خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ تجمع ارامنه تهران به اجبار نیروهای امنیتی برگزار شد

هرانا؛ تجمع ارامنه تهران به اجبار نیروهای امنیتی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – نیروهای امنیتی سپاه و بسیج تهران با اعمال فشار بر رهبران مذهبی و قومی ارامنه آنها را مجبور به شرکت در تجمعی اعتراضی به دلیل سوزاندن قران در آمریکا کردند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، روز جمعه ۲ مهرماه ۱۳۸۹ حوالی ساعت ۴ بعد از ظهر تجمع ایی با شرکت عده ای ازمسیحیان ارامنه تهران با عنوان” محکومیت هتک حرمت قرآن ” از کلیسای گریگور مقدس در مجیدیه برگزار شد .

 

از چند روز پیش از آن تراکتی چاپی روی برخی دیوارهای شهر به خصوص در مناطق ارمنی نشین پایتخت دیده می شد که امضای شورای خلیفه گری ارامنه تهران را در پائین خود داشت . متن این اطلاعیه حکایت از اهتمام برای راهپیمائی توسط “اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان ” خلیفه ارامنه تهران و شمال ، شورا ی خلیفه گری ارامنه تهران و آقای گیورک وارطان نماینده ارامنه تهران و شمال ایران در مجلس شورای اسلامی داشت .

با دریافت گزارشاتی که امروز پس از گذشت ۵ روز از برگزاری آن مراسم به دست آمده تائید میکند که این تجمع  که پیش از این قرار بود به شکل راهپیمایی از مقابل کلیسا بسوی یکی از مساجد برگزار گردد با اعمال فشار و اصرار ماموران امنیتی و وزارت ارشاد اسلامی توسط رهبران ارامنه تهران اعلام شده است.

ماموران حکومتی به فشار آوردن رهبران ارامنه پایتخت، آنان را وادار کردند تا از شهروندان ارامنه بخواهند تا برای شرکت در این راهپیمائی دعوت به عمل آورند . حتی اینکه این مراسم باید چگونه برگزار شود و چه حرکاتی باید انجام شود و چه شعارهائی نیز داده شود همه از قبل توسط ماموران دولتی و عوامل بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برنامه ریزی شده بود بطوری که ساخت جایگاه مراسم و تبلیغات بر عهده بسیجیان منطقه بود.

گفتنی است، از رئیس شورای خلیفه گری ارامنه نیز خواسته شده بود که در طی این مراسم بر روی قرآن گل بگذارد که این موضوع با مخالفت ایشان روبرو شد.

لازم به ذکر است در پی فراخوان به سوزاندن کتاب مقدس مسلمانان از سوی یک کشیش آمریکایی برخی از عوامل خودسر اقدام به تخریب اماکن ورزشی و مذهبی ارامنه تهران کردند و نیروهای اطلاعاتی نیز برخی از مسیحیان ایرانی را به این بهانه در همدان بازداشت کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید