خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۸۹, 22nd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۰۵ ساعت ۹:۵۸:۰۵

    خانه  > اندیشه و بیان  >  شش سال پس از بازداشت و دوسال پس از صدور حکم، دادگاه تجدیدنظر پرونده “وبلاگ نویسان” برگزار می شود

شش سال پس از بازداشت و دوسال پس از صدور حکم، دادگاه تجدیدنظر پرونده “وبلاگ نویسان” برگزار می شود

خبرگزاری هرانا – شش سال پس از بازداشت و دو سال پس از صدور حکم دادگاه بدوی، متهمان پرونده موسوم به «وبلاگ نویسان» بار دیگر به دادگاه احضار شدند. براساس احضاریه ابلاغ شده به وکلای این پرونده، دادگاه تجدید نظر روزبه میرابراهیمی، امید معماریان، شهرام رفیع زاده و جواد غلام تمیمی، چهار متهم این پرونده در ۱۸ آبان ۱۳۸۹ در «شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر تهران» برگزار خواهد شد.

چهار متهم این پرونده در دادگاه بدوی که احکامش در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۸۷ صادر شد در مجموع به هشت سال و نیم زندان تعزیری و ۱۲۴ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

در حکم صادر شده جواد غلام تمیمی به ۳ سال و ۳ ماه و ده ضربه شلاق، رفیع زاده به ۹ ماه زندان و بیست ضربه شلاق، میرابراهیمی به ۲ سال زندان و ۸۴ ضربه شلاق و در نهایت امید معماریان به دو سال و شش ماه زندان، ۱۰ ضربه شلاق و ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده بودند.

به گزارش گویا، سازمان های بین المللی از جمله دیده بان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در همان زمان با اعتراض به این احکام از دادگاه تجدید نظر در تهران خواسته بودند که «این احکام را پس بگیرد» و خواستار تحقیق در باره شکنجه های مورد ادعای این روزنامه نگاران وبلاگ نویس شده بود.

معماریان، میر ابراهیمی، رفیع زاده و غلام تمیمی در فاصله شهریور تا آبان ماه ۱۳۸۳ دستگیر شدند و بدون هیچ اتهامی ماه ها در بازداشت ماندند. این چهار روزنامه نگار پس از آزادی موقت از زندان اعلام کردند که در دوران بازداشت تحت «خشونت های جسمی و روحی» بودند و تمام مدت بازداشت را بدون دسترسی به وکیل و خانواده درسلول های انفرادی نگه داشته شده بودند.
آنها اعترافات اخذ شده در زندان را نیز تکذیب کردند و در دیدار با «هیات نظارت بر قانون اساسی» منصوب سید محمد خاتمی (رییس جمهوری وقت) و همچنین آیت الله شاهرودی (رییس وقت قوه قضاییه) به تشریح حوادث درون زندان و پس از آن پرداختند.
در پی این دیدارها رییس وقت قوه قضاییه پرونده را از دادستانی تهران که سعید مرتضوی مسوول وقت آن بود گرفت و در اختیار هیاتی ویژه ای قرار داد. بررسی های هیات ویژه منتهی به ارسال پرونده به دادگاه شد. دادگاهی که بارها با تغییر قاضی و تاخیر روبرو شد و چهار سال بعد به صدور حکم انجامید.
متهمان این پرونده از همان ابتدا خواستار برخورد با ضابطان و مقامات قضایی بودند که در دوران بازداشت و بازجویی مسوول برخوردهای غیرقانونی و خشن بودند. مطالبه ای که تاکنون هیچ نتیجه در پی نداشته است.
معماریان، میرابراهیمی و رفیع زاده در خارج از کشور هستند و غلام تمیمی در ایران است. وکلای این پرونده از جمله شیرین عبادی، نعمت احمدی، محمد سیف زاده و نسرین ستوده در طول این سال ها در جلسات دادگاه شرکت کرده اند. از گروه وکلای پرونده نسرین ستوده در زندان است و شیرین عبادی نیز در خارج از ایران بسر می برد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید