خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  پنج درصد روستاییان از آب آشامیدنی سالم محرومند

پنج درصد روستاییان از آب آشامیدنی سالم محرومند

 

خبرگزاری هرانا – معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۹۸/۵ درصد مردم شهرنشین و کمتر از ۹۵ درصد مردم روستایی کشور به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا مصداقی نیا در نشست “تبیین دستاوردهای بهداشتی کشور در اهداف توسعه هزاره” گفت: بر اساس برنامه توسعه هزاره، مرگ و میر مادران هر سال در کشور ۹ درصد کاهش یافته است.

 

وی افزود: از ابتدای برنامه توسعه هزاره سالانه ۳/۲ درصد در کل جهان، آمار مرگ و میر مادران کاهش یافته است در حالی که در غرب آسیا ۵/۵ درصد و در ایران این آمار ۹ درصد هر سال کاهش یافته است. به طوری که در مجموع شاهد کاهش ۸۰ درصدی مرگ و میر مادران باردار هستیم.

معاون وزیر بهداشت همچنین به سایر شاخصهای برنامه توسعه هزاره اشاره کرد و گفت: در این برنامه به آموزش همگانی، برابری زنان و مردان در استفاده از تسهیلات، کاهش مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال، پایداری محیط زیست و دسترسی مردم به آب سالم آشامیدنی اشاره شده است که کشورمان توانسته به این شاخصها نیز دستیابی داشته باشد.

وی در توضیح برخی از توفیقات شاخصهای بهداشتی در کشور، به رشد شاخص مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال اشاره کرد و گفت: کشور ما از نظر این شاخص در جایگاه مناسبی قرار دارد. همچنین در زمینه دسترسی مردم به آب سالم امروزه ۵/۹۸ درصد مردم شهرنشین و کمتر از ۹۵ درصد از مردم روستایی آب آشامیدنی سالم در اختیار دارند.

مصداقی نیا در ادامه به اجرای برنامه پزشک خانواده در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر اشاره کرد و با اشاره به سفر وزیر بهداشت و هیئت همراه در هفته گذشته به خوزستان به عنوان یکی از ۳ استانی که برنامه پزشک خانواده در آنها به صورت پایلوت اجرا می‌شود، گفت: با اجرای این برنامه دسترسی به شاخص‌های سلامت توسعه می‌یابد.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید