خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  طرح تغییر قانون کار ، عوامفریبی است

طرح تغییر قانون کار ، عوامفریبی است

خبرگزاری هرانا – عید علی کریمی، دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین در گفتگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه هدف از اصلاح، بهبوداست نه تخریب، گفت: شیخ الاسلامی ، وزیر کار دولت دهم در ابتدا ی فعالیت خود اعلام کرد که برنامه ای برای تغییر قانون کار ندارد، ولی بعد از یک سال تحت تاثیر گروه های فشار و عواملی بیرون وزارتخانه ، تغییرات مورد نظر جهرمی وزیر کار سابق را پیگیری می کند. کریمی با بیان این که بعداز تصویب قانون کار در ۲۹آبان ۶۹با حمایت فکورانه امام خمینی (ره) –بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران_ در دهه های اخیر وزارت کار با صدور بخشنامه ها ودستورالعمل های مختلف اهداف عالیه و اثربخشی قانون کار را از بین برده است، افزود: وزارت کار باید طرح فعلی تغییر قانون کار را پس بگیرد وگرنه تشکل های کارگری همزمان با سالروز تصویب قانون کار با برگزاری تجمع های بزرگ در مراکز استانه ،اعتراض خود را به اقدام یک جانبه وزارت کار اعلام خواهند کرد.

وی برقرای قراردادهای موقت کار، حضور شرکت های پیمانکاری نیروی انسانی و شقه شقه کردن تشکل های کارگری را از تبعات صدور بخش نامه ها ودستورالعمل های مغرضانه در دهه های اخیر دانست . توضیح داد:در حال حاضر ۸۰درصد نیروهای کارگری قرارداد موقت هستند و بسیاری از شرکت های پیمانکاری با کارکشیدن ۱۲ ساعته وپرداخت ۸ ساعته کارگران را استثمار می کنند . نمایندگان بسیاری از تشکل های کارگری ماهیت انتصابی و غیرکارگری دارند.

این فعال جامعه کارگری با تاکید برسه جانبه گرایی در بحث تغیر و اصلاح قانون کار باهدف ارتقای کیفیت آن اظهار کرد: با حضور کلیه شرکای اجتماعی اعم از نمایندگان حقیقی کارفرمایان ، کارگران و دولت می توان طرح اصلاح قانون کار را باهدف افزایش کیفیت آن بررسی کرد.

کریمی فقدان برنامه ریزی در صنایع ، عدم تدبیرمدیران و واردات بی رویه را از اهم مشکلات تولید وصنعت دانست وبیان کرد: در این برهه که کارگران نگران تبعات طرح هدفمندی کردن یارانه هستند ، مطرح کردن اصلاح قانون کار به صورت یک جانبه ، نمک پاشیدن روی زخم کارگران است و وزیر کار مطمئن باشد کارگران از آرمانها ومنافع صنفی خود کوتاه نمی آیند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید