغ گشته شده است. وی که از اعضای ارشد انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه نیز بوده است، در ترم گذشته بیش از یک ماه در زندان قزوین بازداشت بود.

بازداشت ها و احکام قضایی دانشجویان و اساتید

ارسلان ابدی، دانشجوی مهندسی عمران این دانشگاه که در جریان اعتراضات عاشورای سال گذشته در تهران دستگیر شد، از آن زمان تا کنون در زندان اوین به سر می برد واز جمله زندانیانی است که حتی یک روز هم به مرخصی نیامده است. این دانشجو پس از آن که از اتهام “محاربه” تبرئه شد، در دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی به نه سال حبس تعزیری محکوم شد که نهایتا در دادگاه تجدید نظر، به ۶ سال حبس تعزیری محکوم گشت.
علاوه بر این دانشجو که هم اینک در بند ۳۵۰ اوین به سر می برد، دیگر فعالین دانشجویی این دانشگاه نیز بارها در قزوین بازداشت شده اند و پس از مدت ها زندانی بودن با قرار کفالت و وثیقه آزاد گشته اند. دادگاه اکثر این دانشجویان در تابستانی که گذشت تشکیل شد و اکنون آنها منتظر صدور احکام دادگاه هستند.از میان این دانشجویان میتوان به پیام حیرقزوینی، فرهاد فتحی، سعید سکاکیان، فرزام معینی، مجتبی رحیمی، سجاد عالی، سیاوش رضایی و… اشاره کرد.

همچنین دکتر رئیسان، دکتر فضلی، دکتر درویشی و دکتر ایمانیه همگی از اساتید دانشگاه نیز در تابستان گذشته در دادگاه حاضر شده و هم اینک در انتظار صدور حکم خویش هستند.

پلمپ تشکل دانشجویان اصلاح طلب این دانشگاه

تشکل اصلاح طلب دانشگاه بین المللی قزوین که بیش از یک دهه سابقه فعالیت داشت و تنها تشکل منتقد این دانشگاه بوده است، در ترم جاری توسط مسئولین دانشگاه و حراست پلمپ شده است. این تشکل دانشجویی که در غیاب انجمن اسلامی(انجمن اسلامی دانشگاه قزوین متعلق به طیف شیراز است) تاسیس شده بود، در برهه ای در زمان دولت نهم، یگانه ارگان منتقد در کل استان قزوین به شمار میرفت و فعالیت های آن در درون دانشگاه برعملکرد تمامی احزاب و ارگان های مخالف و موافق استان قزوین تاثیر میگذاشت. این تشکل دانشجویی در طول این یک دهه آنچنان اعتباری در دانشگاه و کل استان قزوین کسب کرده بود که در ۴ سال دولت نهم و نیز سال پس از انتخابات خرداد ۸۸، به فعالیت پرداخت ونیروهای امنیتی و مسئولین دانشگاه توان غیر قانونی اعلام کردن آن را نداشته اند. اما در ترم جاری و با توجه به اخراج و تعلیق گسترده فعالین دانشجویی، مسئولین دانشگاه و نیروهای امنیتی بالاخره موفق به پلمپ دفتر این تشکل دانشجویی شدند.

با این اقدام، دانشگاهی که لقب “بین المللی” را یدک میکشد وبر طبق اساسنامه اش، “ریس جمهور” یکی از اعضای هیئت امنای آن میباشد، به نهادی کاملا یکدست تبدیل شده است تا آنجا که حتی هیچ اثری از شورای صنفی که در تمامی دانشگا ها وجود دارد هم دیده نمی شود. شورای صنفی این دانشگاه سال گذشته اجازه برگزاری انتخابات نیافت و عملا به محاق رفت، جدای از این تمامی نشریات مستقل دانشجویی نیز تعطیل گشته اند. دانشجویان واساتید این دانشگاه حتی آنان که هیچ جهت گیری سیاسی هم ندارند، بر این نکته صحه میگذارند که فضای عمومی حاکم بردانشگاه هیچ شباهتی به محیطی آکادمیک ندارد و عملا در غیاب فعالین دانشجویی به حیات خلوت نیرو های امنیتی تبدیل گشته است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید