خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف  >  با وجود اعتراض ها استخدامی های آموزش و پرورش همچنان بلاتکلیف اند

با وجود اعتراض ها استخدامی های آموزش و پرورش همچنان بلاتکلیف اند

ماه مهر هر سال برای وزارت آموزش و پرورش ابتدای پاسخ دادن به مطالبات مختلفی است که از ناحیه دانش آموزان، معلمان و سایر افراد درگیر با بزرگترین و فراگیرترین وزارتخانه ایران، سرباز می کند. البته به نظر می رسد امسال گرفتاریهای مسئولان بلند پایه آموزش و پرورش بیشتر از سالهای گذشته شده است. امید سلیمی بنی :دیروز بار دیگر عده ای از معلمان در مقابل مجلس تحصن کردند  تا نشان بدهند از وضعیت استخدامی شان راضی نیستند. وضعیتی که گفته می شود در پی آزمون گرفتن از ۷۵۰ هزار داوطلب برای شغل معلمی پیش آمده و در آن کمتر از ۲۶ هزار نفر جهت خدمت در این وزارتخانه پذیرفته خواهند شد. معلمان تحصن کننده می گویند با توجه به قوانینی که وزارتخانه برای ورود داوطلبان به این آزمون وضع کرده، قادر به امتحان دادن نیستند و سالهایی که آنها در کلاسهای درس کار کرده اند، تلف شده و هیچ تاثیری بر وضعیت استخدامی شان نداشته است. این گونه که پیداست، وزارت آموزش و پرورش مانند هر سال در آستانه بازگشایی مدارس دچار چالشهای زیادی شده است.

ماه مهر، اول گرفتاری

ماه مهر هر سال  برای وزارت آموزش و پرورش ابتدای  پاسخ دادن به مطالبات مختلفی است  که از ناحیه دانش آموزان، معلمان و سایر افراد درگیر با بزرگترین و فراگیرترین وزارتخانه ایران، سرباز  می کند. البته به نظر می رسد امسال  گرفتاریهای مسئولان بلند پایه آموزش  و پرورش بیشتر از سالهای گذشته  شده زیرا از یک سو، برگزاری آزمون  استخدامی برای جذب ۲۶ هزار معلم می رود  تا برای مدیران ارشد این نهاد، بدل  به کابوسی شود که خاطره آزمون دستیاری  تخصصی پزشکی در سال گذشته را برای وزارت بهداشت خلق کرده بود. اینطور که پیداست داوطلبانی  که گفته می شود بیش از ۷۵۰ هزار نفر  در کل کشور بوده اند و نزدیک به ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پول  جهت خرید اوراق آزمون و شرکت در آن به حساب دولت ریخته اند،اعتراضاتی دارند .

شاید به همین جهت دبیر هیئت مرکزی گزینش وزارت آموزش و پرورش در آخرین اظهارات خود در مقابل این اعتراضات موضعگیری کرده و گفته که هسته‌های مرکزی گزینش در آموزش و پرورش استان‌ها، ۴ ماه برای بررسی و اعلام نظر نسبت به اعتراضات داوطلبان آزمون استخدامی فرصت دارند.

به گفته فرشته حشمتیان داوطلبان معترض نباید به هیئت مرکزی گزینش در تهران مراجعه کنند: “مراجعه به هیئت مرکزی در این مقطع زمانی ضرورتی ندارد و این افراد باید به هسته‌های مرکزی گزینش در آموزش و پرورش استان‌ها مراجعه کنند و این هسته‌ها نیز با تشریح وظایفی که برای آنها صورت گرفته، موظف به پاسخگویی و بررسی دقیق اعتراضات هستند.”

این در حالی است که تعداد زیادی از معلمان خرید خدمتی که به واسطه شرکتهای تامین خدمات نیروی انسانی به آموزش و پرورش مرتبط هستند هم روزگذشته در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده اند و سعی داشتند از طریق نمایندگان مردم دادخواهی کنند.

به نوشته جام  جم آنلاین، معلمان خرید خدمت آموزش و پرورش چندین بار در طول ماه مبارک رمضان مقابل مجلس تجمع کرده و خواستار استخدام در وزارت آموزش و پرورش شده اند.در  تجمع دیروز که همگی از معلمان زن وزارت آموزش و پرورش بودند که به صورت خرید خدمت در این وزارتخانه کار می کردند. آنها تاکید داشتند در قانون استخدامی وزارت آموزش و پرورش جای نمی گیرند و با تجمع مقابل مجلس خواستار استخدام در این وزارتخانه شدند.

مجلس ناظر نبود

مجلسیان در ابتدای برگزاری  این تجمعات از آموزش و پرورش گلایه کرده اند. رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با “خبرآنلاین” می گوید: “ما سعی خواهیم کرد هر چه زودتر برای نظارت به آزمون آموزش و پرورش وارد شویم، زیرا مجلس هیچ گونه نظارتی بر نحوه برگزاری این آزمون و اعلام نتایج آن نداشته است.”

به گفته علی عباسپور  تهرانی باید ابتدا مشکل استخدام معلمان حق التدریسی حل شود و پس از آن آموزش  و پرورش برای نیروی مورد نیاز خود  آزمون از بین داوطلبان خارج این  وزارتخانه برگزار کند.

وی همچنین در گفتگوی دیگری که با خبرگزاری مهر، وابسته به آموزش و پرورش داشته، اعلام  کرده که به نظر وی و سایر اعضای  کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، نیروهای حق التدریس نسبت به ۴۰ هزار نیروی آزاد در الویت استخدام قرار دارند.

به گفته این نماینده، مجلس در برگزاری آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش اصل را بر اطمینان گذاشته و امیدوار است تخلفی در این آزمون انجام نشده باشد.

رئیس کمیسیون آموزش در ادامه می افزاید: “تنها نکته ای که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به وزارت آموزش و پرورش متذکر شد، بحث استخدام معلمان حق التدریس و نهضت یاران سواد آموزی بود.”

معلمان کلاس ندیده

با وجود برگزاری  آزمون استخدامی و حضور قریب الوقوع چند هزار معلم تازه نفس در کلاسهای  درس، عدم تجربه حداقلی برای تدریس  آنها در کلاسهای درس، واضح است.

این مسئله به گونه ای نمود دارد که به گفته رییس مرکز آموزش نیروی انسانی آمار و فن آ‌وری‌ وزارت آموزش و پرورش باید هر چه سریع‌تر “آموزش ضمن خدمت معلمان جدید الاستخدام” انجام گیرد. اسداله اسدی گرمارودی درباره تشکیل کلاسهای آموزش تدریس برای معلمان جدیدالورود گفته است: “بر اساس دستورالعملی که در خرداد ماه به استان‌ها مبنی بر برگزاری کلاس‌های ضمن خدمت معلمان جدید اعلام شده بود، تمامی استان‌ها موظفند کلاس‌های ضمن خدمت را برای نیروی بدو ورود تشکیل دهند.”

به بیان دیگر تنها در فاصله زمانی دو هفته تا آغاز سال  تحصیلی، معلمان تازه وارد باید به سر کلاس بروند تا بدانند چگونه باید به بچه های مردم درس یاد بدهند. این موضوعی است که مورد اعتراض کارشناسان  و آگاهان قرار دارد. محمد شفائی، یکی  از معلمان باسابقه در منطقه ۱۰ تهران  به “خبر آنلاین” می گوید: “بعضی از همکاران و از جمله خود من،  پس از سالها تدریس، به موضوعاتی در سر کلاس برمی خوریم که برایمان مشکل ساز می شود. حال چگونه می توان از معلمی که تنها دو هفته برای رفتن به سراغ بچه های این زمانه، آموزش دیده،  انتظار داشت به خوبی بتواند از پس مشکلات تدریس برآید؟”

این چالشی است  که وزارت آموزش و پرورش با آن مواجهه جدی خواهد داشت.زیرا از یک سو، اولیاء دانش آموزان از میزان بهره گیری بچه هایشان از نظام آموزشی، چندان دل خوشی ندارند و از سوی دیگر منتقدان می گویند با وجود افت محسوس سطح کیفی آموزش در مدارس ایران، کشور در آینده ای نزدیک در تامین نیروی کارامد و متخصص با مشکلات فراوان مواجه خواهد شد.

و حالا با مهلت دو هفته ای که وزارت آموزش و پرورش برای سامان بخشیدن به وضعیت معلمان تازه وارد و توزیع آنها در محلهای مورد نیاز دارد، بعید به نظر می رسد  مسئولان بلندپایه این نهاد، چاره ای برای مشکلاتی مانند افت سطح  کیفیت آموزش دانش آموزان اندیشیده باشند. این مسئولان همین که به اعتراضات معلمانی که از ورود به جرگه مستخدمین رسمی دولت رسیدگی کنند و با موج فزاینده مشکلات معلمانی شرکتی که جدیدا از کار برکنار شده اند، دست و پنجه نرم کنند، بالاترین سطح انتظارات مخالفان را برآورده کرده اند، هر چند به نظر می رسد دامنه مشکلات این وزارتخانه تا ماه ها پس از بازگشایی مدارس در مهرماه پردردسر ادامه پیدا خواهد کرد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید