خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۸۹, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ ساعت ۴:۵۹:۲۲

    خانه  > سایر گروهها  >  می گوینداز طرف مقام رهبری مجوز نماز ندارید

می گوینداز طرف مقام رهبری مجوز نماز ندارید

خبرگزاری هرانا – اولین برخورد با برگزاری نماز جمعه در زمان حیات آیت الله غروی در سال ۵۹ بود که در اطراف شهر در عاشق آباد اصفهان حاج آقا نماز برگزار می کردند در یکی از نمازها مامورین لباس شخصی به نماز حمله کردند و آقای سید محمد حسین احمدی برادر آیت الله غروی در حین صحبت های پیش از خطبه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و در اثر ضربه های وارده به سرشان مدتی بعد در گذشتند.

ابراهیم یزدی، دبیر کل و هاشم صباغیان، عضو شورای مرکزی نهضت آزادی به همراه علی اصغر غروی، غفار فرزدی و احد رضایی، مسولان شاخه های اصفهان، تبریز و زنجان این تشکل سیاسی، ظهر جمعه در شهر اصفهان بازداشت شدند. ماموران امنیتی علت این بازداشت ها را برگزاری نماز جمعه غیر قانونی عنوان کرده بودند.

در این رابطه سایت “تحول خواهی” مصاحبه ای با خانم علیزاده همسر دکتر سید علی اصغر غروی انجام داده، که در ذیل آماده است:


خانم علیزاده بازداشت ها در چه تاریخی و در کجا رخ داده است؟

روز جمعه ۱۰/۷/۸۹ مجلس ختمی به مناسب وفات دختر آقای مسکین در اصفهان برگزار شدکه به همین دلیل آقای دکتر یزدی,آقای مهندس صباغیان,آقای دکتر فرزادی از تبریز و آقای احمد رضایی از زنجان, آقای مصلحی و یکسری از دوستان از نائین و سایر شهرستان ها وارد اصفهان شده بودند و در این مراسم شرکت کرده بودند. بعد از اتمام مراسم ختم برای استراحت و عیادت از یکی از دوستان آقایان یزدی, صباغیان و دکتر غروی و جند تن دیگر از اطرافیان به منزل ایشان رفته و اتفاقا این دوست قدیمی در بستر بیماری بودند و رفتن به منزل ایشان فقط و فقط در جهت عیادت از بیمار بوده و هیچگونه برنامه ای در رابطه با برگزاری نماز تدارک دیده نشده بود.

حادثه چه موقعی از روز و چگونه رخ داد؟

طبق فرمایش آیت الله غروی پدر بزرگوار آقای دکتر که از مراجع تقلید زمان خود بودند; مسلمین موظف اند در هر شرایط و مکانی هرجا تعدادشان به حداقل ۵ نفر رسید به عنوان امر واجب و نه مستحب نماز جمعه را برپا دارند. پیرو همین فرمایش ایشان نماز جمعه برپا گردید و در هنگام خروج از منزل آقای دکتر غروی با ماموران لباس شخصی مواجه شدند و آنها بدون حکم قضایی و فقط با ارائه یک کارت شناسایی وارد منزل گشته, بعد قشونی از نیروهای انتظامی و بسیج که طبق گفته ی ناظرین محلی حدود ۲۰۰ نفر بودند وارد شدندو ابتدا و انتهای خیابان طالقانی را مسدود کرده و به مردم محلی اعلام می شد که تصادف رخ داده.از تمام منزل فیلم برداری شد و دکتر غروی و مهندس صباغیان را کشان کشان روی زمین بردند.

شنیدیم که آقایان وضعیت جسمی خوبی هم ندارند؟

دکتر غروی دیسک کمر دارند تا حدی که نماز یومیه شان هم نشسته بجا می آورند آقای مهندس صباغیان  که قلبشان باطری دارد و آقای دکتر یزدی هم عمل قلب باز انجام داده.

علت بازداشت را چه  چیزی بیان کردند؟

یکی از ماموران اعلام کرد: برگزاری نماز غیر قانونی

آیا سابقه یازداشت و درگیری قبلی هم در مورد برگزاری نماز وجود داشته است؟

اولین برخورد با برگزاری نماز جمعه در زمان حیات آیت الله غروی در سال ۵۹ بود که در اطراف شهر در عاشق آباد اصفهان حاج آقا نماز برگزار می کردند در یکی از نمازها مامورین لباس شخصی به نماز حمله کردند و آقای سید محمد حسین احمدی برادر آیت الله غروی در حین صحبت های پیش از خطبه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و در اثر ضربه های وارده به سرشان مدتی بعد در گذشتند.
بار بعدی در آبان ۷۸ مامورین با حکمی از طرف دادگاه ویژه روحانیت به نمازی که دکتر غروی می خواندند حمله کردند و آقای دکتر بازداشت شدند در همان مورخ به منزل آیت الله غروی هم حمله شد و ایشان را می خواستند بازداشت کنند و آنقدر این حمله وحشیانه و سبع منشانه بود که همسر آیت الله که بیمار و در منزل بستری بودند به حالت کما رفتند و فردا صبح همان روز هم فوت کردند و شاید هم به همین دلیل از بازداشت حاج آقا منصرف شدند. در همین موقع به نماز جمعه در نائین حمله شد و آقای فرامرزی و علیزاده پدر اینجانب بازداشت شدند.
موعد آخر در ۱۲/۵/۸۶ بود که به امامت آقای مصلحی برگزار می شد که به طرز ددمنشانه ای حمله شد و آقای مصلحی بازدداشت شدند و در پایان از همه تعهد گرفتند که در نماز غیر قانونی شرکت نکنند.

علت حمله به نماز را چه می دانید؟

می گویند که آقای دکتر غروی مجتهد نیستند و لی ما علت حمله به نماز آیت الله غروی را هم نمی دانیم ایشان که مجتهد بودند.
و بعد هم با حکم دادگاه ویژه روحانیت به نماز دکتر حمله بردند که این هم به تناقض عدم مجتهد بودن آقای دکتر است. ضمنا می گوینداز طرف مقام رهبری مجوز نماز ندارند.
در پایان ممنون از همکاری و وقتی که برای ما گذاشتید و با امید به آزادی آقای دکتر و سایر اسرای سبز اگر صحبتی باقی مانده بفرمایید.

من هم آرزویم آزادی برای همه ی زندانیانی هست که به جهات مختلف در بند به سر میبرند. اما سفارش من به جوانان میهن این است که در راه استیلای آزادی و وطن خود از هیچ گونه فداکاری و گذشتی دریغ نکنید و هرگز نا امید نشوید.

تحول خواهی

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید