خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  محاکمه سکینه محمدی ‌آشتیانی به اتهام زنا متوقف شد

محاکمه سکینه محمدی ‌آشتیانی به اتهام زنا متوقف شد

خبرگزاری هرانا – رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از توقف محاکمه سکینه محمدی ‌آشتیانی به اتهام زنا خبر داد.

مهمان‌پرست در گفت‌وگو با پرس تی‌وی، شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان ایران، دلیل توقف محاکمه محمدی‌ آشتیانی به اتهام زنا را “بررسی مجدد پرونده” اعلام کرد و افزود که محاکمه او به اتهام قتل در حال اجرا است.

 

به گزارش رادیو زمانه، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران واکنش کشورهای غربی به حکم سنگسار محمدی‌‌‌‌ آشتیانی را هیاهویی برای اعمال فشار بر سر برنامه اتمی ایران نامید.

مهامان‌پرست افزود: ‌”کشورهای غربی تلاش می‌کنند تا از این پرونده بهره‌برداری سیاسی کرده و آن را به یک بازی سیاسی تبدیل کنند.”

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین خبر صدور حکم ۹۹ ضربه شلاق برای محمدی ‌آشتیانی را “کذب محض” خواند.

شنبه ششم شهریور تایمز لندن عکسی از یک زن بدون حجاب را که گفته بود متعلق به محمدی ‌آشتیانی است، منتشر کرده بود. تایمز چند روز اعلام کرد که عکس متعلق به این زن نبود و عذرخواهی کرد.

سجاد قادرزاده فرزند محمدی‌آشتیانی گفته بود که مادرش به دلیل انتشار این عکس به اتهام “فساد و بدحجابی” به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شده است.

رامین مهمان‌پرست همچنین با بیان اینکه اتهام قتل سکینه محمدی ‌آشتیانی، «نباید به موضوع حقوق بشری تبدیل شود»، گفت:‌ “اگر آزادی همه کسانی که مرتکب قتل شده‌اند به عنوان دفاع از حقوق بشر تلقی شود، همه کشورهای اروپایی می‌توانند لیست افرادی که در کشورشان به جرم قتل زندانی هستند را با هم مبادله و برای دفاع از حقوق بشر همه قاتلین را آزاد کنند.”

به گفته مهمان‌پرست کسانی که نگران وضعیت خانم محمدی هستند، بهتر است نگران شرایط بازماندگان مقتول نیز باشند چرا که آن‌ها فردی را از دست داده‌اند.

سکینه محمدی آشتیانی از سوی دادگاهی در ایران به اتهام رابطه نامشروع به سنگسار متهم شده‌است. حکم سنگسار وی چندی پیش در پی فشارهای بین‌المللی و اعتراض مدافعان حقوق بشر تعلیق شد. او همچنین به دست داشتن در قتل همسرش نیز متهم شده است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران چند روز قبل در گفت‌وگو با هفته نامه آلمانی اشپیگل، اعتراضات جهانی نسبت به حکم محمدی ‌آشتیانی را «بازی متقلبانه» سیاستمداران و رسانه‌های اروپایی دانست.

لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل ۱۰ مردادماه گذشته از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران خواست تا اجازه دهد که کشورش به سکینه محمدی آشتیانی “پناهندگی” دهد. اما ایران این پیشنهاد را نپذیرفت و آن را توطئه غرب برای دخالت در روابط کشورها توصیف کرد.

روزنامه کیهان چاپ تهران هشتم شهریور جاری در تندترین واکنش به اعتراضات جهانی علیه حکم محمدی‌آشتیانی، کارلا برونی، بانوی اول فرانسه را به دلیل حمایت از سکینه محمدی آشتیانی “فاحشه” خطاب کرد.

یک روز پس از واکنش کیهان، رنار والرو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت: “ما به دولت ایران از طریق مجاری دیپلماتیک اعتراض کرده‏ایم. توهین‌هایی که علیه چند شخصیت فرانسوی از جمله خانم کارلا برونی در روزنامه کیهان صورت گرفته و در وب سایت‌های وابسته به دولت تکرار شده است، غیرقابل تحمل است.”

مدتی پیش کارلا برونی با انتشار نامه سرگشاده‌ای نسبت به حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی اعتراض کرده بود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید