خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹, 18th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۱۹ ساعت ۸:۳۹:۰۴

    خانه  > کارگران  >  ارزش کارگر ساختمانی از کارگر ساده کمتر است

ارزش کارگر ساختمانی از کارگر ساده کمتر است

خبرگزاری هرانا – مسوول انجمن صنفی کارگران ساختمانی یزد می‌گوید: کارگران ساختمانی با وجود داشتن مهارت و تخصص حتی از حقوق اولیه یک کارگر ساده نیز برخوردار نیستند.

حسن‌علی‌پور در گفت‌وگو با ایلنا، با یادآوری اینکه در همه کارگاه‌ها بیمه اجباری جزء حقوق قانونی و اولیه یک کارگر ساختمانی است؛ افزود: در حال حاضر به دلیل خودداری دولت از اجرای قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی، کارگران ماهر شاغل در این صنعت حتی از کارگران ساده ساختمانی ارزش کمتری دارند.

وی بابیان اینکه خشت به خشت ساختمان منازل و کارخانه‌ها توسط کارگران ساختمانی چیده می‌شود؛ افزود: به دلیل عدم اجرای قانون بیمه اجباری هیچ‌کس به کار ساختمان به چشم یک حرفه مشخص و آبرومند نگاه نمی‌کند و بیشتر کارگران ساختمانی از روی اجبار در این حرفه خود را مشغول کرده‌اند.

به باور علی‌پور، عدم تمایل کارگران به پیگری حرفه‌ای کار ساختمان درحالی است که صنعت ساختمان همواره برای کارفرمایان و سرمایه‌گزاران ساختمانی سود آور بوده‌است.

وی سهم ناچیز کارگران ساختمانی از سود این صنعت را ناشی از بی‌اطلاعی کارگران دانست و گفت: اگر برای کارگران ساختمانی امکان پیگیری مسائل صنفی وجود داشت بطور قطع هم سهم این کارگران از درآمدهای ساختمانی بیشتر می‌شد و هم این کارگران دیگر با مشکل بیمه مواجه نبودند.

علی‌پور گفت: درحال حاضر صنعت ساختمان آنقدر سودآور است که مالکان پروژه‌های ساختمان بتوانند عوارض مربوط به بیمه اجرایی کارگران ساختمانی را پرداخت کنند.
مسوول انجمن صنفی کارگران ساختمانی یزد، گفت: در حال حاضر ۲ هزار کارگر ساختمانی در این انجمن عضو هستند که ۲۰ درصد از آنها بصورت خویش‌فرما تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید