خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۷ مهر ۱۳۸۹, 17th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۷/۱۷ ساعت ۹:۲۱:۵۰

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ در شش ماه نخست ۱۳۷ نفر اعدام شدند و بیش از ۱۰۰ مورد حکم اعدام صادر و یا تائید شد

هرانا؛ در شش ماه نخست ۱۳۷ نفر اعدام شدند و بیش از ۱۰۰ مورد حکم اعدام صادر و یا تائید شد

خبرگزاری هرانا – در آستانه روزجهانی علیه حکم اعدام واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اقدام به انتشار آمار صدور، تائید و اجرای حکم اعدام در شش ماه نخست سالجاری کرد.

بر اساس این گزارش در طی نیمسال نخست سالجاری و طبق آمار ثبت شده ۱۳۷ تن اعدام شدند که حکم اکثر آنان به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر بوده است استان های تهران با ۳۲ اعدام ، خوزستان با ۲۲ اعدام و اصفهان با ۲۰ اعدام در رتبه های اول تا سوم در اجرای این حکم قرار دارند.

دست کم ۱۱ تن از متهمین در ملاء عام اعدام شدند که در این میان استان خوزستان با اعدام ۶ نفر در رتبه نخست و لرستان با اعدام سه نفر در ملاء عام در رتبه دوم قرار گرفته است.

حکم اعدام یازده زندانی سیاسی و امنیتی در طی شش ماه نخست سالجاری اجرا شده است که اکثر متهمان نیز به اتهام محاربه اعدام شدند.

این گزارش در ادامه می افزاید دادگاه های عمومی و انقلاب کشور در نیمسال نخست سالجاری دست کم ۱۰۱ مورد حکم اعدام را برای شهروندان ایرانی صادر و یا تائید کرده اند. که در این میان دو حکم صادره به شیوه سنگسار است.

هم چنین از میان احکام صادره ۲۹ مورد آن به دلیل فعالیت سیاسی و یا شرکت در تجمعات اعتراضی بر علیه حکومت از طریق محاربه بوذده است که شیوه اعدام دو مورد آن به صورت تیرباران بوده است.

این گزارش در پایان یادآوری می کند آمار اعلام شده تنها مواردی است که از سوی نهادهای حقوق بشری و یا رسانه های حکومتی اعلام شده است و انتظار می رود آمار واقعی بیش از آمار ثبت شده باشد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید