خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۸۹, 20th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۷/۲۱ ساعت ۸:۳۴:۰۸

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  محکومیت سعید مرادی نقده فعال دانشجویی، از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

محکومیت سعید مرادی نقده فعال دانشجویی، از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

خبرگزاری هرانا – سعید مرادی نقده دانشجوی رشته حقوق دانشگاه گیلان، از فعالین دانشجویی و مدیر مسئول سابق نشریه “قوپوز” از سوی هیئت گزینش سازمان سنجش ممنوع  التحصیل اعلام شده است.

به گزارش دانشجو نیوز، سعید مرادی نقده در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ستاد اصلاح طلبان گیلان فعالیت می کرده است. وی هم چنین عضو شورای سردبیری نشریه “چاغری”، دبیر انجمن شهریار و انجمن اسلامی دانشگاه گیلان نیز بوده است.

این فعال دانشجویی اخیرا با ارسال نامه ای به نمایندگان مجلس اعتراض خود را از بی پاسخ ماندن پیگیریها و تلاشهایش در مراجعه به سازمان سنجش، مقامات ومسئولین کشوری بیان داشته است.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اقرا باسمه ربک الذی خلق…

خدمت آقایان:

دکتر علی لاریجانی ،ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

دکتر جواد جهانگیرزاده ،نماینده محترم مردم ارومیه

علی زنجانی حسنلویی،نماینده محترم مردم نقده و اشنویه

با سلام

چندین بار قصد کردم که دست به قلم شوم ونامه ای از سر درد به شما بنویسم اما قلم مرا یاری نکرد. در این چند سالی که در منصب نمایندگی مجلس قرار دارید مطمئنا از اوضاع دانشگاهیان ،اساتید و دانشجویان مطلع هستید ؟آیا کلماتی مانند نقلاب فرهنگی دوم، بازنشستگی اجباری اساتید دانشگاه، بازداشت وتعلیق دانشجویان منتقد دولت به گوشتان خورده است؟از گرفتاری عزیزان دانشجوی فعال در نشریات، انجمنهای اسلامی وکانونهای فرهنگی که توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری دولت کریمه آقای احمدی نژاد ایجاد شده آگاهید؟ حتما که مطلع و با خبرید که اینها خبرهای تازه ای نیستند.چرا که به فرموده امام (ره):«مجلس در راس امور است» و چه امری مهمتر از وضعیت دانشگاهها و موسسات آموزش عالی.

جناب آقای رئیس ونمایندگان محترم مجلس!

چندماهی از پیروزی آقای احمدی نژاددر انتخابات ریاست جمهوری۸۴ نگذشته بودکه زمزمه هایی رسید مبنی بر ایجاد فضای امنیتی در دانشگاهها وشروع انقلاب فرهنگی دوم، افزایش فشار بر دانشجویان فعال و منتقد، توقیف نشریات دانشجویی و اینکه در آزمون کارشناسی ارشد عده زیادی از داوطلبین علیرغم کسب رتبه های عالی توسط هیئت گزینش سازمان سنجش ستاره دار شناخته شده و اجازه تحصیل در آن مقطع را به انها نداده اند.

این اتفاق در سالهای بعد نیز با شدت وحدت بیشتری تکرار شد.دانشجویان ستاره دار و خانواده های محترمشان با بیان اعتراض ونامه نگاری به نمایندگاه محترم مجلس، مقامات و مسئولین عالیرتبه نظام و اعلام شکایت به دیوان عدالت اداری خواستار رفع تبعیض واحقاق حق قانونی خود شدند.اما علی الظاهر دولت مهرورز و وزارت علوم محترمشان عزمشان را جزم کرده بودند تا به هر طریقی که شده تفسیرهای مجعول نادرست وخلاف واقع خود از فرمایشات امام خمینی و رهبر انقلاب را صورت تحقق ببخشند.امری که در دور دوم ریاست پر حرف وحدیثشان به حدی رسیده که حتی صدای مراجع تقلید ر نیز در آورده است.

مقام رهبری در وقایع تیر ۷۸ فرمودند «خدا لعنت کند دستهایی را که نمیگذارند دانشجو سیاسی باشد».در سالهای اخیر نیز در دیدارهای مختلفی که با جامعه علمی _دانشگاهی کشور داشتند بر مسئولیت اجتماعی_سیاسی دانشجویان تاکید داشته و دارا بودن بینش و تحلیل از اوضاع کشور بدون دنباله روی از گروهها وجناهای سیاسی را از وظایف دانشگاهیان دانسته اند.اما متاسفانه آنچه در واقعیت به وقوع پیوسته خلاف این فرمایشات را میرساند.بازداشت وتعلیق صدها تن از فعالین دانشجویی آذربایجانی در سال ۸۵ و تیر ۸۷ به علاوه اتفاقات ناگوار خرداد ۸۸ که دل هر ایرانی مسلمان را به درد می آورد تنها گوشه ای از واقعیات جامعه دانشگاهی است. دانشجویانی که اکثر آنها متعهد و از خانواده های با ایمانی بودند که نتوانستند وجدان خودرادر قبال اوضاع کشور خاموش نگهدارند و مسئولیت اجتماعی خود را از یاد نبردند اما چنان بلایی سرشان امد که خود خبر دارید.به خدا شرمم می آید در حالیکه دوستان وهمکلاسیهای من ماهها است که در بازداشت به سر میبرند و عده کثیری هم در حال سپری کردن حبسهای چندین ساله خود هستند در این اوضاع مدعای حق ادامه تحصیل خود را به شما عرضه کنم.

در هر حال جناب آقای رئیس و نمایندگان عزیز!

بنده سعید مرادی نقده،دانشجوی رشته حقوق دانشگاه گیلان و داوطلب کنکور کارشناسی ارشد سال ۸۹ مثل چه بسیار از همقطاران و همردیفانم در طول دوران تحصیل با سودای تعالی خود و میهن اسلامی بدون اندک غفلتی در علم آموزی وتحقیق و پژوهش در فعالیتهای اجتماعی و سیاسی دانشجویی هم دستی داشته ام.سابقه بنده نیز گواه آن است که در مدت حضور در نهادهای و کانونهای دانشجویی و یا ستادهای انتخاباتی به هیچ وجه از قوانین عادی ورسمی کشور وآیین نامه های دانشگاهی تخطئی ننموده ام.

به طوریکه حتی یک اخطار کتبی هم از سوی کمیته انضباطی دانشگاه گیلان در یافت ننموده ام. جهت اطلاع میتوانید از حراست دانشگاه استعلام بفرمایید. لازم به ذکر است اگر چه دو بار که مدت هر یک کمتر از یک ماه بود خدمت دوستان امنیتی بازداشت شده ام اما خوشبختانه از سر رافت بوده یا حکمت و یا تقدیر تا به حال حکمی از محاکم قضایی در یافت نکرده ام. تا اینکه در این اواخر جهت رفع به اصطلاح نقایص!! پرونده کنکور کارشناسی ارشد به هیئت گزینش سازمان سنجش کراجعه کرده بودم که اطلاع یافتم آن هیئت مقرر فرموده اند که ادامه تحصیل به صلاح خود و خانواده ام نیست! و بدین ترتیب مرا از ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس بازداشتند.

آقایان نماینده مجلس!

شما خود در جایگاهی قرار دارید که وظیفه اصلی آن بعد از قانونگذاری ،نظارت بر قوه مجریه وحسن اجرای قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی است.ابزار قانونی این امر توسط قانونگذار سوال، تذکر واستیضاح تعیین شده است.تکرار این جمله امام(ره) که در ابتدا عرض کردم شایداساعه ادب خدمت نمایندگان باشد اما در این خزان پاییزی به نظر میرسد بیش از این بایستی مستمسک قرار گیرد که «مجلس در راس امور است». مطمئنا امور دانشگاه به ویژه وضعیت دانشجویان ستاره دار واجد اهمیت و ارزش و توجیه منطقی در محضر نمایندگاه مجلس هستند که لیاقت چند دقیقه سوال از ریاست جمهوری محترم ،وزیر علوم و مسئولین سازمان سنجش داشته باشند.حال درخواست دارم اگر مایلید اعتماد سلب شده دانشجویان ستاره دار از نمایندگان مجلس، مسئولین وزارت علوم و مخصوصا جناب آقای احمدی نژاد بیش از این زایل نگردد چندین تذکر و سوال ذیل را در حق ما مبذول فرمایید:

مگر نه اینست که دانشگاه را مبدا تحولات می شناسیم ودانشجو باید سیاسی باشد، پس چرا فعالین دانشجویی منتقد دولت متحمل هزینه های زیادی شده و از حق طبیعی خود جهت ادامه تحصیل محروم میشوند؟آیا با حق ادامه تحصیل آشنایی دارید و تا به حال به اصول ۳،۲۰،و ۳۰ قانون اساسی ومواد ۲۲ و ۲۷ اعلامیه حقوق بشر و ماده ۱۳ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی اجتماعی وفرهنگی نگاهی انداخته اید؟ شاید این اصول را نیز همچون قطعنامه های شورای امنیت بی ارزش و عبث میپندارید واعتنایی به آنها قائل نیستید؟ اما بدانید باعث تاسف بسیار است که در مناظره های انتخاباتی به ویژه در مقابل همزبان عزیزم مهندس موسوی از پایبندی به قوانین دم میزدید اما به قوانین مصوب خودتان ترتیب اثر نداده و آنها را نقض میکنید. حل و رفع این تناقض آشکار و تبعیض آمیز بر عهده نمایندگان محترم مجلس است اما از آنجایی که ایشان را نازلتر از خود میدانید چندان امیدی با آن هم ندارم.

مگر نه اینکه در تعالم مذهبی ما مقام عالم والاتر از شهید شناخته شده است و حق تحصیل جزو حقوق اولیه شناخته شده است که اگر در چین هم باشد بایستی در جستجوی آن دریغ نورزیم؟ سه سال است که برای دانشجویان ناصالح از نظر سازمان سنجش کارنامه هم صادر نمیکنند آیا لیاقت دریافت کارنامه ی آزمونی که در آن ثبت نام و شرکت کرده ایم نیز نداریم؟

آقای رئیس جمهور وزیر محترم علوم و مسئولین سنجش!

من دانشجویی که با شما سخن میگویم بیش از یک سال است که پدر و مادرم جدا ازهم زندگی میکنند و مادرم با ۴/۳حقوق بازنشستگی پدرم زندگی من و برادر کوچکم را با خون دل و زحمات فراوان اداره میکند به امید انکه من و برادرم در دانشگاههای سراسری قبول شده و مدارج علمی را با افتخار طی کنیم..به همین دلیل تبعا بنده در کنار تحصیل و آماده سازی برای کنکورکارشناسی ارشد در این یک سال برای اینکه فشار زیادی به خانواده وارد نیاید مجبور بودم علاوه بر دانشجویی شغل شریف کار گری را هم تجربه کرده باشم. بنا براین چرا از همان ابتده صلاحیت من را بررسی نمیکنید تا اینهمه وقت و انرژی بیحاصل را به جای علم آموزی صرف کار بکنم که صلاحیت آن را دارم؟
راهی که در پیش گرفته اید نه به صلاح دانشجو نه دین و مذهب نه آینده انقلاب و نه حتی بشر است .دانشگاهی را که میخواهید با این اعمال و محدودیتها وممنوعیتها اسلامیش کنید به نظر میرسد اندک مایه های انسانی خود رادر حال از دست دادن است.

مگر میشود دانشگاه را از روح آکادمیک آن یعنی آزادی و آزاد اندیشی ونقد علمی محروم کرد و انتظار داشت که رتبه های علمی جها از ان کشور ما باشد؟
در پایان از نمایندگان هم زبان خودم میخواهم که این ضرب المثل شیرین تورکی آذربایجانی را هم بر مجلسیان و هم بر مسئولین اجرایی فعلی کشور متذکر شوند که «قیش گئدر آما اوزو قارالیخ کوموره قال »

سعید مرادی نقده دانشجوی ممنوع التحصیل کارشناسی ارشد سال ۸۹

مهر ماه ۱۳۸۹ هجری شمسی

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید