خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  نامه رئیس هیات مدیره خانه سینما به وزیر ارشاد

نامه رئیس هیات مدیره خانه سینما به وزیر ارشاد

خبرگزاری هرانا – در پی سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص جشن خانه سینما رئیس و عضو هیات مدیره خانه سینما نامه ای سرگشاده را خطاب به دکتر حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر کرد.

متن این نامه بدین شرح است:

به نام خدا

شماره:  ۰۶۱۶- ۸۹
تاریخ : ۰۹/۰۷/۱۳۸۹

جناب  آقای دکتر محمد حسینی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

سلام علیکم
خداوند را بسیار شاکرم که بعد از گذشت یک سال از مسئولیت تان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی غیر از مباحث کلی که گفتنشان چندان پیش زمینه و تجربه خاصی لازم ندارد بالاخره سخنی در خصوص مسائل صنفی سینما گفتید و به قاعده “تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد” عیب و هنرتان را نمایاندید .

اینجانب و برخی از اهالی سینما به خوبی می دانند جنابعالی چه دوره ی سختی را در این منصب پشت سر می گذارید . سختی نه به لحاظ کار تخصصی فراوان و مثلاً تعامل با اهل فرهنگ و هنر که در این زمینه کارنامه یک سالتان به وضوح بیانگر ناکامی است، بلکه به لحاظ عدم تمایل ورود به مباحث جدّی و تخصصی و عدم امکان برای مراقبت از فعالیت معاونینی که افکار عمومی حتی انتصاب آنها را نیز مربوط به شما نمی دانند .

برادر محترم از اولین جلسه ای که با هم داشتیم از صمیم قلب برایتان دعا کردم که در کارتان توفیق زیادی داشته باشید به دو دلیل اول آنکه به نظام عشق می ورزم، دوم آنکه حس خوبی در شما دیدم و سخت امیدوار بودم که کارمان با شما به اینجا کشیده نشود .

متأسفم که باید بگویم جنابعالی به هیچ عنوان امکان تسلط پیدا کردن به موضوعات مختلف تحت مسئولیتتان را فراهم نکردید. هم شما هم خدایتان و تا حدی امثال ما             می دانیم که حداقل در حوزه ی سینما تعداد نشستهای جدی و تخصصی تان با    دست اندرکاران به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد.
ولا بد تصور کردید، مجبورید کار را به شکل پیمانکاری به معاونانتان از جمله معاونت سینمایی واگذار کنید. به همین اعتبار و به دلیل عدم تعلق خاطر به حوزه های مختلف هنری ( نمی گویم فرهنگی چون عنوانی است کلی و تفسیر بردار) تسلط امروزتان به اوضاع سینما، تئاتر ، موسیقی و هنرهای تجسمی حدوداً مثل روز اوَلی است که همدیگر را دیدیم. همان موقع که هنوز نامزد احراز پست وزارت بودید و درخواست کمک کردید و بنده و تعدادی از اعضای هیأت مدیره خانه سینما و رؤسای صنوف علیرغم فشارهای زیاد آن روزها صادقانه و با برنامه ای مشخص و به قصد تعامل به دیدارتان آمدیم. با این روشی که در پیش گرفته اید ده سال بعد هم فرقی به حالتان نخواهد کرد .

ممکن است این اظهارات را شما و برخی به دور از انصاف بدانند ولی بنده حاضرم در جلسه ای با جنابعالی این را به اثبات برسانم .
اگر جنابعالی نه به عنوان وزیر، بلکه بعنوان یک محقق در مورد سینمای بعد از انقلاب اسلامی و سرمایه هایش که به مدد پیروزی انقلاب شکل گرفت و کارنامه درخشانی هم از خود باقی گذاشته، تحقیق می کردید به درستی درمی یافتید زوایا و برش های مهم دیگری وجود دارد که سخت از آنها غفلت کرده اید از جمله باید می کوشیدید بنیان های قدرتمند این سینما را که برخی به دلیل ناکامی های حقیقی و حقوقی آنها را شاه نشین می خوانند شناسایی کرده و با آنها مرتبط شوید و برای تقویت نظامی که معلوم نیست شما یا من کدامیک بیشتر بر تقویت ان کوشا هستیم با آنها تعامل واقعی و غیر خیالی برقرار کنید. در این صورت به یقین در دام خرده گیری و بزرگ نمایی  در جریان برگزاری یک جشن سینمایی نمی افتادید.

ما در این یک سال گذشته کدام جمله مشفقانه ( نمی گویم پدرانه که امکانش را از خود سلب کرده اید ) از شما یا مشاور و معاونان تان شنیدیم ؟ کدام حرکت شما در جهت تقویت نهاد صنفی بوده؟ به جز حذف افراد حاضر که به گواه مکتوبات و درخواست جلسات سعی در تعامل با شما بودند به چه اندیشیدید؟
مگر امثال ما از کجا آمده بودند ؟ مگر شما از کجا آمده اید؟ مایلید سوابقمان را حداقل از تاریخ ۱۲/۱۱/۵۷ تاکنون با هم مقایسه کنیم ؟

امسال اکثریت مخاطبان و علاقمندان سینما با سلیقه ها و گرایشهای مختلف معتقد بودند که مجموعاً یکی از بهترین جشن های سینمای ایران در طول چند سال گذشته را تجربه کرده اند. تا اینکه بیانیه هیستریک معاونت امور سینمایی تان که با هدف برهم زدن تمرکز مدیران و دست اندرکاران نسبت به ناکامی های پی در پی اخیرشان و عدم توانایی در جذب سینماگران شاخص منتشر شد. بیانیه ای که به زعم خیلی ها برگرفته از رفتار رئیس جمهور پیشین آمریکا بود که برای حمله به یک سرزمین خوب است بهانه ای پیدا کنی، آنرا بزرگ کنی، با دروغ آمیخته اش کنی، از هجمه رسانه ای هم بهره گیری و به آن سرزمین حمله کرده و آن را اشغال کنی!

ای کاش روزی شهامت داشته باشیم و از ملت شریف ایران،شهدای عزیز،جانبازان گرانقدر ، ایثارگران ، مقام معظم رهبری و امام زمان علیه السلام بابت کوتاهی ها وبی کفایتی هایمان در روند پیشرفت و آبادانی کشورمان عذر خواهی می کردیم.

برادر محترم ! اتهامات ایشان بعلاوه اتهامات اخیر جنابعالی که بنده یا امثال من را محرک اصلی و صحنه گردان توطئه بر علیه نظام جمهوری اسلامی خواندید را              ذخیره ی آخرت خود می دانم که شاید بدینوسیله قدری از گناهانم بخشیده شود. امَا توهین به حضار در آن مراسم که اتفاقاً برخی از معتمدان شما هم حضور داشتند با این عنوان که گول امثال من را خوردند بماند برای شما و ایشان.

برای شما که قاضی خوبی نبودید نمی گویم ، برای حافظه تاریخ می گویم. اولین بیانیه علیه هتک حرمت به قرآن مجید در حوزه فرهنگ ، در خلال برگزاری نخستین                جشن مان صادر شد . آن موقع شما و همکارانتان سرگرم بستن چمدان بودید و پس از چند روز یکی یکی بیانیه هایشان را دادند . نگاهی به فهرست برندگان جشن و          گفته هایشان روی سن بیاندازید تا ببینید چگونه قاضی عجول و شاید مجبوری هستید.
اما در مورد مسائل مالی و بودجه خانه سینما نمی گویم که عدم صداقت زیر         مجموعه تان جایی برای بحثهای این چنینی باقی نگذاشته است .

لطفاً درنگ نکنید اسنادی که می خواهید بعدها منتشر کنید را الان منتشر کنید شاید برای ما هم اشتیاقی فراهم شود تا فهرست کمکهایی که به برخی از خودی هایتان شده را منتشر کنیم .
از سفره ی نظام و متنعم شدن برخی مثل من گفته اید، شاید تعابیر من و شما با هم فرق داشته باشد. سفره ای که شما و برخی دیگر معمولاً تصویر می کنید آدم را یاد و سفره های ولیمه می اندازد که کسی پس از خوردن ناشکری هم بکند و پشت سر صاحب مجلس هم چیزی بگوید . من سفره ی نظام را سفره ی خداوند تلقی می کنم که برای همه ی بندگانش بی منت گسترده و شرط بهره مندی بیشتر را ایمان و عمل صالح قرار داده است. سفره نظام نه متعلق به من است که بابت آن بخواهم از شما حساب بکشم نه متعلق به شما و دیگران. سفره نظام متعلق به همه ماست. این قدر نگاهتان به لقمه دیگران نباشد، ضمن آنکه محبوبیت در قلب مردم را هم خداوند عطا می کند نه شما و نه امثال برنامه های تلویزیون و شرط آن هم ایمان و عمل صالح است .                      ” ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودّا “

برادر محترم با اینکه قاضی خوبی نبودید اما همچنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان هستید. ما در قالب جریان صنفی موظف به تعامل با شما هستیم پس پیشنهاد می کنم کمیته ای حقیقت یاب (البته نه از نوع بین المللی اش) تشکیل شود تا رفتار شما و زیر مجموعه تان را با خانه سینما بررسی کنند. آن وقت ملاحظه می کنید که این شیوه یعنی علاقه به نظام ، یا برعکس پاسخ ندادن به تمامی درخواستهای ما از روز اول مسئولیت تان تا به اکنون یعنی ….
جناب وزیر نشان دهید که مدیری پاسخگو هستید. پاسخگویی را هم به سبک معاونت سینمایی با شعار دادن و دهن به دهن گذاشتن مترادف ندانید.دیری است اتهام بر اندازی نظام به منتقدانِ بی کفایتی و سوء تدبیر در مدیریت رنگ باخته است.

“والسلام علی من اتبع الهدی”
محمد مهدی عسگرپور
رئیس هیات مدیره و مدیر عامل

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید