خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  ابراز نارضایتی شاکیان پرونده‌ کوی دانشگاه از نحوه رسیدگی به اتهامات

ابراز نارضایتی شاکیان پرونده‌ کوی دانشگاه از نحوه رسیدگی به اتهامات

خبرگزاری هرانا – در پی برگزاری جلسات اولیه محاکمه عاملان حمله به کوی دانشگاه در هفته گذشته در دادگاه نظامی تهران، یکی از نمایندگان حقوقی دانشگاه تهران که به عنوان نماینده شاکی در این جلسات حضور داشته از شیوه تنظیم کیفرخواست و رسیدگی به اتهامات مهاجمان انتقاد کرد.

به گزارش جرس، وی در دیدار با جمعی از اعضای دانشجویی کمیته حقیقت‌یاب حوادث کوی دانشگاه که برای پیگیری پرونده کوی به دیدار وی رفته بودند، اظهار داشت که در این محاکمه به جز یک سرهنگ نیروی انتظامی هیچ مقام انتظامی دیگری حاضر نشده و مطابق گفته کیفرخواست قرائت شده در جلسه اول، حتی نیروی انتظامی هیچ کمکی نیز برای معرفی ماموران خاطی خود نکرده است.

این فرد مطلع همچنین به سخنان دو دانشجوی شاکی در این جلسات اشاره کرد و گفت: در حالی که یکی از دانشجویان شاکی در جلسه اول خطاب به قاضی به صراحت اعلام داشت که توسط ماموران انتظامی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و مقصر اصلی را نیروی انتظامی می داند، با این حال هیچ مامور انتظامی در این محاکمه حضور نداشت. تنها یکی از سرهنگ‌های نیرو انتظامی به عنوان متهم احضار شده بود که آن هم مربوط به حمله روز قبل به پردیس دانشگاه بود نه کوی دانشگاه.

وی هم چنین گفت: عوامل بسیجی و لباس شخصی حاضر شده از افراد رده چندم بودند که در تخریب اموال دانشگاه و ضرب و شتم دانشجویان دخیل بودند اما آمران اصلی در این پرونده شناسایی نشده اند.

وی به اصرار نیروی انتظامی به اخذ دستور حمله به کوی دانشگاه از فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران، اشاره کرده و عنوان کرد: حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در گزارش تسلیمی خود مجددا این مساله کذب را مطرح کرده که ورود نیروی انتظامی به کوی دانشگاه به درخواست رهبر بوده است. در حالی که رهبر هیچ گونه درخواستی از نیروی انتظامی برای ورود به کوی دانشگاه نداشته است و مساله ای که حفاظت نیروی انتظامی پیوسته روی آن تاکید می‌کند به حمله روز یک‌شنبه به پردیس دانشگاه بازمی‌گردد نه کوی دانشگاه.

گفتنی است اولین جلسه‌ رسیدگی اش به پرونده‌ ۲۷ نفر از متهمان حوادث کوی دانشگاه تهران در سال گذشته، ۱۳ مهرماه، در شعبه‌ دوم دادگاه نظامی یک تهران برگزار شد.

درجریان این حوادث، گروهی از لباس شخصی ها و ماموران یگان ویژه پاسداران، در شامگاه ۲۴ خرداد و ساعات اولیه ۲۵ خرداد، به دانشجویان معترض به نتایج انتخابات حمله برده و همانند حملات ۱۸ تیرماه ۷۸، محل مسکونی دانشجویان را مورد حمله و آنها را نیز آماج ضرب و شتم قرار داده و گروهی را بازداشت کردند و از محل بردند.

لازم به ذکر است بعد از حوادث حمله به کوی دانشگاه، رهبر جمهوری اسلامی نیز آنرا فاجعه خوانده و خواستار پیگیری آن شده بود.

چند ماه پیش نیز تلویزیون فارسی بی بی سی تصاویری را برای اولین بار به نمایش گذاشت که در آن تصاویر ماموران گارد ضد شورش دیده می شد که دانشجویان را به طرز وحشیانه ای کتک می زدند.

بسیاری از دانشجویان دستگیر شده، همان شب به طبقه منفی چهار وزارت کشور منتقل شدند و تحت شکنجه قرار گرفتند. برخی از این دانشجویان نیز همچون عباس کاکایی اکنون و با گذشت بیش از ۳۰۰ روز از بازداشت خود از ملاقات محروم است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید