خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۳۰ مهر ۱۳۸۹, 16th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۷/۳۰ ساعت ۵:۲۴:۰۶

    خانه  > سایر گروهها  >  نگاهی به دادگاه کوی دانشگاه؛ تکرار مجازات قربانیان

نگاهی به دادگاه کوی دانشگاه؛ تکرار مجازات قربانیان

خبرگزاری هرانا – شانزده ماه پس از روی دادن حادثه کوی دانشگاه و حمله نیروهای رسمی پلیس به خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران، چندی پیش دادگاهی برای بررسی حوادث روی داده برگزار شد. حوادثی که بنا به گفته آقای خامنه ای ، بلندپایه ترین مقام جمهوری اسلامی “فاجعه” بود. آقای خامنه ای سال گذشته در دیداری با دانشجویان حامی خود حوادث روی داده در خوابگاه دانشجویان را که تنها به فاصله چند روز پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته رخ داد را محکوم کرد و خواستار سرعت عمل دستگاههای قضایی برای شناسایی عوامل این حادثه شد.

چند ماهی پس از این سخنان بود که فیلمی از شب حادثه منتشر شد که نشان از اوج قساوت نیروهای رسمی با دانشجویان بود.

اینک در تهران دادگاهی برپا شده است که به عقیده دانشجویان ، به جای اینکه مجرمان واقعی را به محاکمه بکشاند بازهم گویا قرار است دادگاهی نمایشی باشد برای برائت مجرمین و مجازات قربانیان.

در رابطه با برگزاری این دادگاه و وضعیت کلی کنونی این پرونده گفتگویی داشتیم با یکی از فعالین دانشجویی دانشگاه تهران که از نزدیک پیگیر این پرونده است.

جرس به خاطر وضعیت خاص کنونی حاکم بر کشور از انتشار نام این فعال دانشجویی معذور است.

اخیراً سازمان قضایی نیروهای مسلح اطلاعیه‌‌ای با عنوان برگزاری اولین دادگاه متهمان پرونده حمله به کوی دانشگاه منتشر کرده است،  روند رسیدگی به این پرونده را شما به عنوان یکی از فعالین دانشجویی که از نزدیک پیگیر این موضوع بودید چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همانطور که عنوان شد دادگاهی برای رسیدگی به این پرونده برگزار شده است. اما علیرغم اینکه این بار انتظار می‌رفت با وجود دستورات و توصیه‌های مسئولین رده بالای جمهوری اسلامی از جمله آقای خامنه‌ای مبنی بر دادرسی سریع و قاطعانه به این پرونده دیدیم که با تاخیر بسیار این دادگاه به صورت غیرعلنی برگزار شد. البته می‌توان گفت به نوعی مرجع رسیدگی به این پرونده نیز به صورت غیرقانونی برگزیده شده است و صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارند چرا که اینبار نیز به روال معمول و ناعادلانه‌ای سیستم قضایی به نوعی جایگاه متهم و شاکی واقعی عوض شده است و دانشجویان از سوی نهاد‌های امنیتی و قضایی مورد فشار مضاعف قرار گرفته‌اند و همانطور که گفتم دادگاه نیروهای مسلح صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارند.

علیرغم اینکه دانشجویان و کوی دانشگاه بار دیگر مورد حمله وحشیانه اقتدارگرایان در قالب نیروهای لباس شخصی و انتظامی قرار گرفتند، شاهد بودیم که با احضارهای پیاپی و بازداشت‌های متوالی دانشجویان در یکسال گذشته، انگشت اتهام بار دیگر به سوی دانشجویان نشانه گرفته شد. همانگونه که در واقعه هجده تیر سال هفتاد و هشت دیدیم این دانشجویان بودند که با حبس‌های طولانی مدت روبرو شدند و فشارها تاکنون نیز ادامه دارد؛ همانگونه که دیدیم هنوز فشارهایی بر خانواده زینالی دانشجوی مفقود شده در واقعه ۱۸تیر وارد می شود و مادر و خواهر وی با یورش ماموران امنیتی به خانه‌شان بازداشت می‌شوند, در صورتی که در همان روزها تنها سربازی به اتهام دزدیدن ریش‌تراش محاکمه شد.

اینبار نیز خلاف واقع نیست اگر بگوییم سناریویی نخ‌نما شده و تکراری در جریان است و سعی بر برائت عاملین و آمرین این فاجعه دارد.

فشارهای وارده بر دانشجویان که ذکر کردید، از ابتدا تا کنون به چه صورت بوده است؟

علاوه بر بازداشت بیش از صد دانشجو در شب حمله به کوی دانشگاه در طول سال گذشته فشارهای وارد به دانشجویان از دو سو مطرح بود. از طرف دانشگاه و نهادهای امنیتی-قضایی. به طوری که برخی دانشجویان در داخل دانشگاه با احکام سنگین انضباطی از جمله محرومیت از تحصیل روبرو شدند. تابستان بعد از انتخابات نیز دانشجویان مکرراً به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار شده و مورد بازجویی و تهدید قرار می‌گرفتند. و از سوی دیگر روند احضارها به سازمان قضایی نیروهای مسلح آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. با این احضارها سعی در پرونده سازی برای دانشجویان ساکن کوی دانشگاه شد. این روند ادامه داشت شهریور ماه امسال که آقای خامنه‌ای در جمع برخی دانشجویان گلایه‌ای از روند بررسی پروندۀ کوی دانشگاه مطرح کردند و در پی آن رسیدگی به پرونده شدت دوچندان یافت اما اینبار دانشجویان با بازداشت توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح مواجه شدند. و در مقطعی نیز بیش از سی نفر از دانشجویان ساکن کوی دانشگاه پس از احضار بازداشت شدند. البته پس از چندین روز تعداد بسیاری از آنان با قید وثیقه های ده تا پنجاه میلیون تومانی آزاد شدند. اما برخی هنوز با اتهامات نامعلوم در بازداشت به سر می‌برند و بازداشت ها تاکنون نیز ادامه دارد.

شما از وضعیت دانشجویان بازداشتی نیز خبر دارید؟ به طور کلی در حال حاضر وضعیت این دانشجویان چگونه است و چه افرادی در بازداشت به سر می‌برند؟

درحال حاضر ایوب نعمتی، کاوه اکبری و سجاد شریفی و نعیم آقایی در بازداشت به سر می‌برند و تحت فشارهای بسیار زیاد برای اعتراف‌گیری مواجه هستند. به نظر می‌رسد سناریوی پنهانی و خطرناکی به دنبال این بازداشت‌ها مطرح می‌باشد و پروژه مضحکانه‌ی دادگاه‌های نمایشی را به دنبال داشته باشد که ممکن است به احکام سنگینی برای این دانشجویان منتهی شود.

و نیروهای انتظامی و لباس شخصی حمله کننده در کجای این پرونده قرار دارند؟

اخیراً مشاور حقوقی دانشگاه تهران اظهار داشته است که تنها یک سرهنگ در دادگاه برگزار شده حاضر شده است؛ که در مقابل شکایت دانشجویان تنها به دفاع در مورد حمله روز قبل این واقعه به دانشگاه تهران پرداخته است و این نشان از ناتوانی مرجع رسیدگی کننده در شناسایی و یا احضار عوامل اصلی این واقعه و همچنین عدم پاسخگو یی و مصونیت جریان مذکور دارد و امیدی نمی‌رود که پس از این نیز جایی در این پرونده داشته باشند. البته ما همچنان امیدواریم که دستگاه‌های مربوط و مسئولین پرونده روند عادلانه‌ای در پی بگیرند و عاملین و آمرین اصلی را به سزای اعمال خود برسانند.

پیش بینی شما از فرجام این دادگاه و این رسیدگی قضایی چیست؟

البته به هیچ وجه نمی توان در حال حاضر تحلیلی از این موضوع ارائه داد اما به نظر می‌رسد در شرایط کنونی که حاکمیت نیز با طرح‌های بحث برانگیر دیگری از جمله طرح هدفمندی یارانه‌ها و مذاکرات هسته‌ای روبرو است سعی در انحراف افکار عمومی دارد. و سعی در این دارند که با زنده کردن سخنان دروغین فتنه محور خود جلب توجه کنند و همچنین به این وسیله به تشکل های دانشجویی و فعالان دانشجویی فشاری بیش از پیش وارد کند و با دروغ های مکررر سعی در وارونه سازی جریان مذکور نمایند و همچنین به تبرئۀ عاملین اصلی بپردازند.

اما همچنان امیدوارم با این پروژه سازی جدید باز هم این دانشجویان بی گناه نباشند که با صدور احکام سنگین نشانه روند. با اینحال جنبش همیشه زنده دانشجویی در مقابل این حرکات هیچگاه ساکت نخواهد نشست و واکنش‌های آشکاری نشان خواهد داد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید