خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۹, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۱۷ ساعت ۱۸:۲۴:۲۷

    خانه  > سایر گروهها  >  پنجاه و هشت درصد لیسانسه ها بیکارند

پنجاه و هشت درصد لیسانسه ها بیکارند

خبرگزاری هرانا – ۵۸ درصد فارغ التحصیلان دوره کارشناسی و ۳۸ درصد فارغ الحصیلان دوره کاردانی در کشور بیکارند.

به گزارش مهر، رئیس دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه زنان در اغلب رشته‌ های دانشگاهی بر مردان پیشی گرفته ‌اند، گفت: در زنان به جز رشته های علوم تربیتی دو برابر نسبت جامعه بیکاری وجود دارد.

احمد شعبانی پنج شنبه در همایش آمایش سرزمین آموزش عالی در دانشگاه شهید بهشتی گفت: بحث جنسیت باید به عنوان یکی از شاخصه‌ های مهم در آمایش سرزمین آموزش عالی مورد توجه قرار گیرد. این شاخص باید هم از نظر توزیع جمعیتی و هم در رشته‌ها مطرح و برای آن برنامه‌ریزی و آسیب‌شناسی شود.

وی اظهار داشت: ۷۵ درصد ورودی‌های دانشگاه شهید بهشتی در سال جاری دختران هستند.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: ۵۸ درصد فارغ التحصیلان دوره کارشناسی و ۳۸ درصد فارغ الحصیلان دوره کاردانی در کشور بیکارند. همچنین عدم تناسب عرضه و تقاضا در اغلب رشته های علوم انسانی و کشاورزی باعث افزایش درصد بیکاری فارغ التحصیلان در این رشته ها شده است.

وی افزود: بیکاری فارغ التحصیلان مرد در اغلب رشته ‌ها به جز کشاورزی و دامپزشکی از متوسط بیکاری کشور پایین تر است اما در زنان به جز رشته های علوم تربیتی دو برابر نسبت جامعه بیکاری وجود دارد.

شعبانی گفت: میزان اشتغال دانش آموختگان در شغلهای دولتی در سالهای ۱۳۵۵ و ۱۳۸۵ ثابت مانده و تحول عظیمی در جذب به وجود نیامده است.

وی اظهار داشت: ۶/۴۸ درصد کل جمعیت کشور در سه بخش صنعت، کشاورزی و ساختمان مشغول به کار هستند در حالیکه تنها ۱۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی در این سه حوزه اشتغال به کار دارند. این یعنی رشد آموزش عالی در صنعت و کشاورزی به وجود نیامده و این دو حوزه همچنان در کشور ما به صورت سنتی هستند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید