خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۸۹, 17th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۱۰ ساعت ۱۱:۴۶:۱۳

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی مهر ماه ۱۳۸۹

هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی مهر ماه ۱۳۸۹

خبرگزاری هرانا – در تدوام سرکوب اقلیت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می شود که گزارش مذبور نقض حقوق بهائیان در مهرماه است.

متن این گزارش تفصیلی به شرح زیر است:

۱ مهر : در نیمه های شب افرادی ناشناس اقدام به آتش زدن محل کسب ( نمایشگاه مبل ) یک شهروند بهایی ساکن کرج به نام ” طلعت احراری ” کردند که با بیدار شدن همسایگان از محل متواری شدند .

– ” رزیتا واثقی ” شهروند بهایی ساکن مشهد پس از شش ماه حبس انفرادی در اداره اطلاعات شهر مزبوربرای گذراندن محکومیت ۵ ساله به زندان وکیل آباد مشهد منتقل گردید .

– مسئولین دانشگاه پیام نور شیراز از ثبت نام ” سحر کوهبر” دانشجوی پذیرفته شده در این دانشگاه  به دلیل اعتقاد مذهبی نامبرده جلوگیری به عمل آوردند.

۳ مهر : یک شهروند بهایی ساکن یزد به نام ” وحید قدرت ”  توسط ماموران امنیتی دستگیر شد نامبرده دارای محکومیت یک سال حبس تعلیقی می باشد .

۴ مهر : افرادی ناشناس در شهرستان اقلید به منزل ” فواد نعیمی ” شهروند بهایی تبعید شده از ساری به این شهر حمله کرده که پس از ضرب و شتم نامبرده از محل متواری شدند .

– پس از ملحق شدن رزیتا واثقی به سه زندانی زن بهایی دیگردر زندان وکیل آباد مشهد ( به نام های ناهید قدیری ، نسرین قدیری و سیما رجبیان ) مسئولین زندان این چهار شهروند زندانی بهایی را از سایر زندانیان جدانموده و به اتاقی که به ” تنبیه خانه زندان ” معروفست منتقل کرده و با اعمال محدودیتهای جدیدی از جمله محدودکردن ساعت هواخوری ، عدم تماس با سایر زنان زندانی و عدم استفاده از مرخصی ، شرایط سختی را برای این زندانیان ایجاد می کنند .

۶ مهر : ” لواء خانجانی ” شهروند بهایی ساکن تهران که پس از حوادث عاشورا و احضار به ستاد خبری اطلاعات بازداشت شده ه بود به حکم دادگاه انقلاب به دو سال حبس تعزیری محکوم شد .( نامبرده به قید وثیقه آزاد می باشد )

۸ مهر : ” ژینوس سبحانی ” شهروند بهایی ساکن تهران که یکی از دستگیر شدگان بهایی در رابطه با حوادث عاشورا سال گذشته بود به حکم دادگاه انقلاب تهران به دو سال حبس تعزیری محکوم شد .( نامبرده به قید وثیقه آزاد می باشد )

۱۰ مهر : ” سما نورانی ” دانشجوی محروم از تحصیل بهایی و از اعضای جمعیت مبارزه باتبعیض تحصیلی در این روز به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران احضار شد نامبرده متهم به اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام می باشد .

۱۱ مهر : ” ناهید قدیری ” و ” رزیتا واثقی ” دو زندانی بهایی مشهد که در حال گذراندن محکومیت ۵ ساله می باشند برای اخذ آخرین دفاعیات در ارتباط با پرونده جدیدی از زندان به دادسرای انقلاب آورده شدند در همین روز یک شهروند بهایی دیگر ساکن مشهد به نام ” سونیا احمدی ” هم که به قید وثیقه آزاد می باشد برای اخذ آخرین دفاعیات به دادسرای انقلاب مشهد احضار شد .

۱۳ مهر : جلسه دادگاه ” نوید خانجانی ” شهروند بهایی محروم از تحصیل و از اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر و جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی که قرار بود در این روز تشکیل شود به تعویق افتاد ازاتهامات نامبرده می توان به اقدام علیه امنیت ملی ، تبلیغ علیه نظام و تشکیل گروه غیر قانونی ” گروه محرومین از تحصیل بهایی ” اشاره کرد .

۱۴ مهر : ” حسین شایگان ” شهروند بهایی ساکن کرج که در ۳ شهریور سال جاری بازداشت شده بود به یک سال حبس تعزیری ، یک سال تبعید به شهرستان سراوان سیستان بلوچستان و محرومیت شغلی محروم شد .

– دو شهروند بهایی ساکن مشهد به نام های ” نورا نبیل زاده ” و  ” بهمن یزدانی ” که به قید وثیقه آزاد می باشند به دادسرای انقلاب مشهد احضار که پس از اخذ آخرین دفاعیات آزاد شدند .

۱۵ مهر : یک شهروند بهایی ساکن تهران به نام ” مهین خانجانی ” پس از تفتیش منزلش و ضبط بعضی وسایل شخصی و مذهبی  توسط ماموران امنیتی دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شد نامبرده پس از ۴۸ ساعت بازداشت آزاد شد .

– دادگاه تجدید نظر استان سمنان حکم بدوی ” سیامک ایقانی ” شهروند بهایی این شهر را تائید کرد . قابل ذکر است نامبرده در دادگاه بدوی به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود .

۱۷ مهر : سه شهروند بهایی ساکن مشهد به نام های ” وصال محمدی ” ،  ” شهاب طائفی ” و” افشین نیک آئین ” که به قید وثیقه آزاد می باشند به دادسرای انقلاب احضار که پس از اخذ آخرین دفاعیات آزاد شدند .

۱۸ مهر : ” نغمه حافظی ” شهروند بهایی ساکن ساری در این روز بازداشت شد .

۲۲ مهر : ” امید قادری ” شهروند بهایی ساکن تنکابن پس از بازرسی منزلش توسط ماموران امنیتی ، دستگیر و پس از بازجویی مقدماتی به زندان ساری منتقل گردید .

۲۴ مهر : ” وحید ایقانی ” شهروند بهایی ساکن تنکابن ( استان مازندران ) پس از بازرسی منزلش توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از بازجویی کوتاهی به ساری منتقل گردید .

– سه زندانی بهایی شهرستان یاسوج به نام های ” علی عسگر روانبخش “، ” زلیخا موسوی ” و ” روحیه یزدانی ” پس از اتمام محکومیت دو ساله آزادشدند .

۲۶ مهر : نغمه حافظی پس از ۸ روز بازداشت موقت در اداره اطلاعات ساری به قید وثیقه آزاد شد .

۲۸ مهر : ماموران امنیتی شهرستان ساری به محل کسب وسپس  منزل یک شهروند بهایی به نام ” امید قنبری ” هجوم برده که بعد از تفتیش و ضبط بعضی اموال شخصی و مذهبی نامبرده ، محل را ترک نمودند.

۲۹ مهر : دادگاه تجدید نظر استان مازندران حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری ” مسعود عطائیان ” شهروند بهایی ساکن قائم شهر را تائید کرد .

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید