خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف  >  اخراج ده استاد جوان دانشگاه شهید بهشتی

اخراج ده استاد جوان دانشگاه شهید بهشتی

خبرگزاری هرانا – احمد شعبانی رئیس دانشگاه شهید بهشتی اخیرا طی نامه ای به روسای دانشکده ها و پژوهشکده های وابسته به این دانشگاه از مورد ملاحظه جدی قرار نگرفتن اعضای هیئت علمی جدید الاستخدام این دانشگاه انتقاد کرده و گفته است: “بدیهی است دانشگاه فرآیند بکارگیری موثر اعضای هیئت علمی جدیدالاستخدام را نظارت خواهد کرد و بازخوردهای لازم را جهت تنظیم مناسب تر امور ارائه خواهد داد.”

 

رئیس دانشگاه شهید بهشتی در ادامه این نامه آورده است: “بعضا مشاهده می شود دانشکده ها و پژوهشکده ها امکان تکمیل وظایف آموزشی اعضای هیئت علمی جدیدالاستخدام را فراهم نکرده و در خصوص اشتغال به فعالیت های مربوط به راهنمایی و مشاوره پایان نامه و رساله های دانشجویان نیز مورد ملاحظه جدی قرار نمی گیرند و این در شرایطی است که استفاده از مدرسین مدعو (در تدریس، هدایت و مشاوره پایان نامه ها) در برخی از زمینه های مشابه تخصصی محسوس می باشد.”

دکتر احمد شعبانی در گفتگو با مهر زوایای گوناگونی از آنچه در نامه یاد شده مورد توجه قرار گرفته را تشریح کرد.

شعبانی گفت: دانشگاه شهید بهشتی دو سال پیش حدود ۱۰۰ عضو هیئت علمی پیمانی داشت. پس از بررسی ها مشاهده شد که ۱۰ نفر از این ۱۰۰ عضو هیئت علمی در دانشگاهها و مراکز دیگر نیز استخدام تمام وقت هستند. یعنی ۱۰ درصد اعضای هیئت علمی پیمانی دانشگاه شهیدبهشتی استخدام دو محل بودند، به عبارتی هم در دانشگاه شهید بهشتی حقوق تمام وقت می گیرند و هم در مراکز دیگر که عمدتا دانشگاه آزاد بود.

رئیس دانشگاه شهیدبهشتی افزود: این ۱۰ نفر را که عضو هیئت علمی تمام وقت دانشگاه شهید بهشتی نیز بودند، دانشگاه قراردادشان را یکطرفه لغو و عملا اخراج کرد. همزمان خیلی از روسای دانشکده ها مراجعه می کردند و عنوان می نمودند که آنها اشتباه کرده اند. در نامه به روسای دانشکده ها خواسته ایم به شکلی به دانشکده ها تذکر دهیم که اگر قرار است این اعضای هیئت علمی جوان در دانشگاه حفظ شوند باید بر روی آنها نظارت صورت گیرد که خودشان را درگیر اینجا و آنجا نکنند و مدیران گروهها و روسای دانشکده ها مواظبت کنند تا اعضای هیئت علمی جوان حضور تمام وقت در دانشگاه داشته باشند.

وی با اشاره به آنچه که تحت عنوان گارد گروههای آموزشی در برابر اعضای هیئت علمی جوان عنوان می شود به مهر گفت: فقط پیشکسوتان و گروهها نیستند که ممکن است در برابر ورود یا بکارگیری حداکثری اعضای هیئت علمی جوان گارد بگیرند بلکه خود این نیروهای جوان نیز مقصر هستند. این نگاه که بخواهند برای اعضای هیئت علمی جوان گارد بگیرند و درس نگذارند در دانشگاه شهیدبهشتی کمتر مطرح است.

رئیس دانشگاه شهیدبهشتی در عین حال خاطرنشان کرد: البته برخی گروهها و دانشکده های خیلی خوب دانشگاه شهید بهشتی استدلال می کردند که در بدو ورود اعضای هیئت علمی جوان نمی توانند آنها را سر کلاسهای تحصیلات تکمیلی بخصوص دوره دکتری بفرستند یا نمی توانند به آنها پایان نامه بدهند.

احمد شعبانی در بیان دیدگاههای موجود در فضای مدیریت کلان دانشگاه شهیدبهشتی درباره اعضای هیئت علمی جوان گفت: اعتقادمان در دانشگاه شهید بهشتی این است که ساعت موظفی اعضای هیئت علمی جوان حتما تکمیل شود و برای اینکه درآمدی داشته باشند تا نگاهشان به بیرون نباشد تدبیری بیاندیشند. به عنوان نمونه اگر قرار است استاد بازنشسته یا استاد دانشگاه دیگر را به عنوان استاد مدعو بکار گیرند، در صورتی که اعضای هیئت علمی جوان می توانند درسی اضافه تر از ساعت موظفی شان ارائه کنند همین اعضای هیئت علمی جوان به جای اساتید مدعو بکار گرفته شوند.

وی افزود: با اشتغالاتی که درون دانشگاه برای اعضای هیئت علمی جوان بوجود می آید دیگر آنها به دنبال اشتغال در خارج دانشگاه نمی روند. بنابراین ضمن اینکه ساعت موظفی اعضای هیئت علمی جوان باید پر شود، گروهها و دانشکده ها نیز باید توجه داشته باشند تا اگر درسی وجود دارد که بخواهند برای آن استاد مدعو بکار گیرند، این کار را نکنند و ارائه این دروس را در اختیار اعضای هیئت علمی جوان خارج از ساعات موظفی شان قرار دهند. این کار موجب می شود تا درآمد اضافی به این اعضای هیئت علمی جوان تعلق گیرد که در اول زندگی قرار دارند و نیازمند نیز هستند.

رئیس دانشگاه شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: تاکید بر روسای دانشکده ها و مدیران گروههای آموزشی این است که نظارت داشته باشند تا اعضای هیئت علمی جوان ۴۰ ساعت حضورشان طی ۵ روز هفته را که قانون تصریح کرده است رعایت کنند و توجه داشته باشند که آنها مجاز نیستند بیرون از دانشگاه فعالیت کنند.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی در ادامه این گفتگو با تاکید بر اینکه هیچ گونه گاردی در جذب عضو هیئت علمی جدید در دانشگاه شهید بهشتی وجود ندارد در این زمینه توضیح داد: در دانشگاه شهید بهشتی مشکلی برای ورود عضو هیئت علمی جدید وجود ندارد. با توجه به سیاست استخدامی اعضای هیئت علمی که توسط هیئت اجرایی جذب طراحی شده است هیچ گونه گاردی در ورود نداریم و اگر فردی صلاحیت های علمی لازم و شاخص های دیگر که مدنظر است را داشته باشد برای ورودش با هماهنگی دانشکده ها تصمیم گیری می شود.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی افزود: طی سه سال گذشته موردی را به یاد ندارم که دانشکده ای در دانشگاه شهید بهشتی عنوان کند فردی را برای به عضویت درآمدن در هیئت علمی خود نمی خواهد اما هیئت اجرایی جذب به این جمع بندی برسد که این نیروی مناسبی است و به هر ترتیبی بخواهد به مجموعه اضافه کند. در سایه تعامل مثبتی که دانشکده ها با هیئت اجرایی جذب داشته اند در زمینه جذب عضو هیئت علمی در دانشگاه شهید بهشتی مشکلی نداشته ایم.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید