خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی  >  محکومیت بیست و چهار نفر از دراویش گنابادی به زندان ، شلاق و تبعید

محکومیت بیست و چهار نفر از دراویش گنابادی به زندان ، شلاق و تبعید

خبرگزاری هرانا – ۲۴ تن از دراویش و پیروان سلسله نعمت اللهی گنابادی به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق تجمع غیرقانونی”، به تحمل حبس، شلاق و تبعید به مناطق محروم محکوم شدند.

به گزارش سایت مجذوبان نور،  براساس رأی شعبه ۱۰۱ دادگاه جزایی شهرستان گناباد ، ۲۴ نفر از دراویش به نام های عبدالرضا کاشانی، علیرضا عباسی، نظر علی مروی، محمد مروی شهری، شکرالله حسینی  بیدختی، علی کاشانی، محمد کاشانی، سعید کاشانی، امیر روشن مجاور صوفی، علی محمد امانیان، روح الله صفری، احسان امانیان، علی عباسی بیدختی، ابراهیم عباس زاده، محمد علی جعفری، حسین مهدوی، حسین عباس زاده بیدختی، رحمت حسینی، رامین سلطانخواه، رضا کاخکی، بهروز مجاور صوفی، علی میر، ظفر علی مقیمی و حسن بلوچی بیدختی، به زندان، شلاق و تبعید محکوم شدند.

بر اساس این گزارش، ۱۴ تن از دراویش به تحمل سه ماه و یک روز حبس تعلیقی ( به مدت سه سال ) و بیست و پنج ضربه شلاق تعزیری محکوم شده و ۱۰ تن دیگر به نام های عبد الرضا کاشانی، علیرضا عباسی، نظر علی مروی شهری، محمد مروی شهری، شکرالله حسینی، علی کاشانی فر، محمد کاشانی، احسان امانیان، رامین سلطانخواه و ظفر علی مقیمی نیز با این بهانه که درتجمع دراویش در تیرماه سال گذشته ، نقش رهبر را ایفا و نسبت به تحریک سایر متهمین اقدام نموده اند به تحمل پنج ماه حبس تعزیری و پنجاه ضربه شلاق و اقامت اجباری به مدت یکسال در مناطق محروم، محکوم شدند.

در بخشی از این دادنامه آمده است : ” تجمع چند صد نفری در جلو مکان و ادارات دولتی (زندان و دادگستری) قطعاً موجب اخلال در نظم و عبور و مرور می گردد و هر گونه تجمع و راهپیمائی بدون اخذ اجازه از مراجع ذیربط غیر قانونی تلقی می گردد ” این مطالب در حالی در رأی دادگاه ذکر شده که برابر اصل ۲۷ قانون اساسی ایران، تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز از جمله حقوق شهروندان کشور است و نیازمند هیچگونه مجوزی نبوده و دولت موظف به تأمین امنیت این تجمعات می باشد .

گفتنی است در ۲۸ تیرماه ۸۸ یکی از دراویش گنابادی مرحوم شد که پیکر ایشان علی رغم تهدید و فشار مأمورین امنیتی در آرامگاه خصوصی وی در مزار سلطانی بیدخت دفن گردید. متعاقب این اقدام، همسر و دو فرزند و یکی از بستگان آن مرحوم و متصدی مزار سلطانی به دستور دادستان بازداشت شدند که این اقدام، اعتراضات گسترده بازماندگان وی و دراویش را درپی داشت و با حضور در مقابل دادستانی ،‌ خواستار آزادی فوری بازداشتیها شدند. متأسفانه این اجتماع قانونی دراویش با برخورد گارد پلیس و پرتاب گاز اشک آور به خشونت کشیده شد و عده ای مورد ضرب و شتم قرار گرفته و جمعی دستگیر  شدند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید