خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۸۹, 20th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۶/۲۴ ساعت ۱۳:۱۰:۲۰

    خانه  > سایر گروهها  >  همسر احمد قابل: بازداشت همسرم خلاف شرع و قانون است

همسر احمد قابل: بازداشت همسرم خلاف شرع و قانون است

روز گذشته احمد قابل پژوهشگر دینی به دنبال احضار از سوی شعبه ۹۰۳دادسرای انقلاب مشهد به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شدند. موارد اتهامی ایشان در قالب همان موارد اتهامی گذشته یعنی اقدام علیه امنیت ملی و نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبری عنوان شده است.

.
این پژوهشگر دینی یک هفته پیش از بازداشت با توجه به فراخوانده شدن مجدد به دادگاه فریمان، در یاداشتی با عنوان “آنچه گذشت و آنچه لازم است” گزارشی از وقایع پس از آزادی داده و پیش بینی گشودن پرونده ای دیگر و بازداشت خود را کرده بود.

گفتنی است، احمد قابل اخیرا دچارعارضه قلبی و نوسان فشار خون است که تحت درمان و نظر پزشک متخصص قرار دارد و خانواده وی “نگران” وضعیت جسمانی وی می باشند.

به همین مناسبت “جرس” با خانم پاسدار همسر آقای احمد قابل در خصوص دلایل بازداشت و وضعیت جسمانی ایشان به گفتگو پرداخته است که در پی می آید:


خانم قابل می توانید در خصوص برگشت آقای قابل به زندان توضیح بفرمایید؟

چون آقای قابل با قید وثیقه آزاد بودند آزادی ایشان زمان نداشت و اینطور نبود که برای مدت خاصی آزاد باشند و بعد از آن زمان به زندان برگردند. الان هم چون به قید وثیقه آزاد بودند قانونا آن وثیقه باید برگردانده شود اما هنوز نتوانسته ایم این وثیقه را بگیریم.


آیا از زمان بازداشت مجدد ایشان، شما اطلاعی از وضعیت ایشان دارید؟

اگر ایشان دربند قرطینه باشند طبق قوانین زندان دوبار در هفته حق تماس با خانواده را دارند. من احتمال می دهم ایشان الان دربند قرطینه باشند اما تاکنون نه خبری از ایشان داریم و نه تماسی با منزل گرفته اند منتظر هستیم ایشان با منزل تماسی بگیرند.


دلایل بازداشت مجدد آقای قابل چه بوده است؟ آیا پرونده دیگری برای ایشان باز کرده اند؟

بله ظاهرا همین طور است و پرونده دیگری برای ایشان از اطلاعات نجف آباد بازکرده اند وظاهرا پرونده جدیدی است. در احضاریه دلیلی ذکر نشده بود اما آنچه من متوجه شدم دو موضوع باعث احضار آقای قابل بود. یکی مربوط به گزارشی است که از اطلاعات نجف آباد رسیده بود در مورد سخنرانی که ایشان در سیزده رجب، روز تولد حضرت علی (ع) در آنجا داشتند که خود من هم در آن سخنرانی حضور داشتم. در آن سخنرانی آقای قابل از آیت الله منتظری تجلیل کردند. آقای قابل به اطلاعات نجف آباد به خاطر اطلاعات اشتباهی که داده بودند اعتراض کردند و گفتند باید متن کامل سخنرانی مرا گزارش دهید و چرا قسمتی را که به نفع شماست جدا می کنید و ماقبل و بعد آن صحبتها را ذکر نمی کنید، متن “کامل” صحبتهایم باید آورده شود تا مشخص گردد منظور چه بوده است. دلیل دیگر هم مربوط به اخباری بود که آقای قابل به بیرون از زندان منتقل کرده بودند.


آیا منظورتان افشاگری های اخیر ایشان در خصوص اعدامهای زندان وکیل آباد مشهد است؟ وآیا این موضوع یکی از موارد اتهامی ایشان ذکر گردیده است؟

بله، موارد اتهامی ایشان در برگه ای که من در دست مامور دیدم، اقدام علیه امنیت ملی با تشویش اذهان عمومی و توهین به مقام رهبری بود. مطالب آقای قابل در رسانه ها منتشر شده است و در خصوص این موارد اتهامی “قضاوت” با خوانندگان است.


خود آقای قابل واکنششان به احضارییه چه بود؟

زمانیکه که من برگه احضارییه را به ایشان نشان دادم بلافاصله گفتند اینها می خواهند من را به زندان برگردانند و به خاطر همین پیش بینی آن مطلب “آنچه گذشت و آنچه لازم است” نوشتند که به عنوان وداع بود و چون آمادگی کامل داشتند این مطلب را نوشتند.


خانم قابل وضعیت جسمانی آقای قابل چطور است؟

آقای قابل زمانی که از زندان بیرون آمدند دچار سردرد و سرگیجه های شدیدی شدند بطوریکه نشستن و غذا خوردن برایشان بسیار دشوار بود و وضعیت جسمانی وخیمی داشتند. قبل از ماه مبارک رمضان هم این مسئله شدت پیدا کرد تا جاییکه حتی نمی توانستند فعالیت های عادی و روزمره خود را ادامه دهند و ما بسیار نگران بودیم.به پزشکان متعددی مراجعه کردیم و آزمایشات متعددی از ایشان گرفته شد تا یکی از متخصصین قلب داروهایشان موثر واقع افتاد و هم اکنون همسرم تحت درمان این دکتر متخصص قلب هستند و باید درمان پزشکی ایشان پیگیری شود و ناراحتی ما هم همین وضعیت نامناسب جسمانی ایشان است و اطلاعی نداریم در زندان درمان ایشان پیگیری می شود یا نه؟ حالا اگر آقای قابل تماس نگیرند ببینیم پیگیری های ما به نتیجه می رسد یا نه؟


وضعیت روحی خانواده و خود آقای قابل زمانیکه داشتند به زندان برمی گشتند چگونه بود؟

آقای قابل به خاطر هدف مقدسی که دارند و در راه خدا گام برمی دارند و دفاع از محرومین و مظلومین را وظیفه خود می دانند به همین دلیل از روحیه بالایی برخوردارند. بویژه که از سوی خانواده هم پشتیبانی می شوند و خود من تا جایی که بتوانم همراه ایشان هستم و یاریشان می کنم و اقوام وخانواده آقای قابل، خواهرها بخصوص برادرشان آقای هادی قابل همگی پشتیبان وی هستند. ما هم خوشحال هستیم و افتخار می کنیم که آقای قابل اینچنین در راه اسلام و شناساندن “اسلام واقعی” به مردم و دفاع از حقوق پایمال شده مظلومین گام برمی دارند. خود ایشان با روحیه هستند ما هم این روحیه را تقویت می کنیم.
اگرچه برای ما بودن ایشان در زندان سخت است بخصوص برای دخترم که پدرش نیست اما زمانیکه هدف “مقدس” باشد تمام این سختی ها به راحتی قابل تحمل است. زمانیکه انسان خدا را شناخت و دانست که هرچه که هست تنها در این دنیا نیست و آخرت و وجدانی هم وجود دارد. در راه دفاع از حقوق پایمال شده مردم و خونهای به ناحق ریخته شده گام بر می دارد این باعث می گردد که انسان عذاب وجدان نداشته باشد و به راهش ادامه دهد اگرچه نتیجه اش دیر حاصل گردد. ما فقط وظیفه ای که خدا بر گردنمان گذاشته است انجام می دهیم .


به عنوان آخرین سوال شما در جایگاه همسر یک روشنفکر دینی صحبتی در خصوص بازداشت مجدد آقای قابل دارید؟

اساسا بازداشت ایشان غیرقانونی و بازداشت مجدد شان غیرقانونی تر است چون به قید وثیقه آزاد بوده اند. این هنوز جای سوال دارد که چرا آقای قابل باید دستگیر شوند؟ مگر ایشان چه گفته اند و چه نوشته اند که الان باید در زندان و تحت فشار باشند. نوشته های آقای قابل یا علمی بوده یا سیاسی و تمام این مطالب یا مستند به آیات و روایات بوده است یا دلایل دیگری داشته است. اگر مطالبی که آقای قابل نوشته اند درست بوده که دیگر نباید جای ایشان در زندان باشد اگر هم درست نبوده خیلی راحت مسئولین می توانستند مانند خود آقای قابل بنویسند و صحبتهایشان را رد کنند. وقتی مطلبی منطقی نوشته شود و منطقی باید جواب داده شود خود آقای قابل هم می پذیرند. اما متاسفانه مسئولینی که در راس قدرت هستند نه کارشان منطقی است نه قانونی، والا کسی که مطلب می نویسد که جایش در زندان نباید باشد. اساسا زندان انداختن آقای قابل “خلاف” شرع است زیرا اگر آقای قابل در مسائل سیاسی انتقادی می کنند و به مسئولین تذکر می دهند از باب دلسوزی برای نظام و مسئولین است. زمانیکه کسی را دوست داشته باشند تذکر می دهند تا ایرادات برطرف شود. این روایت “المومن مرآه المومن ؛ مومن آینه مومن است” همین معنا را دارد آینه کجی ها، ناراستی ها و زشتیها را به انسان نشان می دهد. آیا باید آینه را شکست یا به اصلاح و برطرف کردن زشتیها و نامرتبی ها پرداخت؟ متاسفانه الان حتی توصیه ای که در اسلام شده است “المومن مرآه المومن” رعایت نمی شود و آقای قابل که از روی دلسوزی ایرادات را گوشزد می کنند ومی گوینداگر این مسائل و ایرادات برطرف گردد مردم به مسئولین رغبت پیدا می کنند و حاکمیت بهتر می تواند در دل مردم جا پیدا کند، باید به زندان بروند. حالا چه توجیه می توان برای این آورد معلوم نیست؟ بنابراین دستگیری آقای قابل از ابتدا خلاف شرع و قانون بوده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید