خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۷ آبان ۱۳۸۹, 22nd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۰۷ ساعت ۱۱:۰۵:۳۵

    خانه  > اندیشه و بیان  >  درخواست از سازمان ملل برای رسیدگی به “بحران حقوق بشر در ایران”

درخواست از سازمان ملل برای رسیدگی به “بحران حقوق بشر در ایران”

چند سازمان جهانی مدافع حقوق بشر طی بیانیه‌ای خواستار اقدام مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای رسیدگی به “بحران حقوق بشر” در ایران شدند.

به گزارش بی‌بی‌سی، این بیانیه مشترک که توسط عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر، پروژه ائتلاف دمکراسی، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران و فدراسیون جهانی حقوق بشر صادر شده از دبیر کل سازمان ملل متحد خواسته است گزارش جامع تری درباره وضع حقوق بشر در ایران تهیه و وضع حقوق بشر در ایران را بطور مرتب به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گزارش کند.

این سازمان‌ها همچنین خواستار آن شده‌اند که دبیر کل سازمان ملل متحد نماینده ویژه ای را برای بررسی و گزارش وضع حقوق بشر در ایران منصوب کند.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، به بی‌بی‌سی فارسی گفت تلاش های سازمان های حقوق بشر این است که ایران در دستور کار نشست های آینده سازمان ملل متحد باشد و نه فقط هر سال بلکه هر چند ماه یکبار گزارش وضع حقوق بشر ایران به شورای مربوطه ارائه شود.

وی گفت که به دنبال حوادث پس از انتخابات، به دلیل آنکه توجه کشورها عمدتا به برنامه هسته ای ایران منحصر شده، سازمان ملل به اقدام کافی برای حمایت و کمک به مردم ایران دست نزده است.

سازمان های مدافع حقوق بشر در بیانیه خود ایران را متهم کرده اند که از همکاری در زمینه حقوق بشر خودداری کرده و توصیه های شورای جهانی حقوق بشر را در نشست پیشین رد کرده است.

ایران در جلسه سالانه شورای حقوق بشر ژنو که در فوریه گذشته برگزار شد بسیاری از اتهام های مطرح شده توسط کشورهای غربی را رد کرد.

به دنبال انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال گذشته، بسیاری از معترضان دستگیر شدند و گزارش های متعددی درباره شکنجه و آزار و اذیت آنها انتشار یافته است.

چند تن از بازداشت شدگان نیز اعدام و یا محکوم به اعدام شده اند.

در نشست ژنو کشورهای غربی خواستار اعزام نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای بررسی شکنجه در ایران شدند، اما جواد لاریجانی، نماینده ایران دراین جلسه، با این درخواست مخالفت کرد.

هیات اعزامی ایران اتهام های مطرح شده درباره موارد نقض حقوق بشر در این کشور مانند محدود بودن رسانه ها، ممانعت از دسترسی آزاد شهروندان به اینترنت و محدودیت شدید آزادی بیان را نیز رد کرد.

جواد لاریجانی ایران را سردمدار حقوق بشر در جهان دانست.

اما سازمان های حقوق بشر یاد شده در بیانیه خود به “برگزاری دادگاه های نمایشی”، لغو فعالیت احزاب سیاسی، دستگیری خبرنگاران و فعالان حقوق بشر، اعدام نوجوانان، سنگسار متهمین به زنا و آزار پیروان اقلیت های دینی و قومی اشاره کرده و خواستار پاسخ قوی تر جامعه جهانی به “بحران حقوق بشر” در ایران شده اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید