خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۹, 19th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۱۶ ساعت ۱۵:۱۸:۳۲

    خانه  > سایر گروهها  >  شریعتمداری در دادگاه به بسیاری از فعالان جنبش زنان افترای ناموسی زد!

شریعتمداری در دادگاه به بسیاری از فعالان جنبش زنان افترای ناموسی زد!

نسرین ستوده یکی از وکلای شیرین عبادی در دادگاه شکایت از حسین شریعتمداری در مصاحبه ای با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با بازگویی زوایای تخلی از یک دادگاه یک طرفه گفت که قاضی نه تنها جانب بی طرفی را نگه نداشت بلکه به شریعتمداری اجازه تا به موکل وی اتهاماتی بزند که از آوردن دلیل ومدرک برای آنها عاجز بود. وی گفت که در این جلسه شریعتمداری فعالان حوزه زنان را با بی حرمتی و با زشت ترین کلمات خطاب کرده است. ستوده افزوده است که شریعتمداری را فردی کم سواد یافته است. آخرین جلسه رسیدگی به شکایت شیرین عبادی از روزنامه کیهان ساعت ۹ صبح روز یک شنبه ۱۲ اردیبهشت ۸۹، در کاخ دادگستری تهران برگزار شد.

 

عضو کانون مدافعان حقوق بشر به کمپین گفت دادگاه بر خلاف رویه ی جاری در تمامی پرونده های اتهامی بعد از تفهیم اتهام قرار تامینی از او اخذ می کند که در پرونده های اتهامات سیاسی گاه تا وثیقه های یک میلیارد تومانی هم پیش می رود. اما به دلیل حاشیه امنیتی که مدیرمسئول روزنامه کیهان از آن برخوردار است هیچ تامینی حتا در حد قرار التزام نیز از او اخذ نشده است.

اتهامات حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان در این پرونده که مورد تایید نماینده دادستان قرار گرفته و به صدور کیفرخواست منجر شده است نشر اکاذیب، توهین، افتراء، و جعل عکس عنوان شده است.

نسرین ستوده یکی از وکلای شیرین عبادی که در جلسه دادگاه امروز حضور یافته بود در گفتگویی با کمپین بین المللی حقوق بشر گفت این دادگاه که بنا بود به صورت علنی برگزار شود تنها برای طرفداران متهم علنی بود و برای کسانی که به طرفداری از شاکیان حضور پیدا کرده بودند با محدودیت های زیادی مواجه بود و ضمن آن که از ورود خبرنگاران مستقل نیز ممانعت به عمل آمد خبرنگاران خبرگزاری های وابسته به دولت و نشریات و رسانه هایی از جمله کیهان در این جلسه حضور داشتند.

ستوده با اعلام این که در این جلسه، حق دفاع به شکل کاملا غیرقانونی از وکلای پرونده سلب شده بود گفت: «ختم دادرسی در حالی اعلام شد که اعتراض وکلا موثر واقع نشد و دادگاه بر خلاف اصول حقوقی با اعلام ختم دادرسی جلسه بعدی را به اعلام نظر هیأت منصفه موکول کرد.»

نسرین ستوده، عضو کانون مدافعان حقوق بشر و از وکلای شیرین عبادی در پرونده شکایت از مدیرمسئول روزنامه کیهان در خصوص روند برگزاری دادگاه به کمپین گفت: «این سومین جلسه رسیدگی به اتهام مدیرمسئول کیهان در پرونده ای است که ۴۰ شاکی دارد و یکی از شکات موکلم خانم شیرین عبادی هستند.»

بنا بر اظهارات نسرین ستوده و سایر وکلای شیرین عبادی، دادگاه به هیچ وجه رعایت بی طرفی را نداشته و در اقدامات متعددی رسیدگی به این پرونده را به شکل جانبدارانه ای پیش برده است. نسرین ستوده در همین رابطه گفت: «دادگاه به رغم وقت چندساعته ای که برای فحاشی و ناسزا گرفتن به موکلم که شخصیت شناخته شده بین المللی است،در اختیار متهم گذاشت به ۴ وکیل ایشان، جناب آقای سلطانی، جناب آقای دادخواه، سرکار خانم پراکند و بنده اجازه دفاع و صحبت داده نشد. این موضوع مورد اعتراض وکلای خانم عبادی قرار گرفت و همه به دادگاه این اعتراض را کردیم که در قبال افترائات جدیدی که متهم در دادگاه مطرح کرده است به ما اجازه دفاع داده نمی شود و این یکی از مصداق های بارز رفتاری بود که دادگاه را کاملا از بی طرفی خارج کرده بود. علاوه بر آن دادگاه اقدامات دیگری هم در این پرونده انجام داده است که نشان می دهد رسیدگی به این پرونده بی طرفانه نبوده است.»

ستوده همچنین از دریافت تماس تهدیدآمیز برای کناره گیری از پرونده ی شیرین عبادی خبر داد و گفت : “۱۲ روز پیش در روز اول اردیبهشت و سه روز پس از دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای شریعتمداری و در حالی که فقط یک ساعت از ابلاغ حکم مالیاتی خانم عبادی می گذشت با تلفن همراه همسرم تماس گرفتند و ضمن تهدید بنده و همسرم از ایشان خواستند که به من توصیه کنند که از پرونده خانم عبادی کناره گیری کنم”. او در ادامه با اشاره به این که وظایف حرفه ای خود را در هر شرایطی ادامه خواهد داد گفت: “به موجب اصل ۳۵ قانون اساسی و قوانین دیگری که توسط نهادهای رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسیده است حق هر ایرانی است که در هر دعوایی از خدمات وکیل برخوردار باشد به ویژه اگر آن ایرانی شخصی مثل خانم عبادی باشند که خدمات زیادی را در این زمینه ارائه کرده اند. من هم فقط به وظایف حرفه ای ام عمل می کنم”.

حسین شریعتمداری در دادگاه همچنین خانم عبادی را مامور سیا و موساد و اینتلیجنس سرویس خوانده است که این اظهارات با واکنش وکلای خانم عبادی مواجه شده است: “در این مورد هم سواد اندک ایشان است که نمی شود یک نفر همزمان مامور همه سازمان های جاسوسی باشد اما در مقابل واکنش وکلای پرونده که مداوم از ایشان می خواستند اسناد خود را ارائه بدهند فریاد می زدند که هزاران دلیل وجود دارد و دست آخر یک دلیل هم ارائه ندادند و گفتند حتما شما از من اسناد محرمانه طبقه بندی شده با مهر به کلی سری با امضای موساد و یا آژانس بین المللی یهود نمی خواهید. از قضا ما اسناد طبقه بندی شده محرمانه ی به کلی سری لازم داریم برای اثبات ادعای ایشان. چرا که ادعای ایشان آنقدر بزرگ است و صحنه آرایی ایشان آنقدر قوی است که سند طبقه بندی شده باید بدهند. طبیعی است که کسی که قادر به ارائه ی چنین سندی نیست – چون اساسا چنین سندی وجود خارجی ندارد- حق ندارد که چنین اتهامات واهی و بزرگی به دیگران وارد کند.”

نسرین ستوده با اشاره به این که شریعتمداری در جلسه دادگاه تنها به ایراد توهین و افترا علیه خانم عبادی بسنده نکرده است گفت: “متهم در این پرونده طی اظهاراتی که در دادگاه ارائه کردند خانم عبادی را به حمایت از روسپیان که در کمپین های مختلف زنانه مشغول به فعالیت هستند متهم کردند. این عبارات هر چند خود متهم به دلیل سواد اندکی که دارد به مفهوم آن آشنا نیست به این مفهوم است که طیف وسیعی از زنان ایران به ویژه اعضای کمپین یک میلیون امضا را در معرض خطر و توهین و افترا قرار می دهد. شما می بینید دراین دادگاه به تعداد زیادی از زنان آزادی خواه ما افترائات و ناسزاهای ناموسی نسبت داده شده . درواقع می توانم بگویم که متهم در این دادگاه به روش معمول مردان کم سواد به فحش های ناموسی علیه مخالف خود پرداخته است و تصور ایشان احتمالا این بوده است که زنان آزادیخواه ما از جمله موکل من صحنه را ترک می کنند که به هیچ وجه اینطور نیست. من تصمیم داشتم در جلسه دادگاه امروز به همه این سخنان پاسخ بدهم و به ایشان اطمینان بدهم که این نوع فحاشی ها زنان آزادی خواه ما را وادار به ترک صحنه نمی کند.»

عضو کانون مدافعان حقوق بشر تاکید کرد که با ارائه احکام برائت دادگاه انقلاب به عنوان نهادی که عملکرد آن از سوی بسیاری از حقوقدانان مورد انتقاد است، برای فعالین کمپین یک میلیون امضا اظهارات شریعتمداری را در خصوص این گروه از فعالان اجتماعی ناشایست دانست و گفت فعالیت در کمپین یک میلیون امضا جرم نیست و حکم برائت موکلان کمپینی من و خانم عبادی از سوی دادگاهی صادر شده است که یکی از نهادهای امنیتی قضایی است که همکاری تنگاتنگی با وزارت اطلاعات دارد و اعلام کرده است که عضویت در کمپین یک میلیون امضا و جمع آوری امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز جرم نیست.

جلسه پیشین این دادگاه دراقدام غیرمتعارف و جانبدارانه ی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در دو شب متوالی با پخش دفاعیات متهم، حسین شریعتمداری به تریبون رسمی متهم جهت ارائه و اشاعه توهین ها و افتراهای اخلاقی وی علیه برنده جایزه صلح نوبل تبدیل شده بود. این در حالی بود که اعتراض و تذکرات مکرر وکلای خانم عبادی برای جلوگیری از تخلفات متهم در دادگاه بی اثر ماند و در نهایت نسرین ستوده یکی از وکلای پرونده به اعتراض جلسه دادگاه را ترک گفته بود.

 

منبع: کمپین بین المللی حقوق بشر

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید