خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۳۰ مهر ۱۳۸۹, 21st of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۷/۳۰ ساعت ۱۴:۳۶:۵۵

    خانه  > اقلیت های ملی  >  تبعیض علیه جوامع قومى و اقلیت هاى مذهبى در ایران

تبعیض علیه جوامع قومى و اقلیت هاى مذهبى در ایران

خبرگزاری هرانا – فدراسیون بین المللى جامعه هاى حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران امروز گزارشى را در باره تبعیض ضد جوامع قومى و اقلیت هاى مذهبى در ایران منتشر کرده اند. این گزارش با عنوان «رُویه پنهان ایران» به جنبه ناشناخته اى از ایران مى پردازد: تبعیض شدید علیه جوامع قومى و اقلیت هاى مذهبى در تمام زمینه ها.

عبدالکریم لاهیجى، نایب رئیس فدراسیون بین المللى جامعه هاى حقوق بشر و رئیس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران گفت: «ایران یک موزائیک واقعى است: این کشور داراى اقلیت هاى زیادى است ـ آذرى ها، کُردها، عرب ها و بلوچ ها و دیگران تمامى جمعیت در استان هاى مختلفى از ایران را تشکیل مى دهند، گرچه هیچ آمار رسمى در باره ترکیب جمعیت در دست نیست؛ این موضوع براى دولتمردان تابو است.» او افزود: «اقلیت هاى مذهبى نیز علاوه بر این که از طریق بازداشت خودسرانه، اعدام هاى فراقضایى، تخریب گورستان ها و اماکن مقدسشان قربانى آزار و اذیت هستند، مورد تبعیض نیز قرار دارند.» قربانیان این اذیت و آزار هم پیروان آیین بهایى ـ اقلیتى مذهبى که قانون اساسى ایران به رسمیت نشناخته است ـ و هم مسیحیان، مسلمانان اهل سنت، دراویش و دیگران هستند.

رژیم ایران با سرکوب و ایجاد وحشت به خواست مسالمت آمیز پایان دادن به تبعیض ضد اقلیت ها پاسخ مى دهد: با خشونت، دستگیرى هاى خودسرانه، شکنجه، محاکمه هاى ناعادلانه و حتا اعدام.

فدراسیون بین المللى جامعه هاى حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در این گزارش خود توصیه هاى مشخصى را به دولتمردان ایران ارائه کرده اند که شامل اصلاحات اساسى در قانون اساسى و قوانین ایران است. این قوانین همگى به شدت تبعیض آمیز هستند. فدراسیون بین المللى جامعه هاى حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران اقدامات مشخصى را به ویژه در زمینه هاى آموزش، اشتغال، دسترسى به خدمات عمومى و مسکن توصیه کرده اند تا تبعیض دائمى ضد جوامع قومى و اقلیت هاى مذهبى پایان یابد. به علاوه، دولتمردان ایران باید توصیه هاى کمیته رفع تبعیض نژادى سازمان ملل و توصیه هایى را که در بررسى عمومى ادوارى سازمان ملل مطرح شده به طور کامل به اجرا بگذارند.

در شرایطى که اجلاس کنونى مجمع عمومى سازمان ملل متحد در نیویورک باید قطعنامه اى را در باره شرایط حقوق بشر در ایران به تصویب برساند، فدراسیون بین المللى جامعه هاى حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشراز جامعه بین المللى مى خواهند تضمین کند که موضوع جوامع قومى و اقلیت هاى مذهبى در ایران بخش اساسى چنین قطعنامه اى را تشکیل خواهد داد. علاوه بر این، این سازمان ها خواست خود را تکرار مى کنند که چنین قطعنامه اى باید سرانجام شامل یک راه کار نظارت بر وضعیت حقوق بشر در ایران باشد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید