خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱ آبان ۱۳۸۹, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۰۱ ساعت ۱۶:۴۴:۱۵

    خانه  > اندیشه و بیان  >  وزیر ارشاد: فیلترینگ سایت ها توسط ما نیست

وزیر ارشاد: فیلترینگ سایت ها توسط ما نیست

خبرگزاری هرانا – در پی گسترش موج فیلترینگ و انسداد سایت های خبری، تحلیلی، اطلاع رسانی و وبلاگ ها، وزیر ارشاد اعلام کرد “فیلترینگ سایت‌ها دارای کمیته خاصی است که به آن وزارتخانه ارتباطی ندارد یعنی در دادستانی کل کشور است و در آنجا تصمیم‌گیری می‌کنند، لذا نباید فیلتر شدن سایت‌ها را تصمیم وزارت ارشاد بدانند.

طی ماه های گذشته – بویژه هفته های اخیر- طیف وسیعی از سایت های اطلاع رسانی مراجع و شخصیت های کشور نیز، به خیل تارنماهای فیلتر و مسدود شده پیوستند.

به گزارش تهران امروز، سید محمد حسینی در گفت‌وگویی کوتاه با آن روزنامه، در پاسخ به اینکه “طی ماه گذشته شاهد فیلتر شدن سایت برخی افراد مشهور بودیم. چرا این سایت‌ها که بعضا مراجعه‌کنندگانی هم داشت، فیلتر شد و اصولا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه نقشی در فیلتر کردن این سایت‌ها داشته است؟”، گفته است: “فیلترینگ سایت‌ها دارای کمیته خاصی است که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارتباطی ندارد. یعنی در دادستانی کل کشور است و در آنجا تصمیم‌گیری می‌کنند لذا نباید فیلتر شدن سایت‌ها را تصمیم وزارت ارشاد بدانند.”

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه “یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اصلا نقشی در فیلتر کردن این سایت‌ها و سایت‌های دیگر نداشته است؟”، گفت: “ما هم یک نماینده در این کمیته داریم، که دارای حق رای است اما بدانید که ما دست‌اندرکار فیلتر سایت‌ها نیستیم.”

حسینی همچنین پیرامون اینکه “آیا وزارت ارشاد در جریان این فیلترینگ ها می باشد یا خیر؟”، می گوید :
“کمیته فیلترینگ مانند هیات نظارت بر مطبوعات نیست که ما کامل در جریان بوده و به پرونده‌ها دسترسی داشته باشیم و در همین راستا، بتوانیم رسیدگی کنیم. دادستانی در جریان این فیلترهاست و بهتر است از آنها سوال کنید که چرا این سایت‌ها فیلتر شدند.”

وزیر ارشاد همچنین در پاسخ به پرسش تهران امروز که “آیا خودتان موافق فیلتر شدن این سایت‌ها که گاه به افراد مشهوری تعلق دارد، هستید؟”، بدون ارائۀ جوابی صریح، مدعی شد : “گفتم که ما دست‌اندرکار فیلتر کردن سایت‌ها نیستیم.”

کمیته فیلترینگ از ١٢عضو یعنی وزیر یا نماینده وزارتخانه‎های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم،‌ تحقیقات و فن‌آوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان‎ صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی، یک‌نفر خبره در فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یک نفر نماینده مجلس شورای اسلامی به انتخاب کمیسیون حقوقی و قضایی و تایید مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و ریاست آن بر عهده دادستان کل کشور است.

جلسات آن هر دو هفته یک‌بار در قوه‌قضائیه برگزار می‌شود اما ستاد اطلاع‌رسانی این کمیته کماکان غیرفعال است و اخبار مربوط به فیلتر شدن سایت‌ها از سوی مقامات قضایی و حقوقی به اطلاع عموم رسانده می‌شود.

دادستانی کل کشور هم اکنون زیر نظر غلامحسین محسنی اژه ای فعالیت می کند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید