خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی ایران مرداد ماه ۱۳۸۹

هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی ایران مرداد ماه ۱۳۸۹

خبرگزاری هرانا – در تدوام سرکوب اقلیت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می شود که گزارش مذبور نقض حقوق بهائیان در مرداد ماه است.

متن این گزارش به قرار زیر است:

۳ مرداد: از ثبت نام دو دانشجوی بهایی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به نامهای فربد اشراقی و مختار شاکریان در دانشگاه غیر دولتی خانه صنعت و معدن جلوگیری بعمل آمد .قابل ذکر است فربد اشراقی در سال ۱۳۸۳ به دلیل بهایی بودن از دانشگاه فنی مهاجر اصفهان و مختار شاکریان نیز در همان سال با عدم دریافت کارنامه کنکور مواجه شد.

۴ مرداد: افشین حیرتیان فعال حقوق کودک و شهروند بهایی ساکن تهران که در ۱۳ خرداد ماه سال جاری بازداشت شده بود به قید وثیقه آزاد گردید.

۸ مرداد: در پی اعمال فشارهای پی در پی نسبت به بهاییان سمنان از جمله تخریب قبرستان و عدم صدور جواز دفن در این هفته رسما”  استفاده از قبرستان قبلی بهاییان که قدمتی ۲۵ ساله داشت ممنوع و قبرستان جدیدی در یک نقطه دورافتاده تحویل بهاییان شد (در این روز اولین فرد بهایی به نام مرحومه شادی نورانی در آن به خاک سپرده شد.)

۹ مرداد: بهنام متعارفی شهروند بهایی ساکن سمنان برای سپری کردن محکومیت ۱۸ ماهه بازداشت و به زندان سمنان منتقل شد.

۱۰مرداد: محل کسب هدایت الله رضایی زندانی بهایی شهرستان آبادان بدون ارائه دلیل توسط نیروی انتظامی پلمپ شد.

۱۱مرداد: با اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری دانشگاههای ایران ، محرومیت از تحصیل ۳۰ ساله بهاییان باز هم ادامه یافت و داوطلبان بهایی بجای دریافت کارنامه در مقابل نام خود با عبارت “نقص پرونده” یا “داوطلبی با این مشخصات وجود ندارد” مواجه شدند.
– در یک اقدام ناگهانی و هم زمان بیش از ۲۵ سایت بهایی از جمله سرویس خبری جامعه بهایی، آئین بهایی و نگاه ( نگاهی نو به دیانت بهایی ) فیلتر شد.

۱۲مرداد: هومن بخت آور شهروند بهایی ساکن مشهد برای سپری کردن دوره محکومیت  دو ساله، خود را به دایره اجرای احکام معرفی و از همان مکان به زندان وکیل آباد منتقل شد.

– ماموران اداره اطلاعات ساری به منزل یک شهروند بهایی ساکن آمل به نام هوشنگ فنائیان مراجعه کرده و پس از تفتیش منزل و ضبط بعضی اموال شخصی، کتب، سی دی ها و عکس های مذهبی نامبرده ، محل را ترک نمودند.

۱۴ مرداد: ماموران امنیتی پس از حضور در منزل فراز روحی، ژینوس جوشنیان و نسیم روحی، سه شهروند بهایی ساکن ویلاشهر اصفهان، اقدام به تفتیش منازل و بازداشت ایشان کردند.

۱۵ مرداد: قرار بازداشت هفت نفر مدیران سابق جامعه بهایی ایران دو ماه دیگر تمدید شد (این ۷ شهروند بهایی بیش از دو سال است که در زندان اوین بازداشت می باشند)

۱۶ مرداد: هدایت الله رضایی شهروند بهایی ساکن آبادان پس از ۲۱ روز بازداشت به قید وثیقه ۲۵ میلیون تومان آزاد شد.

۱۷ مرداد: طبق حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه ای هر یک از هفت عضو گروه موسوم به یاران (مدیران سابق جامعه بهایی ایران) به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. اسامی این هفت شهروند بهایی عبارتست از: فریبا کمال آبادی، مهوش ثابت، سعید رضایی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، بهروز توکلی و وحید تیزفهم.
– افروز روحی شهروند بهایی ساکن ویلاشهر اصفهان پس از احضار و مراجعه به اداره اطلاعات تیران اصفهان بازداشت شد.

۱۸مرداد: مشتاق سمندری شهروند بهایی ساکن بابل طبق حکم دادگاه انقلاب به ۳ سال حبس تعزیری محکوم که دادگاه این حکم را به مدت ۵ سال معلق گرداند.
– طی یک اقدام ناگهانی هفت مدیر پیشین جامعه بهایی ایران از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند.

۱۹مرداد: منزل یک شهروند بهایی ساکن ساری به نام فیض الله روشن مورد تفتیش ماموران امنیتی قرار گرفت و بعضی از اموال شخصی و مذهبی نامبرده ضبط گردید.
– قوام الدین ثابتیان شهروند بهایی ساکن ساری پس از سه هفته بازداشت، آزاد گردید.

۲۰مرداد: اولین ملاقات هفت شهروند بهایی عضو گروه موسوم به یاران در زندان رجایی شهر با اعضای زن خانواده هایشان صورت گرفت (ملاقات زندانیان زندان مذکور یک هفته با مردان خانواده و هفته بعد با زنان خانواده هایشان می باشد)

۲۷مرداد: همه اعضای هفت عضو گروه موسوم به یاران با مردان خانواده هایشان ملاقات کردند . این ملاقاتها به صورت کابینی صورت می گیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید