خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روز شمار نقض حقوق شهروندان بهایی شهریور ۸۹

هرانا؛ روز شمار نقض حقوق شهروندان بهایی شهریور ۸۹

خبرگزاری هرانا – در تدوام سرکوب اقلیت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می شود که گزارش مذبور نقض حقوق بهائیان در شهریور ماه است.

۱شهریور : در این روز ماموران امنیتی به منزل یک شهروند بهایی ساکن ساری به نام ” سهراب زاهدی ” هجوم آورده که پس از تفتیش منزل  و ضبط بعضی وسایل شخصی و مذهبی نامبرده ، منزل را ترک نمودند . – ” سما نورانی ” دانشجوی بهایی محروم از تحصیل و از اعضای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی برای اخذ آخرین دفاعیات به شعبه ۳ دادسرای اوین احضار شد . نامبرده در ۱۱ اسفند ماه سال گذشته بازداشت که پس از تودیع وثیقه در ۶ اردیبهشت ماه سال جاری آزاد گردید .

– قرار بازداشت نورا نبیل زاده شهروند بهایی ساکن مشهد که دو ماه در بازداشت بود به مدت یک ماه دیگر تمدید شد .
۲ شهریور : یک شهروند بهایی ساکن کرج به نام حسین شایگان که محل کسب وی در زمستان گذشته پلمپ شده بود در این روز برای پیگیری مورد مذکور به شعبه ۶ دادگاه انقلاب کرج احضار که پس از معرفی خود به دادگاه، بازداشت شد .
۳ شهریور : مژگان عبادی فعال اجتماعی و شهروند بهایی ساکن ویلا شهر اصفهان  توسط ماموران امنیتی این شهر پس از تفتیش منزل و ضبط بعضی اموال شخصی و مذهبی بازداشت شد .
۶ شهریور : پنج شهروند بهایی ساکن ویلاشهر اصفهان که به دلیل فعالیتهای اجتماعی عمدتا سواد آموزی در قلعه موساخان بازداشت شده بودند با قرار وثیقه آزاد شدند . اسامی این شهروندان عبارتست از : ژینوس جوشنیان ، نسیم روحی ، فراز روحی ، افراز روحی و مژگان عبادی .
۷ شهریور : مژگان عبادی و نسیم روحی پس از ۲۴ ساعت آزادی بار دیگر بازداشت شدند .( نامبردگان روز بعد آزاد شدند )
۹ شهریور : ” سرور سروریان ” شهروند بهایی ساکن همدان که در حال سپری کردن محکومیت یک ساله خود در زندان همدان بود بطور ناگهانی به زندان نهاوند منتقل شد .
– رزیتا واثقی شهروند بهایی ساکن مشهد پس از دو ماه ممنوع الملاقات بودن با حضور ماموران امنیتی با مادرش ملاقات کرد .
۱۲ شهریور : در اوایل بامداد این روز تعدادی عناصر خودسر به منزل یک شهروند بهایی ساکن سمنان به نام  یحیی هدایتی هجوم آورده که پس از شکستن شیشه های منزل نامبرده متواری شدند همچنین در این روز گروهی دیگر از اشخاص ناشناس به شکستن تابلوی فروشگاه علی اکبر پورحسینی و شیشه های اتومبیل پیمان شادمان ( دو شهروند بهایی دیگر اهل سمنان ) اقدام کردند که پس از انجام این اعمال متواری شدند.
۱۳ شهریور : نوید خانجانی شهروند بهایی محروم از تحصیل ، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر و جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی طبق احضاریه ای کتبی برای تاریخ ۱۳ مهر به دادگاه انقلاب احضار شد .
– عده ای ناشناس بر دیوار و درب مغازه یک شهروند بهایی ساکن تنکابن به نام سروش گرشاسبی شعارهای توهین آمیزی مانند ” مرگ بر بهایی ” نوشتند قابل ذکر است سروش گرشاسبی چند ماه پیش از این مدتی در بازداشت بوده است .
۱۶ شهریور : ماموران امنیتی به منزل یک شهروند بهایی ساکن ساری به نام نغمه حافظی هجوم آورده و پس از ضبط بعضی وسایل شخصی و مذهبی نامبرده محل را ترک نمودند .
۱۹ شهریور : با اعلام نتایج کنکور سراسری دانشگاههای ایران طبق روال سالهای گذشته بسیاری از داوطلبان بهایی با اعلام نقص پرونده و یا عدم اعلام نتیجه مواجه شدند .
۲۰ شهریور : صهبا رضوانی زندانی بهایی اهل سمنان که در حال گذراندن محکومیت ۳ ساله خود در زندان اوین می باشد چند ماه است که به دستور مسئولین زندان از ملاقات حضوری محروم شده است .
۲۳ اردیبهشت : بیش از ۱۵ تن از محصلین بهایی در سازمان مدیریت صنعتی اصفهان طی حکم شفاهی اخراج و از تحصیل محروم شدند این اقدام در حالی صورت گرفت که بسیاری از این دانشجویان در ترمهای آخر مشغول به تحصیل بودند .
۲۴ شهریور : به وکلای هفت مدیر سابق  جامعه بهایی ایران به طور شفاهی اعلام شد که حکم موکلانشان از ۲۰ سال به ۱۰ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد .اسامی این ۷ شهروند بهایی که هم اکنون در حال سپری کردن ایام حبس در زندان رجائی شهر هستند عبارتست از : مهوش ثابت ، فریبا کمال آبادی ، وحید تیزفهم ، جمال الدین خانجانی ، سعید رضایی ، بهروز توکلی و عفیف نعیمی .
۲۸ شهریور : نورا نبیل زاده شهروند بهایی ساکن مشهد پس از قریب به سه ماه بازداشت با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومان آزاد شد .
۲۹ شهریور : دادگاه انقلاب ساری ” پژمان روشنکوهی ” شهروند بهایی ساکن شهر مزبور تشکیل و نامبرده به پرداخت ۵۰۰۰۰۰۰ ریال جریمه نقدی محکوم شد . نامبرده مدتی در خرداد ماه سال جاری بازداشت بوده است .
– ” درسا سبحانی ” دانشجوی بهایی محروم از تحصیل و فعال حقوق زنان جهت تکمیل پرونده و اخذ آخرین دفاعیات روز سه شنبه ۳۰ شهریور به شعبه ۳ دادسرای اوین احضار شد . نامبرده در ۱۶ اسفند ماه سال گذشته در ساری بازداشت و پس از ۴۵ روز حبس در زندان اوین آزاد گشت .
۳۱ شهریور : ” علی احسانی ” شهروند بهایی ساکن سمنان که پیش از این به دو سال حبس تعزیری و دو سال تبعید محکوم شده بود توسط ماموران امنیتی سمنان در خیابان بازداشت و برای سپری کردن دوران محکومیت به زندان سمنان منتقل گردید .
– روح الله قدرت دانشجوی بهایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان طی نامه ای از طرف وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به معاونت دانشکده مزبور به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل محروم و اخراج گردید .

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید