خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  حقوق معوقه؛ مشکل بزرگ کارگران ایران

حقوق معوقه؛ مشکل بزرگ کارگران ایران

خبرگزاری هرانا – شمار زیادی از کارگران در ایران در کنار گرانی و تورم روزافزون و هم چنین نگرانی از بیکار شدن، با مشکلی به نام پرداخت نشدن حقوق و مزایای خود نیز مواجهند.

این مشکل در سالیان اخیر، به ویژه به دلیل واردات گسترده کالاهای خارجی، موجب بروز مشکلات اقتصادی برای بخش صنعت ایران شده است.

بر اساس گزارش منتشر شده ار سوی رادیو فردا، از جمله پیامدهای این مشکلات، اخراج های بی رویه و همچنین پرداخت نشدن حقوق و مزایای کارگران است، کارگرانی که به نوشته خبرگزاری «ایلنا»، با حداقل حقوق دریافتی ۳۰۳ هزار تومان در ماه، با افزایش قابل توجه قیمت اقلام ضروری مانند لبنیات، تخم مرغ، برنج، حبوبات، میوه، گوشت، قند و شکر، چای و روغن نباتی مواجهند.

یکی از کارگران شرکت کاغذ پارس در هفت تپه در این مورد به « رادیو فردا» می گوید: « در حالی که تولید شرکت بالا است، سه ماه است که به کارگران حقوق نداده اند. در پاسخ به اعتراض کارگران هم می گویند که پول نیست، اما ما می خواهیم بدانیم که این کاغذها کجا میروند که می گویند فروش نداریم.»

وی با اشاره به مشکلاتی که عدم پرداخت حقوق برای کارگران به بار آورده است، می افزاید:« به رغم اینکه همه چیز در کارخانه درست است، اما وقتی برای گرفتن مساعده می رویم، چیزی نمی دهند و می گویند که اصلا پول موجود نیست.»

به گفته این کارگر شرکت کاغذ پارس، برخی از کارگران بازنشسته این شرکت هم از یک سال پیش تاکنون، حتی یک ریال هم دریافت نکرده اند.

در عسلویه نیز که زمانی از آن به عنوان قطب اقتصادی ایران نام برده می شد، وضعیت مشابهی حاکم است و شمار قابل توجهی از شرکت ها دستمزد کارگران را به طور مرتب پرداخت نمی کنند.

یکی از کارگران شاغل در عسلویه به « رادیو فردا» می گوید:« الآن وضعیت شرکت ها در عسلویه خوب نیست و مشکل مالی دارند و به خاطر قطعتا هم با مشکل تحریم مواجهند.

وی با اشاره به نارضایتی کارگران شرکتی که در آن کار می کند، می افزاید:« تا حالا که اعتراض کارگران به جایی نرسیده است و فقط جواب های سربالا به ما داده می شود و در عوض، به دلیل کمبود نقدینگی، کارگران اخراج می شوند.»

در این وضعیت، گزارش های روزافزونی در مورد تجمع و اعتصاب کارگران در رسانه ها و نیز وبسایت های کارگری انتشار می یابد.

از جمله، خبرگزاری « ایلنا» گزارش داد که حدود ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی پارس قو در تهران روز چهارشنبه در اعتراض به آنچه نامشخص بودن وضع شغلی خود نامیدند، تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، کارگران با چسباندن اعلامیه‌‌ها و پارچه‌نوشته‌هایی بر در ‌ورودی کارخانه روغن نباتی پارس قو خواستار توجه مسئولان نسبت به وضع کنونی این کارخانه شدند؛ کارخانه ای که به گفته آنان، زمانی بیش از ۱۷۰۰ کارگر داشت، اما درحال حاضر، تعداد شاغلان در آن به ۴۲۰ کارگر کاهش پیدا کرده‌ و بدهی اش تا سال گذشته به ۱۱۵ میلیارد تومان رسیده است.

کارخانه روغن نباتی پارس قو، یکی از واحدهای تولیدی زیرمجموعه بنیاد شهید محسوب می‌شود.

همچنین به نوشته وبسایت اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران شرکت واگن پارس اراک جهت دریافت حقوق ومطالبات حدود دو سال اخیر خود روز ۱۳ مهر ماه درمقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

شرکت واگن پارس پس از واگذاری به بخش خصوصی توسط دولت محمود احمدی نژاد در راستای تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی، دچار بحران شده است.

پیشتر، اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش داده بود که کارگران کارخانه لاستیک البرز (کیان تایر) در روزهای شنبه و یکشنبه در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه دستمزد معوقه خود و سایر مشکلات موجود دست به اعتصاب زدند.

این تشکل کارگری خبر داد که ۳۵۰۰ کارگر کارخانه لاستیک بارز در استان کرمان نیز سه روز در هفته گذشته در اعتراض به شرایط کاری خود و پرداخت نشدن اضافه کاری شان دست به اعتصابی سه روزه زدند.

خبرگزاری « فارس» نیز در گزارشی در این زمینه به نقل از جواد منصوری، مدیرکل کار و امور اجتماعی استان کرمان، نوشت: کارگران معترض این کارخانه به حقوق قانونی خود دست پیدا کردند.

سیامک طاهری، روزنامه نگار در تهران، در خصوص این اعتراض های صنفی کارگری که رو به گسترش گذاشته است، به « رادیو فردا» می گوید:« مشکلات کارگران نه تنها حل نشده، بلکه روز به روز انباشته شده و به صورت یک معضل عظیم در آمده است.»

آقای طاهری با اشاره به این موضوع که باید انتظار گسترش این مشکلات را داشت، اضافه می کند:« مشکل نخست کارگران، در درجه اول، پرداخت نشدن حقوق شان است که باعث می شود امکان زندگی کردن را از دست بدهند. این در حالیست که حقوق بسیاری از آنان ۳۰۳ هزار تومان، یعنی حداقل دستمزد تعیین شده برای آنان است.»

وی اشاره می کند که برخی از کارگران به خاطر قراردادهای سفید امضا، حقوق های کمتری هم، آنهم با تاخیر دریافت می کنند و می افزاید: در این شرایط، چاره ای جز اعتراض برای کارگران باقی نمی ماند.

پیش از گزارش های اخیر در مورد اعتراض های صنفی کارگری، خبرگزاری های « ایسنا» و « مهر» از تجمع گروهی از کارگران شرکت کرپ ناز کرمانشاه، تولید کننده پارچه، و همچنین خبرگزاری های فارس و ایلنا از تجمع ۳۰۰ کارگر کارخانه ریسندگی خاور رشت برای دریافت حقوق معوقه خود خبر داده بودند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید