خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  سناتورهای آمریکایی خواستارآزادی سه کوهنورد بازداشتی در ایران شدند

سناتورهای آمریکایی خواستارآزادی سه کوهنورد بازداشتی در ایران شدند

خبرگزاری هرانا – چند سناتور آمریکایی روز سه شنبه ضمن رد اتهام جاسوسی سه کوهنورد بازداشتی در ایران، از دولت جمهوری اسلامی خواسته اند تا در آستانه “روز مادر” این سه شهروند آمریکا را آزاد کند.

به گزارش رادیو فردا، سناتور های دمکرات : باربارا باکسر،آل فرانکن، ایمی کلوبچار، باب کیسی و آلن اسپکتر، در واشینگتن از دولت جمهوری اسلامی خواسته اند، به اعضای خانواده این سه شهروند آمریکایی برای سفر به ایران و ملاقات با آنها روادید بدهد.

این سناتورها هم چنین از دولت ایران خواسته اند تا حداقل اجازه دهد این سه کوهنورد زندانی بتوانند با خانواده های خود تماس تلفنی بگیرند.

در همین رابطه، باربارا باکسیر، سناتور دمکرات، گفت: “ما اینجاهستیم تا از دولت ایران بخواهیم فورا سارا شورد، جاش فتال، و شین باوئر، را آزاد کند”.

خانواده سه کوهنورد آمریکایی به نام‌های سارا شورد، ۳۱ ساله، جاش فتال، ۲۷ ساله و شین باوئر، ۲۷ ساله می گویند می گویند فرزندان آنها در نهم مردادماه ، سی و یکم ژوئن، سال گذشته، به هنگام کوهنوردی در کردستان عراق، به طور اشتباهی وارد خاک ایران شده و توسط مرزبانان ایرانی بازداشت شدند

این در حالی است که حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، در فروردین ماه سال جاری گفته بود: مدارک مستندی وجود دارد که نشان می دهد سه کوهنورد بازداشت شده آمریکایی در ایران با سرویس های اطلاعاتی آمریکا همکاری می کردند.

از سوی دیگر سناتور های آمریکایی اتهام جاسوسی این سه کوهنورد را رد کرده اند.

سناتور باکسر در این زمینه، گفته است: «آنها سه دوست بودند که در تابستان در یک منطقه زیبا کوهنوردی می کردند». سناتور کلوبچار نیز تاکید کرده است که وزارت امور خارجه امریکا مکررا از روز اول این اتهام را رد کرده است.

این سناتورهای آمریکایی در زمانی از جمهوری اسلامی خواسته اند که این سه کوهنورد را آزاد کند، که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، برای شرکت در کنفرانس پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای در نیویورک به سر می برد.

خانواده این سه کوهنورد پیش از سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک  در نامه ای از وی خواسته بودند فرزندانشان را آزاد کند.

این خانواده ها پیشتر نسبت به سلامت  فرزندان خود در زندان های ایران ابراز نگرانی کرده اند.

نورا شورد مادر سارا شورد در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری در گفت‌وگویی با رادیو فردا در مورد تازه ترین خبرها از دخترش گفته بود: کنسول سویس در تهران، که نمایندگی منافع آمریکا در ایران را به عهده دارد، روز چهارشنبه این هفته موفق شد تا از فرزندان ما در زندان اوین بازدید کند. این خبر خوبی بود. ولی متاسفانه بخش دیگر این خبر این بود که فرزندان ما در زندان با مشکلات سلامتی رو به رو شده اند.

وی افزوده بود: به عبارت دیگر زندانی شدن آنها تاثیر سوء خود را بر سلامتی آنها گذاشته است و ما بسیار نگرانیم.

نورا شورد اضافه کرده بود: به عنوان مثال دخترم سارا یک بیماری زنانگی دارد که باید تحت مراقبت پزشکی دائمی باشد. مشکل دیگر او افسردگی است که در زندان پیدا شده و یک بیماری دیگر هم دارد که من در اینجا نمی توانم آن را آشکار کنم..

نزدیک به هشتاد تن از شخصیت‌های جهانی و چندین سازمان بین المللی، سال گذشته، با فرستادن نامه ای به محمود احمدی نژاد، خواستار آزادی سه کوهنورد آمریکایی از زندان اوین در جمهوری اسلامی ایران شدند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید