خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ اقدامات فرهنگی به روش شیعه آن لاین

هرانا؛ اقدامات فرهنگی به روش شیعه آن لاین

سیما بهمنی

چند روز پیش در جستجوی اینترنتی به مطلبی در سایت شیعه آن لاین برخورد کردم که تعجبم را برانگیخت . عنوان مطلب چنین بود ” رهایی بیش از ۲ هزار نفر از چنگال فرقه ضاله بهائیت ”  ( ۱ ) در مطلب مذکور آمده است که بر اثر اقدامات فرهنگی صورت گرفته بیش از دو هزار نفر از کسانی که بهایی شده اند ( یا به زعم سایت مزبور در دام گرفتار شده اند ) دوباره به دامن اسلام بازگشته اند ( یا به قول شیعه آن لاین از چنگال مبلغین بهایی رهایی یافته اند ) . با خواندن مطلب فوق تصمیم گرفتم یادداشتی برای روشن کردن اذهان با واقعیت این اقدامات فرهنگی برای سایت مزبور ارسال کنم ولی چون از سابقه سرنوشت چنین یادداشتهایی اطلاع داشتم و می دانستم که سایت شیعه آن لاین در راستای همان اقدامات فرهنگی از چاپ نوشته های دگر اندیشان خودداری یا سانسور می کند لذا نوشته خود را برای چاپ به این سایت فرستادم .

در ابتدا باید خدمتتان عرض کنم که نگارنده یک شهروند ایرانی  هستم که از ظلم وارده بر هموطنان بهایی ام بسیار ناراحت و همواره سعی کرده ام در احقاق حقوق و خبررسانی برای بهاییان ایران ساعی باشم چه که اعتقاد دارم صاحبان اندیشه های مختلف از بهایی ، مسلمان ، یهودی ، مسیحی ، لائیک و هر گروه دیگری می توانند در کنار هم زندگی کنند بدون آنکه وجود یکی مزاحم دیگری باشد و با تفاهم و گفتگوی فرهنگی می توان به حقیقت دست یافت نه با زور و اجبار ( یعنی همان چیزی که همه اندیشه های بشری به دنبال آن هستند ) . به همین دلیل بود که تصمیم گرفتم در مورد مظالم وارده بر بهاییان ایران شروع به تحقیق کرده تا شاید بتوانم با انعکاس آنها جلوی این روش نادرست را گرفته و بجای آن ، تفاهم فرهنگی و دوستی بین باورهای مختلف را جایگزین کنم . اما یادداشت ذیل یک نمونه از این تحقیقات می باشد که مربوط به شهر مشهد می شود و به بهانه خبر سایت شیعه آن لاین آن را در اینجا چاپ می کنم ( بزودی یادداشتهای دیگری مربوط به شهرهای دیگر ایران هم چاپ خواهم کرد ) همه نمونه های فوق دارای شواهد و مدارک مستند هستند و قابل ذکر است تاکنون هیچ کدام از نمونه های مذکوردر یادداشت ذیل  توسط نهادی مانند اداره اطلاعات یا قوه قضائیه نفی یا تکذیب نشده است .

اما در خبر چاپ شده در سایت شیعه ان لاین اشاره به اقدامات فرهنگی ای شده که موجب رهایی نوبهاییان از این دیانت و اسلام آوردن این شهروندان گشته است ولی وقتی به جریان دستگیری آقای قنواتی و سونیا احمدی در سال پیش نگاه می کنیم نه تنها اثری از اقدام فرهنگی در آن نمی بینیم بلکه بیشتر شبیه آنچه صاحبان کلیسا در قرون وسطی با غیر مسیحیان و دگراندیشان می کردند ، می باشد . دو فرد مذکور ابتدا دستگیر می شوند سپس تحت انواع فشارها و شکنجه ها از آقای قنواتی خواسته می شود دوباره به دامن اسلام بازگردد ( این فرد سالها قبل از بهایی شدن ، مسلمان بوده است ) در غیر اینصورت حکم مرتد بر وی جاری و اعدام خواهد شد ( چنین برخوردی را این روزها  با دو نومسیحی در مشهد هم شاهد هستیم که این دو فرد مرتد شناخته شده اند ) آنطور که از خبرهای منتشره در هرانا مستفاد می گردد ( ۲ ) بازجویان از این اقدام فرهنگی طرفی نبسته اند پس پسر آقای قنواتی را هم دستگیر می کنند تا در طی بازجویی به روش خاص خودشان بتوانند آقای قنواتی را راضی به مسلمانی کنند . ( ۳ ) البته بر حسب ظاهر این موفقیت دست می دهد چه که بعد از یک ماه آقای قنواتی آزاد و به خیل ۲۰۰۰ نفره رهایی یافتگان از آئین بهایی بر اثر اقدامات فرهنگی آقایان می پیوندد .

نمونه دیگر خبر تصادف ساختگی برای سه تازه بهایی می باشد که سرویس خبری جامعه بهایی این خبر را منتشر کرد  ( ۴ ) این نوبهایی شدگان ابتدا با حرکتی فرهنگی به وسیله تلفن تهدید می شوند تا ار تباطشان را با بهائیان قطع کنند ولی چون این اشخاص وقعی به این تهدیدات نمی گذارند با یک تصادف ساختگی دو نفر از این اشخاص کشته و یک نفر از ایشان که خانمی بوده به شدت مجروح می شود که وی نیز پس از چند ماه بستری شدن و بازیافتن سلامت خود ، دوباره به اسلام رومیاورد و نامش در جمع ۲۰۰۰ مسلمان رهایی یافته بر اثر اقدامات فرهنگی ثبت می شود . متاسفانه تاکنون عاملان این تصادفات پیدا نشده اند ولی باید یاددآوری شود که ناظران صحنه گفته اند پلاک یکی از اتومبیلهایی که این اقدام شدید فیزیکی فرهنگی را انجام داده  دولتی بوده است !؟

ظاهرا روش فوق یعنی اقدامات فرهنگی توام با روشهای علمی البته از نوع فیزیکی اش ( مانند تهدید ، زندان و قتل ) در مشهد خوب پاسخ گرفته می شود چرا که سه نوبهایی دیگر – احتمالا افراد بیشتری هم بوده اند که به دلیل مسائل فرهنگی از نوع بالا کسی خبردار نشده – در یک سال و نیم گذشته ، بازداشت و به تناوب طی سه تا ۱۰ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات نگهداری می شوند که پس از آزادی دوباره مسلمان شده ( ۵) و نامشان در لیست ۲۰۰۰ رهایی یافته  ثبت می گردد جالب توجه اینستکه یکی از این شهروندان از ترس دوباره مواجه شدن با اقدامات شدید فرهنگی ، قبول می کند رفت و آمد خود را به منزل بهاییان قطع نکند تا با بهایی نشان دادن خود اطلاعاتی را از بهاییان کسب کرده و در اختیار اداره اطلاعات مشهد قرار دهد و البته پس از خاتمه ماموریت ، این فرد نیز به جمع ۲۰۰۰ نفره رهایی یافته از دام بهائیت می پیوندد !!! شنیده ها حکایت بر این دارند که بعضی دستگیری های سال گذشته تعدادی ازشهروندان بهایی در مشهد ارتباطی نزدیک با دستگیری های سه فرد فوق الذکر دارد .

موارد فوق نمونه هایی از اقدامات فرهنگی مذکور در سایت شیعه آن لاین می باشد که موجبات مسلمانی تعدادی از شهروندان بهایی ساکن مشهد را فراهم آورده است .اما آنچه پس از این اقدامات فرهنگی و به دنبال آنها صورت گرفته نیز جالب توجه است چه که در همین راستا تعداد زیادی از شهروندان بهایی  در مشهد به دلیل ارتباط با این اشخاص و شناساندن دیانت بهایی به ایشان با اتهام تبلیغ بهائیت راهی زندان شده اند .این عمل معنایی ندارد جز آنکه مجریان اقدامات فرهنگی آنچنانی ! چون کار فرهنگی خود را نارسا و کم تاثیر می دانند از ترس رجوع مجدد رهایی یافتگان به آئین بهایی ، به دستگیری و بازداشت بهائیانی که مرتبط با این اشخاص بوده اند نیز پرداخته تا راه بازگشت کاملا مسدود و مقطوع گردد .

در خاتمه باید بگویم چقدر شایسته تر بود که اقدامات فرهنگی به معنای گفتگوی فرهنگی اندیشه ها محسوب می شد تا انسانها بتوانند در کمال آزادی بی هیچ رعب و ترسی عقاید و باورهای خود را اظهار دارند نه آنکه از ترس حبس و شکنجه دست از عقیده ای برداشته و موافقت دروغین خود را با عقیده ای دیگر ابراز کنند .


۱ ) http://shia-online.ir/article.asp?id=14607&cat=1

۲ ) http://hranews.org/news/9777.aspx

۳ ) http://hranews.info/news/10767.aspx

۴ ) http://news.persian-bahai.org/node/1666

۵ ) برای حفظ حرمت و امنیت این اشخاص از بردن نام کامل این شهروندان خودداری می شود و فقط به حروف اولیه نام یکی از ایشان که ” ح – میم ” می باشد بسنده می کنم چرا که به نظر نگارنده این فرد یا افرادی نظیر وی هنوز بهایی هستند حتی اگر برخلاف آیه شریفه قرآن ( لا اکراه فی الدین ) به جبر و زور مسلمان شده باشند نه با استدلال و گفتگوی فرهنگی .

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید