خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۸۹, 24th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۶/۱۶ ساعت ۶:۰۰:۴۰

    خانه  > سایر گروهها  >  حمایت فرانچسکو توتی از سکینه محمدی آشتیانی

حمایت فرانچسکو توتی از سکینه محمدی آشتیانی

در روز اول سپتامبر پوستری در حمایت از سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی محکوم به سنگسار در بیرون کاخ وزارت دادگستری ایتالیا در مرکز رم آویزان شد که مردم بسیاری جلب آن شدند.

در انتشار گسترده حمایت از این زن ۴۳ ساله و صاحب دو فرزند، رسانه‌های ایتالیا یادآور شدند که سکینه محمدی آشتیانی به دلیل رابطه نامشروع به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم شد، اما به دنبال بازبینی آن رویداد در دادگاهی دیگر، به همدستی قتل همسرش هم مجرم شناخته و  به اتهام رابطه نامشروع، محکوم به سنگسار شد.

واکنش مردم ایتالیا به اجرای چنین مجازات‌های در جمهوری اسلامی به سطح بالای ورزش و به ویژه فوتبال ایتالیا هم کشیده شده است.

به گزارش خبرگزاری «آکی» در دوم سپتامبر، فرانچسکو توتی، مهاجم و کاپیتان معروف تیم‌های ملی ایتالیا و باشگاه آ اس رما، حمایت خود را از کمپین بین‌المللی خبرگزاری ادنکرونوس اینترناسیونال در نجات یک زن ایرانی از سنگسار اعلام کرد.

برپایه این گزارش کاپیتان تیم آ اس رما از سری «آ» فوتبال ایتالیا به خبرگزاری «آکی» گفت:  «این قابل قبول نیست که چنین چیزهایی در زمانی که ما در آن زندگی می‌کنیم، رخ دهد. من به موضوع احترام به زنان، کودکان و مردم آسیب پذیر سراسر جهان، تاکید می‌کنم.»

این کمپین با شعار «پرتاب گُل، نه سنگ» در حمایت از سکینه محمدی آشتیانی مردم سراسر جهان را به گذاشتن گل در بیرون سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در کشورهای خود دعوت کرده است.

واکنش خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی در واکنش به این خبر به مدت یک ماه بازتاب اخبار باشگاه آ اس رما را تحریم کرد. در این خبر آمده است: «سرمربی باشگاه آ اس رم ایتالیا (کلادیو رانیری) با اعلام حمایت خود از یکی از محکومان دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، فصل جدیدی از دخالت سیاست در امور ورزش را در قالب ظاهرفریب حقوق بشر آمریکایی گشود.»

ایرنا می‌افزاید: «این اقدام سرمربی ایتالیایی در حالی صورت می‌گیرد که نهادهای بنیانگذار و ناظر بر قوانین ورزشی همچون فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) و کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) همواره بر استقلال خود تاکید دارند و هر جا که پای دخالت دولت‌ها در امور مربوط به ورزش به ویژه فوتبال به میان می‌آید، بلافاصله بحث تحریم را مطرح می‌کنند.»

این خبرگزاری در مورد ارتباط گفته فرانچسکو توتی با سرمربی این باشگاه و چگونگی دخالت دولت ایتالیا در این موضوع، توضیحی نداده و تنها موضوع کشته شدن یک زن مسلمان در دادگاهی در آلمان را به دولت ایتالیا یادآوری کرده است.

 

منبع: رادیو فردا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید